در گزارش حیوان خانگی مطرح شد

جزئیات پاكسازی ۲ لكه نفتی بزرگ

جزئیات پاكسازی ۲ لكه نفتی بزرگ به گزارش حیوان خانگی معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی جزئیات رهایی از آلودگی بزرگ لكه های نفتی در خلیج فارس كه به تازگی بوجود آمده بود را شرح داد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، پنج شنبه ۹ مرداد ماه در اثر یک اتفاق، لکه نفتی در اطراف میدان نفتی ابوذر در خلیج فارس بوجود آمد که حتی تا نزدیکی های جزیره خارک هم کشیده می شد؛ با این وجود بیم آن وجود داشت که این لکه نفتی به سواحل سرزمین مادر (سواحل شمالی خلیج فارس) هم کشیده شود که آثار سو زیست محیطی گسترده ای برای سواحل جنوبی کشورمان به دنبال داشت، شاید بیشترین صدمه از گسترش لکه های نفتی خلیج فارس به سواحل کشورمان را صیادان و ماهیگیران می دیدند و امکان رفع این صدمه ها تا مدت های طولانی وجود نداشت.
با این حال سازمان بنادر و دریانوردی (ادارت بنادر و دریانوردی خارک، امام خمینی (ره)، بوشهر و هرمزگان) با همکاری دستگاه های مختلف شامل معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، نیروهای مسلح، شرکت مناطق نفت خیز جنوب و دیگر شرکت های تابعه وزارت نفت (شرکت نفت فلات قاره) دیگر ارگان های مربوطه توانست طی یک عملیات سنگین ۷ ساعته دریایی و هوایی، لکه های نفتی بوجود آمده را جمع آوری و پاکسازی کند.
در این اتفاق، علاوه بر میدان نفتی ابوذز، حوالی میدان نفتی فریدون، جزایر خارک و سیری، بخش هایی از آب های غرب استان هرمزگان هم گرفتار آلودگی شده و گفته می شود تا نزدیکی بنادر گناوه و دیلم در استان بوشهر کشیده شده بود که طول بزرگترین لکه نفتی در این سانحه به ۲۰ کیلومتر می رسید.
همچنین در ادامه آن، یک آلودگی نفتی دیگر هم در هفته گذشته در سواحل استان هرمزگان رخ داد که باآنکه به بزرگی لکه نفتی ۹ مرداد نبود، اما با این وجود سازمان بنادر و دریانوردی مبادرت به پاکسازی آن کرد؛ هنوز منشأ آلودگی نفتی دوم معلوم نیست اما گفته می شود از دو فروند شناور اقیانوس پیمای پهلو گرفته در یکی از بنادر جنوبی، این نشت سوخت بوجود آمده است.
معاون سازمان بنادر: همکاری نهادهای مختلف در پاکسازی لکه های نفتی دو هفته اخیر قابل توجه بود
جلیل اسلامی معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پاکسازی لکه نفتی خلیج فارس در هفته گذشته اظهار نمود: پاکسازی لکه نفتی میدان ابوذر اقدام بزرگی بود؛ وقتی آلودگی نفتی در دریا ایجاد می شود، معمولاً علت انتشار آن یا از سکوهای نفتی است یا از شناورها؛ دو مورد آلودگی بزرگ بوجود آمد که منشأ یک مورد آن داخلی (یکی از میادین نفتی) بود اما منشأ مورد دوم آن مشکوک است.
وی با اشاره به همکاری سازمان بنادر، نیروهای مسلح، وزارت نفت، سازمان حفاظت محیط زیست و… در رفع این آلودگی های نفتی خاطرنشان کرد: در طول سه روز، نیروهای عملیاتی مذکور توانستند با فرماندهی عملیاتی سازمان بنادر لکه های نفتی بوجود آمده را شناسایی و پاکسازی کردند.
معاون سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: شناورهای عملیاتی جمع آوری لکه های نفتی در دریا از دستگاه های اجرایی مختلف در کنار هم قرار گرفتند و توانستند این لکه ها را پاکسازی کنند.
به گفته عضو هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی، این اقدام سازمان توانست از آلودگی نفتی بزرگی جلوگیری کند و اجازه داده نشد تا آلودگی به سواحل برسد چون آلودگی در سواحل برای محیط زیست، گردشگران و استفاده کنندگان از سواحل و خصوصاً صیادان و ماهیگیران صدمه زیادی بوجود می آورد که این اتفاق خوشبختانه رخ نداد.
اسلامی درباره سیستم استفاده شده در این عملیات اظهار داشت: در این عملیات از شناورهای یدک کش استفاده شد و ما در ایران هم اکنون شناور لکه خوار نداریم؛ اما از تجهیزات مدرنی در مبارزه با لکه های نفتی برخورداریم که عمدتاً به آن بوم و اسکینر گفته می شود، بهره مند شدیم؛ این تجهیزات، ابزار تیوپ مانند بزرگی به طول صدها متر هستد که بعد از باد شدن، دور لکه نفتی را گرفته و نهایتاً با تحهیزات خاصی آنها را وکیوم می کنند.
وی خاطرنشان کرد: در مدل دیگر که شیمیایی است، به آن دیسپرسنت نفتی گفته می شود که بر روی لکه های بوجود آمده در دریا پاشیده شده و مواد مذکور، مبادرت به تجزیه مواد نفتی می کند؛ ما در عملیات لکه زدایی مذکور از هر دو مدل فیزیکی و شیمیایی استفاده کردیم.

1399/05/19
22:58:03
5.0 / 5
1524
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقیانوس , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی