آذربایجان غربی آبستن بی آبی

آذربایجان غربی آبستن بی آبی حیوان خانگی: ارومیه- ایرنا- آذربایجان غربی كه تا اواخر دهه 1380 شمسی از استان های پربارش كشور به شمار می رفت، امسال شاهد كاهش بارندگی و كمبود آب برای ذخیره سازی در پشت سدهای 13 گانه است اما استفاده كشاورزان از چاه های غیرمجاز همچنان ادامه دارد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا طبق پیش بینی های پژوهشكده اقلیم شناسی كشور، كاهش 20 درصدی بارندگی و بروز برخی مشكلات ناشی از بی آبی در سال های آتی قابل پیش بینی بوده و با این وجود از 40 هزار چاه غیرمجاز این استان تنها سه هزار چاه طی سال های اخیر مسدود شده است.
مدیركل هواشناسی آذربایجان غربی هم در یكی از تازه ترین اظهارنظرهای خود از درگیر بودن 75 درصد سطح استان با خشكسالی شدید و متوسط اطلاع داده و گفته است: 55 درصد مساحت استان را خشكسالی متوسط و 20 درصد آن را خشكسالی شدید فراگرفته است.
به گفته صادق ضیائیان، وضعیت شهر ارومیه بدتر از دیگر مناطق است به صورتی كه 84 درصد این شهرستان دچار خشكسالی متوسط و 16 درصد خشكسالی شدید می باشد.
نماینده مجری طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در آذربایجان غربی هم با اشاره به كسری 923 میلیون مترمكعبی مخازن آب های زیرزمینی استان، معتقد می باشد كه طبق قانون چاه هایی كه بعد از سال 1385 حفر شده باید مسدود و چاه های پیش از آن هم به بهترین نحو ممكن ساماندهی گردد.
میثم عاشوری اضافه كرد: هم اكنون در همه دشت های استان افت سطح آب وجود دارد و این افت در دشت های خوی، سلماس، كهریز و قالقاچی بحرانی است.
وی افزود: علاوه بر آن وضعیت آب های زیرزمینی در دشت های ارومیه، نقده، بوكان، شاهین دژ و میاندوآب هم مناسب نمی باشد و اگر مصرف آب مدیریت نشود، می تواند به وضع بحرانی برسد.
وی با اشاره به كاهش بارندگی ها به موازات افزایش برداشت ها از آب های زیرزمینی در دشت های مختلف آذربایجان غربی، اظهار نمود: آمارهای شركت آب منطقه ای از كاهش قابل توجه میزان بارش حكایت دارد و مردم مهمترین نقش را در كاهش مصرف آب بر عهده دارند.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی هم با اشاره به بارش 82. 4 میلیمتری نزولات آسمانی از ابتدای سال آبی جاری/اول مهرماه/ تابحال در این استان، اظهار داشت: این میزان نسبت به متوسط دراز مدت /به میزان 109. 6 میلیمتر/ حدود 27 میلیمتر كمتر است.
كیومرث دانشجو به مقایسه بارندگی های امسال و سال گذشته در آذربایجان غربی پرداخت و اضافه كرد: میزان بارش در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته هم 25 درصد و معادل 27 میلیمتر كمتر است.
وی با اشاره به اینكه آذربایجان غربی دارای سه حوضه آبریز زاب، دریاچه ارومیه و ارس است، اظهار نمود: حوضه آبریز زاب در سال های گذشته بیشترین میزان بارش ها را به خود اختصاص داده اما متوسط بارش این حوضه در سال آبی جاری هم حدود 133 میلیمتر كاهش یافته است.
وی بیان كرد: در سال آبی جاری در حوضه دریاچه ارومیه هم 75 میلیمتر بارندگی اتفاق افتاده كه 27 درصد /معادل 28 میلیمتر/ كمتر از سال آبی گذشته و 36 درصد/معادل 42. 5 میلیمتر/ كمتر از متوسط بلند مدت است.
وی با اشاره به اینكه 31 درصد ظرفیت سدهای این استان هم اكنون آبگیری شده است، اضافه كرد: 711 میلیون مترمكعب آب در مخازن پشت سدهای استان موجود بوده كه این میزان نسبت به سال قبل 11 درصد كاهش یافته است.
وی افزود: امسال سد سیلوه هم به جمع 12 سد آذربایجان غربی افزوده شده و مخزن این سد دارای 16 میلیون مترمكعب آب است.
وی اظهار نمود: بیشترین آب موجود در پشت سدهای استان به سد بوكان با 198 میلیون مترمكعب اختصاص دارد كه این میزان هم 21 درصد و 52 میلیون مترمكعب كمتر از مدت مشابه سال قبل است.
وی ادامه داد: سد آغ چای با 174 میلیون مترمكعب، شهرچای ارومیه با 144 میلیون مترمكعب و سد مهاباد با 63 میلیون متر مكعب بعد از سد بوكان بیشترین آب را در مخازن خود دارد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی بیان كرد: به جز سدهای مهاباد و ارس 2 در دیگر سدهای استان ذخیره سازی آب كاهش یافته است.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا بیشترین نگاه ها به صرفه جویی در استفاده از منابع آبی بخصوص در بخش كشاورزی آذربایجان غربی معطوف شده و این صرفه جویی نیازمند اطلاع رسانی و جلب مشاركت بهره برداران است.
8137/3072
** گزارش از: سیده فاطمه سجادی ** انتشار: علیرضا فولادی


1396/10/16
18:35:36
5.0 / 5
3076
تگهای خبر: آب , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی