تولید روزانه ۴۰۰ تن پسماند خطرناك در استان تهران

تولید روزانه ۴۰۰ تن پسماند خطرناك در استان تهران معاون فنی محیط زیست استان تهران اظهار داشت: بدون شناخت فرآیند تحول و تاریخ محیط زیست و طبیعت، نمی توانیم تصمیمات درستی بگیریم.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا محمدعلی حسین پور در حاشیه جلسه امروز بررسی و ارزیابی اثرات محیط زیستی طرح ها و پروژه های زیست محیطی استان تهران اظهار نمود: ساختارهای غیرمحیط زیستی مانند ساختار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر عملکرد محیط زیستی تاثیر می گذارند و عملکرد محیط زیستی نتیجه پیچیده و گسترده ای از شکل های محیط زیست با دیگر نهادهای غیرمحیط زیستی است.

وی اضافه کرد: بعنوان مثال چون نتوانسته ایم از صنعت درست استفاده نماییم، برای جبران این ضعف به منابع طبیعی و محیط زیست فشار آورده ایم یعنی از منابع آبی، خاک، معدن، جنگل و... به شکل نادرست و بیش از اندازه بهره برده ایم. به عبارت دیگر متاسفانه به جای نگاه سازوکاری، نگاه ساخت و سازی داشته ایم و صرفا به رشد و پیشرفت توجه کرده ایم نه به توسعه پایدار.

معاون فنی محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه فرهنگی که در یک معنای فراگیر شامل ارزش های اجتماعی، الگوهای رفتاری، و اندیشه هم شود، به صورت قوی بر اقتصاد و در امتداد آن بر محیط زیست تاثیر می گذارد، تاکیدکرد: صیانت از محیط زیست بعنوان پیش نیاز یک جامعه سالم می باشد و باید از ظرفیت اجتماعی و نهادی یک جامعه برای مقابله با خطرات محیط زیستی استفاده نمود.

حسین پور در ادامه اظهار داشت: بطور حتم بدون شناخت جامعی از تاریخ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... و حتی عدم شناخت فرآیند تحول و تاریخ محیط زیست و طبیعت این سرزمین و تدقیق در راه طی شده در تمامی ابعاد، نمی توانیم شرایط مطلوبی ایجاد نماییم و تصمیمات درست بگیریم و بطور حتم نتیجه آن چیزی جز اکوساید نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در استان تهران به صورت مثال سرانه پسماند شهری ۷۵۰ تا ۸۰۰ گرم به ازای هر نفر است، پسماند خطرناک ۴۰۰ تن در روز و میزان تولید پسماند صنعتی ۲۸۰۰ تن در روز است، اظهارکرد: این در حالیست که درصد بازیافت پسماندهای عادی در حدود ۵۰۰ تن در روز است که این میزان به نسبت تولید پسماندهای عادی شهر تهران که حدود ۷۵۰۰ تن است، بسیار ناچیز و اندک است.

معاون فنی محیط زیست استان تهران در ادامه تصریح کرد: برای رسیدن به رتبه مناسب در شاخصهای محیط زیستی باید میزان انواع پسماندها را کاهش دهیم و برای دستیابی به این مهم باید در قوانین، مقررات و ضوابط محیط زیست به هر سه نوع راهکارهای آموزشی و ترویجی، راهکارهای اقتصادی و اجتماعی و راهکارهای انضباطی و تنبیهی دقت نماییم.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، او در آخر همینطور به مطالعات و آمار جهانی درمورد تغییرات اقلیمی اشاره نمود و اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد که هر درجه افزایش حرارت کره زمین، اقتصاد بیشتر از سه چهارم کشورهای جهان را تحت تاثیر خود قرار می دهد و فاصله میان کشورهای غنی و فقیر را زیاد می کند. در گزارش مجله نیچر (Nature) آمده است که در صورت ادامه پیدا کردن افزایش دمای کره زمین به دلیل انتشار بیش از اندازه گاز دی اکسیدکربن و اثرات گلخانه ای، درآمد متوسط جهانی با کاهش ۲۳ درصدی روبه رو خواهد شد و درنتیجه کاری که تغییرات آب و هوایی با زمین ها و املاک و مستغلات می کند بی ارزش ساختن و کاهش حاصلخیزی است و تغییرات آب و هوایی سبب جابجایی عظیم سرمایه و ارزش، از نقاط گرم به نواحی سردتر و خنک تر می شود و لازم است اقتصاد، جامعه و طبیعت با یکدیگر فهمیده شوند، نه جداگانه و مستقل.
1399/05/01
22:21:53
5.0 / 5
1577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی