30 میلیون هكتار از اراضی كشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند

30 میلیون هكتار از اراضی كشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند بر مبنای اعلام سازمان جنگل ها حدود ۳۰ میلیون هكتار از اراضی كشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند و حدودا از نیمی از این مساحت بعنوان مناطق بحرانی بیابانی یاد می شود.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بیابان به مناطق دارای اقلیم فراخشک و خشک که میزان متوسط بارندگی سالیانه آن کمتر از ۵۰ میلیمتر و درصد پوشش گیاهی چند ساله آن کمتر از ۱۰ درصد باشد، گفته می شود.

بارش کم، دامنه نوسان دمای شدید، دمای بالا، تبخیر زیاد و پوشش گیاهی فقیر و پراکنده همچون خصوصیت های بیابان است. در مناطق بیابانی تبخیر حدودا دو برابر بارش است و باد عامل اصلی تخریب و فرسایش است. خاک ها در مناطق بیابانی هم دارای مواد آلی کم و اغلب جوان و کم تحول یافته هستند.

بر اساس گزارش سازمان جنگل ها، کشور ما ۱.۲ درصد خشکی های جهان، ۲.۴ درصد پدیده های بیابانی فاقد پوشش و ۳.۰۸ درصد مناطق بیابانی جهان را در خود جای داده است. ۶۱ درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار دارد که ۳.۱ برابر درصد جهانی است.

بر اساس آخرین گزارش ها، ۳۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند که از این مقدار ۱۴ میلیون هکتار بعنوان مناطق بحرانی بیابانی هستند. در بین اراضی بیابانی، کویرها ۱۷.۹ درصد و اراضی بدون پوشش ۵۳.۳ درصد را شامل می شود.

بر اساس این گزارش سرانه بیابان در کشور ما ۰.۵ هکتار است در حالیکه سرانه جهانی آن ۰.۲۲ هکتار گزارش شده است. طی سال قبل در کشور ما در ۲۲ استان که شامل ۱۴۰ شهرستان است در ۴۴۸ موقعیت اقدامات بیابان زدایی انجام شد که در مجموع ۳۴ هزار هکتار نهال کاری، ۱۰ هزار هکتار مالچ پاشی، ۹۰۰۰ هکتار راه اندازی مدیریت هرزآب و ۴۴ هزار هکتار بادشکن بوده است. با این وجود هنوز اراضی بیابانی زیادی در ایران وجود دارد و مقرر است که طی سالجاری هم اقدامات مقابله با بیابان زایی در ۱۲۱ هزار هکتار صورت گیرد.

منبع:

1399/06/14
17:08:43
5.0 / 5
1683
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی