برای حفاظت از جنگل های كشور صورت می گیرد؛

ممنوعیت برداشت چوب درختان شكسته و صدمه دیده

ممنوعیت برداشت چوب درختان شكسته و صدمه دیده به گزارش حیوان خانگی وقتی سازمان محیط زیست اعلام نمود كه طرح تنفس ۱۰ساله جنگل های شمال در حال آماده سازی است، خیلی ها خوشحال شدند اما برخی مخالفت ها سبب شد كه امید چندانی به این طرح وجود نداشته باشد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، بامداد نو نوشت: وقتی سازمان محیط زیست اعلام نمود که طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل های شمال در حال آماده سازی است، خیلی ها خوشحال شدند اما برخی مخالفت ها سبب شد که امید چندانی به این طرح وجود نداشته باشد ولی با وجود مخالفت ها، تأیید هیأت دولت نشان داد که صدای تخریب جنگل های شمال به گوش مسؤولان دولتی رسیده است.
به باعث این طرح، بهره برداری تجاری از جنگل های شمال و هرگونه برداشت چوب توسط شرکت های چوب بری به مدت ۱۰ سال ممنوع اعلام گردید چون که سازمان محیط زیست و خیلی از مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه های کشور معتقدند که روند بهره برداری های تجاری و غیرتجاری از جنگل های شمال کشور، بگونه ای بوده که اگر به همین شکل ادامه یابد، شاید تا ۵۰ سال دیگر چیزی از جنگل باقی نماند اما در نقطه مقابل سازمان محیط زیست، معاون جنگل سازمان جنگل ها و مراتع کشور معتقد می باشد. طرح های جنگلداری که با بهره برداری همراه می باشد، یک فرصت بوده و اگر متوقف شود، تهدیدات زیادی متوجه جنگل ها خواهد شد.
معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن بیان اینکه از آغاز سال جاری برداشت چوب درختان شکسته و صدمه دیده در جنگل ها ممنوع شده است، اظهار داشت: «ما پیش از این بخشی از درختان که به صورت تجمعی در جنگل ها افتاده بودند را نشانه گذاری و حدود ۵۰۰۰ متر مکعب از آنها را به محلی برای دپو منتقل کردیم.»
عباسعلی نوبخت با اشاره به اینکه جنگل دو کارکرد اقتصادی و غیر اقتصادی دارد، اظهار نمود: «کارکردهای بازاری و اقتصادی جنگل تنها حدود ۲۰ درصد است که شامل اقداماتی مانند کشت گیاهان دارویی می شود این درحالی است که مزایای غیراقتصادی جنگل ۸۰ درصد کارکرد آنرا شامل می شود. یکی از این کارکردها ذخیره و تولید سالانه ۱۵۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار است.» وی با اشاره به اینکه درحال حاضر باتوجه به نوسانات اقلیمی در کشور ابتدا باید جنگل ها و مراتع را حفظ نماییم سپس به فکر احیا، توسعه و غنی سازی آن باشیم، خاطرنشان کرد: «جنگل های شمال کشور وسعتی حدود دو میلیون و ۴۰۰۰ هکتار دارند.
ازاین رو میزان آبی که سالانه در این جنگل ها تولید و ذخیره می شود حدود سه میلیارد و ۶میلیون متر مکعب است که این عدد حتی از میزان ذخیره آب در بزرگترین سد کشور - کارون سه- بیشتر است.»
نوبخت افزود: «این جنگل ها نیاز آب بیشتر از نیمی از جمعیت کشور را که در قسمت های شمالی و جنوبی البرز زندگی می کنند، تأمین می کند. ما به جهت اینکه جلوی مهاجرت اکولوژیک از فلات مرکزی ایران را بگیریم احتیاج به حفظ پوشش های گیاهی داریم.»
معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: «طرح های جنگلداری - که تا حدود چهار سال قبل در جنگل های شمال کشور اجرا می شد - حدود ۵۵۰ هزار متر مکعب چوب از جنگل را برداشت و استحصال می کردند این درحالی است که حالا نیاز چوبی صنایع مستقر در کشور ۵/۵ تا ۶ میلیون متر مکعب است. ازاین رو جنگل های شمال کشور حدود ۱۰ درصد از چوب مورد نیاز صنایع را تأمین می کردند.» وی با اشاره به اینکه برپایه کارکردهای مهم غیراقتصادی جنگل تصمیم بر آن شد که هرگونه برداشت چوبی از جنگل های شمال ممنوع شود، خاطرنشان کرد: «به هرحال برخی صنایع ما در کشور احتیاج به چوب داشتند که قرار شد برای کمک به آنها در ۹۲۸ هزار هکتار از عرصه هایی که مستعد زراعت چوب هستند، کار زراعت صورت گیرد. ما طی سال قبل در حدود ۱۰ هزار هکتار از این عرصه زراعت چوب را انجام دادیم و سال جاری هم در ۳۰ هزار هکتار این کار صورت خواهد گرفت و در نتیجه آن یک میلیون متر مکعب از نیاز چوبی صنایع تأمین می شود.»
نوبخت با اشاره به اینکه سازمان جنگل ها تا آخر سال گذشته می توانست درختان شکسته، ریشه کن یا خشک شده و غیرقابل احیا را از جنگل ها برداشت کند، اظهار نمود: از آغاز سال جاری برپایه قوانین موجود، دیگر مجوز این کار را نخواهیم داشت. ما طی سال های گذشته بخشی از درختان را که به صورت تجمعی در جنگل ها افتاده بودند نشانه گذاری و حدود ۵۰۰۰ متر مکعب از آنها را به محلی برای دپو در کنار جاده های جنگلی منتقل کردیم.


منبع:

1399/05/21
14:12:48
5.0 / 5
1559
تگهای خبر: آب , اقلیم , درخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی