به مناسبت روز جهانی حیوانات؛

وجود باغ وحش به سود حیات وحش است؟

وجود باغ وحش به سود حیات وحش است؟ حیوان خانگی: روز جهانی حیوانات، روز اقدام برای حقوق و رفاه حیوانات است كه هر ساله در 4 اكتبر (13 مهر) انجام می شود. یكی از مسائلی كه در زمینه حقوق حیوانات همیشه مطرح است حضور آنها در باغ وحش ها است كه موافقان و مخالفانی دارد. بعضی از موافقان وجود باغ وحش ها بر كاركردهای آموزشی باغ وحش ها و امكان تكثیر گونه های در اسارت تاكید می كنند اما مخالفان آن همچون یك مدافع حقوق حیوانات ضمن تاكید بر وضعیت نامناسب باغ وحش ها و مراكز نگهداری حیوانات در ایران می گوید كه آنچه در باغ وحش های ایران می گذرد برخلاف حقوق و رفاه حیوانات و حتی بر خلاف دستورالعمل های سازمان حفاظت محیط زیست درباب باغ وحش ها است.سپهر سلیمی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان اینکه باغ وحش ها و مراکز نگهداری از حیوانات ایران وضعیت بسیار نامناسبی دارند، خاطرنشان کرد: وضعیت نابسامان و نامناسبی که در باغ وحش های کشور مشاهده می نماییم حاصل یک بازدید ساده از این مراکز است در حالیکه ما از پشت پرده باغ وحش ها و مراکز نگهداری از حیوانات و آمار تلفات حیوانات در آنها اطلاعات مشخصی نداریم. همین طور خبری از وضعیت حیواناتی که در این مراکز متولد می شوند، سرنوشت و محلی که به آنجا فروخته یا منتقل می شوند نداریم. با این وجود آنچه به ظاهر قابل مشاهده می باشد این است که حیوانات در اسارت شرایط بسیار نامناسبی دارند ازاین رو ضروریست که دیگر مجوز ایجاد مراکز نگهداری از حیوانات در ایران صادر نشود چونکه ما حالا از پس همین ۸۰ مرکز نگهداری از حیواناتی که در ایران وجود دارد، بر نمی آییم.
ضرورت حرکت به سمت تعطیلی باغ وحش ها
وی ضمن تاکید بر اینکه باغ وحش ها باید تعطیل شوند، اظهار نمود: اقداماتی که در جهت تعطیلی باغ وحش ها باید صورت گیرد این است که تعداد باغ وحش ها را کاهش دهیم چونکه هرقدر باغ وحش های بیشتر تقاضا برای گونه های حیات وحش بیشتر و نظارت بر آنها کمتر خواهد شد. ازاین رو در گام اول باید از صدور مجوزهای جدید برای ایجاد باغ وحش ها جلوگیری شود و در گام دوم باید حیوانات باغ وحش ها را با یکدیگر ادغام نماییم تا تعداد باغ وحش ها کاهش پیدا کنند تا بطور نسبی کیفیت این مراکز بهتر و نظارت بر آنها بیشتر شود.

سلیمی یکی دیگر از معضلات باغ وحش ها و مراکز نگهداری از حیوانات را تکثیر برخی گونه ها در این مراکز برشمرد و اظهار داشت: درخواستی که فعالان حقوق حیوانات دارند این است که از تکثیر حیواناتی که در باغ وحش ها هستند، جلوگیری شود چونکه برخی حیوانات مانند شیر به سادگی زاد و ولد می کنند و تعداد آنها به سرعت رشد می کند.

این فعال محیط زیست در ادامه ضمن اشاره به صحبت های شهاب الدین منتظمی - مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست - در خصوص "وجود حدود ۱۰۵ فرد شیر در باغ وحش های کشور"، خاطرنشان کرد: شیر در اسارت می تواند سالی بین چهار تا شش توله به دنیا آورد و اگر نیمی از ۱۰۵ فرد شیر در اسارت کشور ماده بالغ باشند سالانه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ توله شیر متولد خواهد شد این در حالیست که معلوم نیست چه بر سر این توله ها آورده می شود؟ چه وضعیتی دارند و به کجا منتقل می شوند؟ ازاین رو یکی از خواسته های حامیان حقوق حیوانات این است که نظارت شدیدی بر مراکز نگهداری از حیوانات وجود داشته باشد به صورتی که ورود و خروج حیوانات در این مراکز کاملا مشخص و حتی در سامانه آنلاین درج شود تا بتوان آنرا تحت نظر داشت و حیوانی هم که به هر علتی از این مراکز خارج می شود مشخص شود که به چه منظور خارج و به کجا منتقل می شود اما متاسفانه این اقدامات در باغ وحش های ایران اجرا نمی گردد.
لزوم مقابله با چرخه تجارت و قاچاق حیات وحش
سلیمی همین طور درباره سهم مراکز نگهداری از حیوانات در قاچاق حیات وحش اظهار نمود: بر طبق آمار جهانی گردش مالی تجارت حیات وحش در دنیا ۲۳ میلیارد دلار تخمین زده شده است که پس از مواد مخدر، اسلحه و انسان چهارمین تجارت پرسود سیاه دنیا بشمار می رود. پلیس اینترپل و «برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد» اعلام نموده اند که باغ وحش ها یکی از چهار مقصد تجارت حیات وحش در کل دنیا است. این در حالیست که نایب رئیس وقت فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ اعلام نمود که ایران رتبه سوم دنیا را در تجارت حیات وحش دارد.

وی افزود: تا زمانی که قاچاق و تجارت حیات وحش، تکثیر آنها در باغ وحش ها و جدا کردن آنها از طبیعت وجود داشته باشد چرخه معیوب نیز ادامه خواهد داشت ازاین رو لازم است با این چرخه مقابله شود.
باغ وحش ها جنبه آموزشی و حفاظتی ندارند
این حامی حقوق حیوانات با اشاره به ادعاهای در خصوص اینکه باغ وحش ها مکانی برای حفاظت از گونه های حیات وحش هستند، اظهار داشت: این ادعا به هیچ عنوان حقیقت ندارد و برخی باغ وحش داران بزرگ دنیا که از ایجاد باغ وحش پشیمان شده بودند، اعلام نموده اند که تمام ادعاهای باغ وحش ها در مورد حفاظت از گونه های حیات وحش یک دروغ و فریب بزرگی در جهت تداوم تجارت حیات وحش است.

وی افزود: باید بپذیریم که باغ وحش ها ارزش آموزشی و حفاظتی ندارند و در تمام باغ وحش ها جنبه سرگرمی قوی تر است. باغ وحش ها محلی هستند برای کسب و کار از راه سرگرمی و درآمدزایی از راه دریافت پول از بازدیدکنندگان این مراکز ازاین رو یکی از راه هایی که می توان باغ وحش ها را به سمت تعطیلی هدایت کرد اثبات و اعلام کردن این مساله است که این مراکز هیچ نقش حفاظتی ندارند و بیشتر جنبه تخریب حیوانات را دارند.

سلیمی افزود: گاهی گفته می شود که برخی باغ وحش ها موفق به نجات یا تکثیر یک گونه ای شده اند اما باید این را در نظر داشته باشیم که در مقابل حیوانات بسیار زیادی که در باغ وحش های دنیا وجود دارند نجات و تکثیر بعضی از این گونه ها اصلا عدد بزرگی نیست. در باغ وحش های اتحادیه اروپا ۵۷۰۰ گونه حیات وحش وجود دارد ازاین رو نجات یک یا دو گونه اصلا قابل ارزش نیست.

این حامی حقوق حیوانات با اشاره به اینکه بر طبق اطلاعات، درآمد سالانه باغ وحش هایی که زیر نظر «سازمان باغ وحش های آمریکا» (AZA) بوده اند ۲۴ میلیارد دلار برآورد شده بود، اظهار نمود: بر طبق همین اطلاعات هزینه ای که این باغ وحش ها صرف حفاظت در باغ وحش ها کرده اند حدود ۲۳۱ میلیون دلار یعنی یک درصد درآمد سالانه آنها بوده است و این نشان داده است که چه تفاوت زیادی میان درآمد و هزینه ای که برای حفاظت صرف می شود وجود دارد ازاین رو می توان دریافت که ادعای باغ وحش ها در خصوص اینکه از گونه های حیات وحش حفاظت می کنند دروغ است و فقط یک تبلیغی برای ادامه باغ وحش داری بیش نیست.

این فعال محیط زیست با اشاره به برخی گفته ها در خصوص اینکه باغ وحش ها مکان مناسبی برای آشنایی کودکان با حیوانات هستند، تصریح کرد: نگاه کودکان به باغ وحش با نگاه انسان های بالغ متفاوت می باشد و کودکان زمانی که وارد باغ وحش ها می شوند ابتدا قفس و رفتارهای عصبی حیوانات توجه شان را جلب می کند چونکه مانند انسان ها بالغ به دیدن زشتی ها عادت نکرده اند. همین طور برخی ادعا می کنند که باغ وحش ها می توانند جنبه های آموزشی داشته باشند اما تنها سه درصد از افرادی که به باغ وحش می روند برای انجام مطالعات و بهره گیری از جنبه های آموزشی آن است در حالیکه مابقی افراد برای سرگرمی به این مراکز مراجعه می کنند.

وی همین طور اظهار نمود: مساله ای که حالا در باغ وحش های ایران و دنیا شاهد آن هستیم مساله روان پریشی حیوانات در اسارت همچون حرکات تکراری و لطمه رساندن حیوانات به خود است. در واقع افسردگی در تمام حیوانات باغ وحش که در اسارت نگهداری می شوند قابل مشاهده می باشد مانند خرس هایی که سر خودرا تکان می دهند، شیر و گرگ هایی که حرکات رفت و برگشتی دارند یا حیوانات دیگری که به خود لطمه می رسانند که تمامی این ها به دلیل «زوکوزیس» یا همان روان پریشی حیوانات باغ وحش است که متاسفانه تمام حیوانات باغ وحش های دنیا همچون ایران درگیر آن هستند.

سلیمی در انتها صحبت های مدعی شد: قوانین پشتیبانی از حیوانات، قوانین مربوط به نگهداری از حیوانات در باغ وحش ها و حتی قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در ایران ضعیف و ناقص هستند. با این وجود لازم است زمانی که قانون گرفتار ضعف و نقص است به اخلاق و فرهنگ ملی خود رجوع نماییم که هر دو حامی حیوانات هستند اما آنچه در باغ وحش های ایران می گذرد نه فقط تناسبی با فرهنگ و اخلاق ما ندارد بلکه برخلاف حقوق و رفاه حیوانات و حتی بر خلاف دستورالعمل های سازمان حفاظت محیط زیست در مورد باغ وحش ها است.

منبع:

1399/07/13
13:33:47
5.0 / 5
1470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی