مهمترین تهدید در جنگل های دست كاشت چیست؟

مهمترین تهدید در جنگل های دست كاشت چیست؟ به گزارش حیوان خانگی مدیركل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: مهمترین تهدید در جنگل های دست كاشت بیابانی كم توجهی به تنوع گونه ای است و هر گونه دخالت و ورود به عرصه نیازمند برخورداری از شناخت و اطلاعات است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا دکتر وحید جعفریان در دومین کارگاه آموزشی تنوع گونه ای در عرصه های بیابانی با اعلان اینکه در دومین نشست مجازی تنوع گونه ای ۱۱ استان بیابانی شرکت دارند، رویکرد کلان سازمانی در این بخش را معرفی گونه های بومی قابل کشت، استفاده از گونه های اقتصادی، تقویت پوشش گیاهی و حفاظت خاک و توجه به روش های مدیریتی و اصلاحی کم هزینه و اثربخش که منجر به افزایش پوشش گیاهی شود، برشمرد.

حفاظت از تنوع گونه ای، مورد توجه فراوان سازمان خواربار کشاورزی

در این جلسه دکتر موسی صادقی - مدیر هماهنگی طرح های پژوهشی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع - به ارائه گزارشی از تنوع گونه ای در مناطق بیابانی پرداخت و اظهارکرد: فائو حفاظت از تنوع گونه ای را مورد توجه و تاکید قرار داده است.

این پژوهشگر اضافه کرد: برای رسیدن به هدف تنوع گونه ای، موضوع غنی سازی در جنگل، مرتع و بیابان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: امروزه تک کشتی گونه ها از ریسک بالایی برخوردارست و بروز آفات و طغیان بیماری می تواند به گونه ها لطمه بزند و سبب نابودی آن شود.

صادقی اولین اقدام در اجرای پروژه جنگل کاری در مناطق بیابانی را حفظ و تثبیت خاک دانست و اظهارکرد: فرسایش های بادی و آبی بزرگترین چالش در مناطق بیابانی است.

تجویز کشت گیاه خارشتر در اراضی بیابانی

قولاسی - استاد دانشگاه و دانش آموخته بیابان از خراسان رضوی - درباره تنوع گونه ای در اراضی بیابانی، کشت گیاه خارشتر را تجویز کرد و اظهار داشت: خار شتر به طول ۱۸ متر ریشه در عمق خاک دارد و بسیار مقاوم به خشکی و شوری است.

وی در ادامه اظهار داشت: این گیاه با وجود اینکه پوسته سختی دارد اما در شرایط آب و هوایی و بارندگی ۵۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر سازگاری و قدرت زنده مانی دارد و سازگار با مناطق بیابانی علاوه بر تثبیت شن های روان برای شتر و بز بسیار خوش خوراک است.

ضرورت استقرار گونه هایی که نیازمند مالچ پاشی نیستند

در ادامه مهندس زنگنه کارشناس اداره بیابان زدایی اداره کل منابع طبیعی استان خراسان رضوی در سخنانی مجازی به کشت گیاهان اشنیان، عجوه و سیاه دنگ یا سیاه شور بعنوان تنوع گونه های بومی منطقه اشاره نمود و اظهار داشت: برای استقرار این گونه ها به مالچ پاشی نیاز نیست.

خودنمایی دو ناحیه آب و هوایی در استان

مهندس مسعودی پور از اداره بیابان زایی منابع طبیعی استان سیستان و بلوچستان درباره شرایط اقلیمی استان سخن به میان آورد و اظهارکرد: سیستان و بلوچستان تحت تاثیر دو ناحیه ایرانی و تورانی و خلیج عمانی قرار گرفته است.

وی در ادامه اظهار داشت: گونه هایی همچون گز، تاغ، اسکنبیل، کهور ایران و پاکستانی، بنه و گز روغنی در مناطق بیابانی استان استقرار دارند.

شادابی گونه گز در ۵۰۰ هکتار از عرصه های بیابانی

در ادامه، مهندس سرزایی - رئیس اداره جنگل کاری استان سیستان و بلوچستان - به میزان بارش های کوتاه مدت و نامنظم استان اشاره نمود و اظهار داشت: پایین بودن میزان بارش ها، ایجاد تغییرات دمایی، سرعت باد و بافت ساختمان خاک مشکلاتی را در زمینه نهال کاری به وجود آورده است.

وی کاشت گز روغنی را بعنوان گونه ای سازگار با مناطق بیابانی استان برشمرد و اظهار داشت: این گونه در ۵۰۰ هکتار از عرصه های بیابانی کشت شده و ۸۵ درصد آن زنده مانده است.

سرزایی اضافه کرد: گز روغنی شرایطی دارد که به لحاظ تاج پوشش ۵۰ درصد نسبت به گونه های عرصه های طبیعی بیشتر رشد می کند.

بر اساس این گزارش مهندس اباذری - معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها - در جمع بندی کارگاه آموزشی تنوع گونه ای در اراضی بیابانی اظهار داشت: افزایش تغییرات اقلیمی، افزایش تخریب سرزمین، گرم شدن هوا، افت سفره های زیرزمینی و بروز پدیده بیابان زایی باعث شده است تا امروز توجه متخصصان به مسئله تنوع زیستی معطوف شود.

وی بیابان زایی را پدیده ای مخرب برشمرد که آثار سویی همچون هجوم ماسه های روان و خسارت ناشی از آن به کانون های جمعیتی، کاهش حاصلخیزی و توان تولید اراضی و هدررفت منابع آب و خاک را به دنبال دارد.

اباذری در ادامه اظهار داشت: در جنگل کاری بیابانی استفاده از یک گونه مشخص ما را به اهداف از پیش تعیین شده رهنمون نمی کند بلکه باید به تنوع گونه ای روی بیاوریم تا تاب آوری در عرصه های بیابانی افزایش پیدا کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، همین طور اصلاح روش های اجرائی سنتی با بهره گیری از گونه های گیاهی متنوع به ویژه بومی و مقاوم به خشکی و شوری و تلفیق دانش بومی با دانش نوین باتوجه به محدودیت های آب و خاک را امری ضروری و انکارناپذیر دانست و اظهارکرد: اتخاذ این روش می تواند سبب افزایش تنوع گونه ای و جلوگیری از تخریب آن در مقابل امراض، آفات و بیماری شود.

منبع:

1399/07/16
21:47:15
5.0 / 5
1355
تگهای خبر: آب , آموزش , اقلیم , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی