آغاز سرشماری زمستانه حیات وحش استان تهران

آغاز سرشماری زمستانه حیات وحش استان تهران به گزارش حیوان خانگی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران ضمن اشاره به آغاز سرشماری زمستانه حیات وحش استان تهران اظهار داشت: سرشماری زمستانه در استان تهران معمولا  در فصل پاییز و با آغاز آذر ماه آغاز می شود و زمان آن در مناطق مختلف به علت شرایط آب و هوایی متفاوت متغیر است. این سرشماری معمولا دو ماه طول می كشد و طی ماه های آذر و دی صورت می گیرد.محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه هدف از انجام سرشماری زمستانه بررسی وضعیت جمعیت های حیات وحش است، اظهار نمود: چهار گونه از علفخواران بزرگ جثه استان تهران شامل قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی، آهو و جبیر سرشماری می شوند.

وی افزود: هدف از انجام سرشماری زمستانه بررسی وضعیت جمعیت حیات وحش به لحاظ تعداد نر و ماده ها و تعیین پویا بودن جمعیت آنها است. در سرشماری زمستانه میزان افزایش یا کاهش جمعیت نسبت به مدت مشابه سال قبل در مناطق مختلف بررسی می شود همینطور جمعیت حیات وحش نسبت به فصل بهار که فصل زادآوری است، مقایسه می شود و تا حدودی مشخص می شود چه تعداد به جمعیت آنها اضافه شده است.

کرمی ضمن اشاره به اینکه معمولا در سرشماری زمستانه با عنایت به زاد و ولد گونه ها جمعیت حیات وحش نسبت به فصل بهار افزوده می شود، اظهارکرد: یک سری از نوزادان حیات وحش تا فصل زمستان زنده باقی می مانند و اگر این فصل را پشت سر بگذارند خودشان طی سالهای آتی می توانند مولدین جوانی باشند که سبب حفظ پویایی جمعیت ها می شوند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا که با عنایت به کاهش علوفه در فصل زمستان آیا اداره محیط زیست استان تهران تمهیداتی برای تعلیف دستی حیات وحش اندیشیده است، تصریح کرد: تعلیف دستی حیات وحش برخلاف تصور برخی مردم مورد تایید کارشناسان نیست چونکه تنها زمانی جمعیت حیات وحش می تواند در شرایط سخت پویا باشد که بتواند در فصل زمستان و در شرایط سخت آب و هوایی و کمبود علوفه خویش را حفظ کند.

وی افزود: با این وجود تعلیف دستی در بعضی مناطق و در شرایط خیلی سخت معمولا صورت می گیرد. تعلیف دستی حیات وحش تنها در شرایط خیلی سخت و در مناطقی مانند شمیرانات انجام می شود تا از جابه جایی احتمالی حیات وحش و ورود آنها به شهر جلوگیری شود چونکه ورود آنها به محدوده شهر می تواند نتایج مخربی برای آنها داشته باشد.

کرمی در انتها اظهار داشت: اداره حفاظت محیط زیست استان تهران تمهیدات لازم را در نظر گرفته و علوفه مورد نیاز حیات وحش را تهیه کرده است تا درصورت ضرورت توسط همکاران ما در بعضی مناطق حساس به حیات وحش تخصیص می یابد.

منبع:

1399/09/03
22:26:11
5.0 / 5
1332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی