هر دم از این باغ بری می رسد؛

رونمایی از فصل جدید سریال سرطان كاری در ساوه!

رونمایی از فصل جدید سریال سرطان كاری در ساوه! حیوان خانگی: مركزی رهاسازی پساب خانگی در معابر و كوچه ها بدلیل نبود چاه جذبی منجر به آلودگی زیست محیطی شده و مخاطره ای جدی برای بهداشت و سلامت عمومی و خطری برای سلامت منابع آب های زیرزمینی در جوامع روستایی است.


خطرناک تر از آن، بلاتکلیفی در هدایت فاضلاب و پساب خانگی در معابر و کوچه های روستایی است که در نهایت به اختلاط آنها با آب چشمه و قنات می انجامد و بالاجبار وارد اراضی کشاورزی و باغات می شود و بهره برداران کشاورزی مجبورند فرآیند آبیاری محصولات کشاورزی خودرا با آبی که آغشته به فاضلاب خانگی است انجام دهند و محصول تولیدی را با آلوده ترین آب کشت کرده و روانه بازار مصرف کنند، معضلی که در روستای غازم آباد از توابع بخش نوبران مشاهده می شود و آنچنان که روستائیان می گویند، با وجود پیگیری هایی که از گذشته صورت گرفته، اما همچنان بی نتیجه مانده است.

ساماندهی پساب خانگی نیازمند اعتبار ۸۰۰ میلیونی
رسول کهن رئیس شورای اسلامی روستای غازم آباد درباب این مشکل به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: شبکه فاضلاب اجرائی شده در سالهای گذشته در این روستا اصولی نبوده و متاسفانه به سمت آب قنات هدایت و با آن مخلوط می شود و پیگیری های ما برای حل این معضل زیست محیطی به سرانجام نرسیده است.
وی بیان کرد: در جریان بازدید مسئولان در سال قبل دستوراتی برای برون رفت از این معضل صادر گردیده است، اما به سبب هزینه بالای عملیات اجرائی آن، امکان اصلاح وضع موجود تا این لحظه فراهم نشده است.
کهن، بیان کرد: فاضلاب خانگی مخلوط شده با آب قنات به اراضی پائین دستی هدایت شده و محصولاتی نظیر گردو، بادام، انگور و برخی محصولات باغی را آبیاری می کند، از طرفی گاهی کشاورزان مبادرت به کشت انواع سبزیجات و صیفی جات در داخل باغات می کنند که با همین آب آبیاری می شوند و مصرف آنها تهدیدی جدی برای سلامت است.


وی ادامه داد: جلوگیری از ورود پساب خانگی به آبی که به مصرف کشاورزی این روستا می رسد نیازمند تخصیص اعتبار به میزان حدودا ۸۰۰ میلیون ریال است تا بتوان با راه اندازی شبکه لوله گذاری مسیر پساب خانگی را به نقطه ای دیگر و بر طبق ضوابط زیست محیطی هدایت کرد.

آلودگی آب شرب!
وی همین طور به آلودگی مخزن آب آشامیدنی این روستا نیز اشاره نمود و اضافه کرد: به سبب باز بودن کانال آب هدایت شده از چشمه بالادستی این روستا، ساکنین روستا مبادرت به شست وشو با مواد شوینده در این کانال می کنند و گاهی حیواناتی نظیر سگ و گربه نیز از این آب استفاده می نمایند و این آب در نهایت وارد مخزن آب آشامیدنی می شود. گرچه عملیات کلرزنی و گندزدایی انجام می شود، اما همچنان احتمال آلودگی آب آشامیدنی وجود دارد. براین اساس لازم است ضمن محصور کردن آب جاری شده از چشمه، کانال آب هدایت شده به مخزن نیز پوشانده شود.
بخشدار بخش نوبران نیز اظهار داشت: تا حالا راه اندازی اصولی شبکه فاضلاب در هیچ یک از روستاهای استان مرکزی که بخش نوبران را نیز شامل می شود انجام نشده است و لازم است تا با تخصیص اعتبار ویژه ای برای ساماندهی فاضلاب روستایی، این معضل زیست محیطی برطرف شود.

مزلقان مقصد آب های آلوده!
"یوسف حیدری" اضافه کرد: موضوع اختلاط پساب خانگی با آب قنات فقط مختص روستای غازم آباد نیست و در بعضی روستاهای دیگر این بخش نیز وضعیت به همین منوال است. فاضلاب خانگی روستای کله دشت که در فاصله کمتری تا غازم آباد قرار دارد و حتی تمامی روستاهای حاشیه رودخانه مزلقان ساوه، به این رودخانه هدایت می شود.


وی درباب برآورد هزینه راه اندازی شبکه فاضلاب در روستاها اظهار داشت: باید یک کار کارشناسی و برآورد هزینه صورت گیرد و با تخصیص اعتبار لازم، این معضل زیست محیطی مدیریت و برطرف شود.
بخشدار نوبران اضافه کرد: در روستای غازم آباد چون پساب خانگی مستقیما با آب قنات مخلوط شده و وارد اراضی می شود اعتراض کشاورزان و اهالی را به دنبال داشته است، همین طور در روستاهای مجاور رودخانه مزلقان؛ آب آلوده وارد رودخانه شده و به مصرف کشاورزی در پائین دست می رسد و متاسفانه این امر برای بهره برداران اهمیتی ندارد، گرچه اهمیت آلودگی در رودخانه بمراتب بیشتر است و تبعات منفی زیست محیطی را در این رودخانه بر جای می گذارد.تامین آب آشامیدنی هم مشکل است
وی اشاره کرد: به سبب محدودیت منابع اعتباری در حوزه آب و فاضلاب، هم اکنون اولویت، تامین آب آشامیدنی مورد نیاز روستائیان است گرچه درباب تامین آب آشامیدنی در این بخش نیز با مشکلاتی مواجه هستیم.
حیدری درباب اختصاص اعتبارات دهیاری ها برای ساماندهی فاضلاب اظهار داشت: متاسفانه سرفصلی برای تخصیص اعتبارات دهیاری ها برای اجرای شبکه فاضلاب و ساماندهی آن وجود ندارد و باید از ردیف های اعتباری دیگری بهره برداری نمود.

لزوم مشارکت مردم و آبفا برای حل این مشکل
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز که از این روستا بازدید کرده است، درباب غیربهداشتی بودن آب شرب این روستا اظهار داشت: به سبب عدم کلرزنی مناسب، وضعیت آب شرب این روستا خوب نیست و باید با مشارکت مردم و اداره آبفا این مشکل برطرف شود.
حجت الاسلام محمد سبزی به اختلاط فاضلاب خانگی این روستا با آب قنات بعنوان یک معضل زیست محیطی اشاره نمود و اضافه کرد: اختلاط فاضلاب خانگی با آب قنات در این روستا سبب آلودگی آب شده و ورود آن به اراضی کشاورزی و باغات، لطمه زا و تهدیدی برای سلامت مصرف کنندگان محصولات غذایی است.
وی بر لزوم تلاش دستگاه های خدمات رسان شهری و روستایی برای ساماندهی فاضلاب خانگی با هدف برخورداری از محیطی سالم اصرار کرد و از مسئولان خواست که بطور جدی به این مساله ورود کنند و مانع از آبیاری اراضی پائین دستی با آب حاصل از اختلاط فاضلاب خانگی با آب قنات شوند.
ساوه با تولید افزون بر ۷۰ نوع محصولات زراعی و باغی، قطب کشاورزی استان مرکزی است و موضوع آبیاری باغات و مزارع در این شهرستان موضوع جدیدی نبوده و مسبوق به سابقه است. چنانجه ایسنا در گزارشات مختلفی به تشریح این معضل زیست محیطی در شهر و روستاهای این شهرستان پرداخته است.
چاره اندیشی برای برون رفت از این تهدید جدی برای سلامت مردم همت و اراده جمعی مسئولان و بهره برداران کشاورزی را می طلبد، موضوعی که در گزارش های پیشین بدان تاکید گردیده است. در واقع بنظر می رسد که حل این معضل تشکیل کارگروه تخصصی به ریاست فرمانداری با عضویت دستگاه های اجرائی نظیر محیط زیست، دانشکده علوم پزشکی، شرکت آب و فاضلاب، شهرداری، جهادکشاورزی و... را می طلبد تا برای همیشه این معضل برطرف شده و هر دم از این باغ، بری نرسد.
قبل از این، گزارش های "اینجا سرطان می کارند" که دهم تیرماه ۱۳۹۷ و "این بار بالاجبار سرطان می کارند! " که ۲۱ آبان ۱۳۹۸ بر روی خروجی خبرگزاری ایسنا قرار گرفت، پرده از وقوع فاجعه در کشاورزی ساوه برداشت.
فاضلاب رها شده ای که مزارع جنوب و جنوب شرق ساوه را آبیاری می کردند حاصل تجمیع روان آب های شهری بوده و بعد از تجمیع، بوسیله جوی هایی وارد اراضی این منطقه می شدند و درصد آلودگی بالای آنها بسیار نگران کننده به نظر می رسید و آنچه هم اکنون در حال اتفاق افتادن است، جریان فاضلابی است که همچنان در بین محصولات کشاورزی ساوه و اینبار در روستاهای این شهرستان روان است و باید برای آن چاره ای اندیشید.
منبع:

1399/08/25
12:09:53
5.0 / 5
1803
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی