معاون سازمان حفاظت محیط زیست كشور:

احیای تالاب هامون طبق برنامه صورت گیرد

احیای تالاب هامون طبق برنامه صورت گیرد به گزارش حیوان خانگی سیستان و بلوچستان معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست كشور اظهار داشت: معیشت جایگزین برای ساكنین در حاشیه تالاب هامون و بررسی اقلیمی منطقه یكی از برنامه های در دست اجرا با همكاری سایر سازمان ها و نهادهای بین المللی است تا توان اجرایی و احیای تالاب هامون با قوت بیشتری طبق برنامه های تعیین شده صورت گیرد.


احمد لاهیجان زاده در جلسه کارگروه احیای تالاب هامون که با حضور معاون استاندار و مسئولین دستگاههای در رابطه با تالاب ها در سیستان و بلوچستان برگزار گردید اظهار داشت: در طول یکسال گذشته ۵ سفر به استان سیستان و بلوچستان با عنایت به اهمیت اهداف زیست محیطی در این استان از قبیل تالاب ها و آبهای داخلی و ساحلی داشته ام و اهم برنامه های اجرایی و مطالعاتی را از نزدیک تحت بررسی قرار داده ام.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور اضافه کرد: سفرهای مذکور درمورد بازدید تالاب ها و برنامه های اجرایی و در دست انجام از قبیل لایروبی، حفر کانال، قرق و پیاده سازی طرح های عملیاتی در تالاب نشان از اهمیت مسائل زیست محیطی این استان در سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی افزود: در دو سال قبل میزان بارش و ورود آب به تالاب هامون در مقایسه با دهه گذشته بسیار بیشتر بوده و ظرفیت های آبی در این زمان به میزان دو برابر افزایش داشته که نمی توان برنامه احیای تالاب هامون را بر این مبنا گذاشت.

وی اشاره کرد: سد سازی ها مانع ورود آب به تالاب هامون می شود و مشکلاتی برای آن بوجود می آورد و بر این اساس ورود حق آبه از محل چاه نیمه باید بر مبنای برنامه ای دقیق و مدون و بر مبنای نیازهای تالاب برنامه ریزی و صورت گیرد.

لاهیجان زاده اظهار داشت: ایجاد سازمان های مردم نهاد فعال، ارتباط نزدیک با بخش های ذینفع در تالاب هامون، و پیگیری مبحث از راه کارگروه ها و کمیته های تخصصی و آموزش به جوامع محلی برای برداشت صحیح از تالاب هامون از دیگر اولویت های ضروری در برنامه احیای تالاب هامون است.

در این جلسه وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان و دبیر کارگروه حفاظت و احیای تالاب هامون اظهار داشت: تالاب هامون یکی از دغدغه های اصلی اداره کل و سازمان حفاظت محیط زیست است و برنامه های گوناگونی شامل مطالعات و برنامه های اجرایی دقیقی برای احیا و کاهش اثرات خشکسالی در خلال سالیان متمادی انجام داده است که اعم آن انجام پروژه های لایروبی است تا ورود آب به بستر تالاب هامون و نقاط بحرانی کانون گردو غبار را مهار کرده و این امر یک پروژه طولانی مدت تا احیای کامل تالاب هامون است و این در تغییر روش در بهره گیری از تالاب و استفاده از روش های جایگزین معیشت است.
منبع:

1399/08/25
20:58:03
5.0 / 5
1451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی