خلیج چابهار زیستگاه گونه پرارزش آبسنگ های مرجانی

خلیج چابهار زیستگاه گونه پرارزش آبسنگ های مرجانی حیوان خانگی: چابهار - ایرنا- آبسنگ های مرجانی كه نقش مهمی در سلامت محیط زیست دارند، در رده بندی جزء جانوران كیسه تن و گزنه سانان هستند و خلیج چابهار زیستگاه مطلوب این گونه پرارزش دریایی به حساب می آید.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، آبسنگ های مرجانی مختص آبهای كم عمق (حداكثر تا 30 متر) مناطق گرمسیری هستند و نسبت به تغییرات دما و شوری حساس وقادر به تحمل كدورت آب نیستند.
مرجان های سواحل ایران به علت دمای كم آب در زمستان و حرارت زیاد آب در تابستان، شوری زیاد و كدورت آب و رقابت با جلبكهای قهوه ای از نظر اكولوژیك تحت فشار قرار دارند و می توان گفت در آستانه تحمل اكولوژیك خود واقع شده اند.
در سالهای اخیرمطالعات انجام شده كاربرد مرجانها در علوم پزشكی مانند پیوند استخوان، استخراج مواد دارویی، دندانپزشكی و چشم پزشكی را آشكار ساخته است و در كنار نقش اكولوژیك آنها در حمایت زنجیره غذایی دریا و تنوع آبزیان همزیست اهمیت حفاظتی این مجموعه، حیات دریا را دو چندان می كند.
مرجان ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشند بطوریكه 25 درصد تمام حیات را در خود حفظ و خیلی از انواع ماهی ها در اطراف مرجان ها زندگی می كنند.
هر كدام از مرجان ها یك اكوسیستم كامل هستند و سواحل دریاها و خشكی ها را از برخی مشكلات و تهدیدها محافظت می كنند مثلاً جزیره های كم ارتفاع را در برابر خشم امواج و فرسایش دریاها محافظت می كنند.
جذابیت های طبیعی 10% از كل صنعت گردشگر را تشكیل می دهند كه وجود مرجانها یكی از راههای جذب گردشگر است و علاوه بر این از مرجان ها برای تولید داروهای ضد سرطان و پیوند استخوان استفاده می گردد.

رئیس اداره حفاظت محیط شهرستان چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: در آبهای كرانه ای ایران تابحال 28 گونه آبسنگ مرجانی در حاشیه 16 جزیره خلیج فارس و 2 منطقه ساحلی(بندر طاهری بوشهر و خلیج چابهار) مورد شناسایی قرار گرفته اند كه از انواع حاشیه ای، تخت یا پراكنده هستند.
اشرفعلی حسینی اضافه كرد: آبسنگ های مرجانی كند رشد بوده و نرخ رشدی معادل 38 درصد تا 12 متر در هر هزار سال برای آنها تعیین شده است و روند ترمیم آنها بعد از آسیب، خیلی سخت خواهد بود.
وی بیان كرد: خلیج چابهار در برگیرنده گونه های پرارزش و منحصر بفرد از آبسنگ های مرجانی در كشور می باشند كه وسعت منطقه مرجانی آن حدودا هشت هكتار بوده كه این مرجان ها زیستگاه بسیار مطلوبی برای انواع آبزیان و ماهی های زینتی بوده و بعنوان موج شكن های طبیعی محافظ مناطق ساحلی از جریان های دریایی هم هستند.
وی خاطرنشان كرد: خلیج چابهار با 17 كیلومتر طول، 20 كیلومتر عرض و میانگین عمق 20 متر در دهانه خلیج، به عنوان بزرگترین خلیج در سواحل دریای عمان مطرح است.
وی ادامه داد: این مرجان ها بعد از جنگل های تروپیكال، دومین بیوم غنی جهان را تشكیل می دهند و با وسعت حدود 600 هزار كیلومتر مربع 17 درصد تمام اقلیم دریایی را به خود اختصاص داده اند.
وی اظهار داشت: آلودگی نفتی دریا، توسعه فعالیت های تفرجی، صید آبزیان زینتی، برداشت مستقیم مرجان ها، ساخت و ساز در ناحیه ساحلی و برداشت شن و ماسه از سواحل همچون عوامل تخریب كننده آبسنگ های مرجانی و بر هم زننده شرایط زیست آن در ایران هستند.
رئیس اداره حفاظت محیط شهرستان چابهار با اشاره به اینكه آبسنگ های مرجانی تولید سالانه 12 هزار گرم در متر مربع را دارند، تصریح كرد: از خصوصیات بارز مناطق مرجانی تنوع زیستی بالا در این مناطق است بطوریكه از 33 شاخه جانوری و گیاهی كه در زیستگاههای دریایی یافت می شوند 30 شاخه در مناطق مرجانی زندگی می كنند.
حسینی اظهار داشت: 10 درصد صید ماهیان شیلاتی در مناطق مرجانی صورت می گیرد و هر یك متر مربع مرجان از نظر اقتصادی برابر با 47 هزار دلار است.
وی اضافه كرد: در مطالعات اخیر دو ناحیه اصلی تجمع توده های مرجانی در منطقه چابهار مورد شناسایی و ارزیابی قرار گرفته است و این 2 ناحیه شامل محدوده دریایی اطراف موج شكن فرعی اسكله شهید بهشتی ( به وسعت بیش از 6 هكتار) و محدوده دریایی اطراف موج شكن اسكله شهید كلانتری (به وسعت حدود 2 هكتار) شامل آبسنگ های دریایی است.
وی اظهار داشت: یكی از مزیت های قابل توجه منطقه وجود انواع مختلف مرجان های نرم، شاخ گوزنی، مغزی و سیاه است كه علاوه بر قابلیت های زیست محیطی بالای آن استعداد سرمایه گذاری در زمینه ی گردشگری دریایی را هم داراست.
چابهار در 645 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده و از نظر گردشگری و توریستی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
3043**6081 خبرنگار: رستم كریمی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


1396/10/19
23:18:20
5.0 / 5
3069
تگهای خبر: آب , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی