در نشست هم اندیشی كاهش مصرف پلاستیك مطرح شد؛

ضعف ضابطه برای كاهش مصرف پلاستیك

ضعف ضابطه برای كاهش مصرف پلاستیك مدیركل محیط زیست شهرداری تهران با اعلان اینكه برمبنای بعضی از آمارها كشور ما جزو 10 كشور با مصرف بالای پلاستیك است، اظهار داشت: ما ضوابطی برای كاهش مصرف پسماند پلاستیكی نداریم.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر؛ در نشست مشترک مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با یک بانوی کارآفرین پسماند، چالش های کاهش مصرف پلاستیک و عدم نتیجه بخشی اقدامات و برنامه های اجرا شده دراین زمینه بررسی گردید. شینا انصاری در این جلسه بر لزوم آگاهسازی شهروندان از مخاطرات زیست محیطی استفاده از کیسه های پلاستیکی اصرار کرد و اظهار داشت: برای حفظ سلامت و محیط زیست، می بایست مصرف کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف را کم کرد و از کیسه های پارچه ای وجایگزین های پایدار استفاده نمود. مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اعلان اینکه برمبنای بعضی از آمارها کشور ما جز ده کشور با مصرف بالای پلاستیک است اظهار داشت: ما ضوابطی برای پسماند پلاستیکی و کاهش مصرف مواد لطمه رسان به محیط زیست نداریم و من معتقدم تحقق کاهش مصرف پلاستیک در کشور نیازمند وضع سیاستهای بازدارنده و تشویقی و تقویت زیرساخت هاست. ایشان سپس اشاره کرد: بااینکه امروزه مبحث پلاستیک های زیست تخریب پذیر مورد توجه قرار گرفته است اما هنوز ابهامات فراوانی وجود دارد و توسط متخصصان محیط زیست تأیید نشده است و از آنجایی که این محصولات می توانند به اجزا بسیار ریزتری تجزیه شوند، با پدیده ریز پلاستیک ها مواجه هستیم که بمراتب خطرناک تر هستند.
انصاری بر نهادینه ساختن الگوهای فرهنگی در زمینه کاهش استفاده از این محصولات در سطح جامعه اشاره نمود و اضافه کرد: اقداماتی نمادین و در امتداد فرهنگ سازی از طرف شهرداری تهران در هفته بدون پلاستیک از تاریخ ۱۴ تا ۲۱ تیر ماه اجرا شد. مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به نقش آموزش و فرهنگ سازی توسط سازمانهای مردم نهاد هم دراین زمینه اشاره نمود و اظهار داشت: بطور مثال در یکی از شعب فروشگاه های شهروند خط خرید سبز راه اندازه شده است و برای افرادی که تمایل به خرید محیط زیستی داشته باشند و از کیسه های پارچه ای استفاده کنند، امتیازاتی در نظر گرفته می شود. در ادامه این جلسه «هایده شیرزادی» با بین اینکه زباله های پلاستیکی شامل مواد پلیمری و مصنوعات آن است که به سبب ماهیت خاصی که دارند سال ها در طبیعت مانده و تجزیه نمی شوند. اشاره کرد: عمر زباله های پلاستیکی را برمبنای تحقیقات دانشمندان حدود ۵۰۰ تا هزار سال است که با این شرایط نخستین زباله های تولیدی بشر هنوز در طبیعت است و تجزیه نشده اند. مدیرعامل شرکت بازیافت زباله کرمانشاه معتقد است: زباله های پلاستیکی ۱۵ تا ۲۰ درصد زباله ها را به خود اختصاص می دهند که کیسه های نایلونی با سهم ۶ تا ۷ درصدی بیشترین سهم را دارند. شیرزادی با تاکید بر اینکه تولید حداقل ۸ درصد از پسماندهای تهران قابل پیشگیری است اظهار داشت: معتقدم بررسی نوع پسماندها، میزان آنها و نحوه کاهش آنها در تمامی واحدها همچون مسکونی و تجاری، نیازمند آنالیز فیزیکی دقیق و علمی با نتیجه گیری کاربردی است که بعد از ان می توان روش های کاهش تولید و مصرف پلاستیک را طراحی کرد. وی با اعلان اینکه تهران بزرگترین سایت دفع پسماند را دارد گفت: حدود ۱۲ تا ۱۵ درصد از پلاستیک های مصرفی باارزش و قابل بازیافت است. وی به تجربیات سایر کشورها در برنامه ریزی کاهش مصرف پلاستیک اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۲۰۰۴ اتحادیه اروپا اظهار داشت که تا سال ۲۰۱۰ میانگین سرانه مصرف کیسه های پلاستیکی برای هر فرد در سال ۷۰ عدد کیسه پلاستیک خواهد بود و بعد از آن اظهار داشت که تا سال ۲۰۲۵ این رقم باید به ۴۰ کم شود این در حالیست که بعد از اعلام اتحادیه اروپا، کشور آلمان دو سال پیش، کاهش سرانه مصرف کیسه های پلاستیکی هر فرد ۳۰ عدد را به عنوان یک پیروزی اعلام نمود. شیرزادی با انتقاد از اینکه کشور ما در زمینه کاهش مصرف پلاستیک برنامه مشخصی ندارد اظهار داشت: تغییر مدیریت ها، نبود قانون کاهش مصرف پلاستیک و در عین حال نداشتن یک برنامه مشخص و مدون دراین زمینه موجب شده، اقدامات مقطعی که دراین زمینه تابحال صورت گرفته موفق و پایدار نبوده است.
بانوی کارآفرین حوزه پسماند تنها راه کاهش زباله های پلاستیکی را کاهش تولید آن دانست و یادآوری کرد: در کشورهای دیگر مردم موظفند برای کیسه های نایلونی پول پرداخت کنند و این کار موجب می شود برای خرید سبد با خود ببرند و کمتر از کیسه های پلاستیکی استفاده کنند.

1399/06/12
11:30:07
5.0 / 5
1601
تگهای خبر: آموزش , سازمان , سایت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی