مهر از احتمال محكومیت رئیس سازمان محیط زیست گزارش می دهد؛

آیا عیسی كلانتری بعنوان تخریب گر محیط زیست محاكمه می شود؟

آیا عیسی كلانتری بعنوان تخریب گر محیط زیست محاكمه می شود؟ به گزارش حیوان خانگی در حالیکه سخنگوی قوه قضائیه از بررسی موضوعات مختلف در پرونده کلانتری همچون اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی سخن گفته است، یک حقوقدان از احتمال محکومیت وی در دادگاه کیفری اطلاع داده است.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: روز پانزدهم آذرماه بود که خبر احضار عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست به دادسرای کارکنان دولت منتشر گردید. در متن این خبر آمده بود؛ «در پی انتشار اظهارات توهین آمیز عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در مورد حضرت امام (ره) و ریشه های انقلاب اسلامی در مصاحبه با رسانه های مجازی، کلانتری به شعبه هفتم دادسرای کارکنان دولت احضار و در مورد توهین به بنیانگذار انقلاب اسلامی تفهیم افترا شده و با قرار تأمین آزاد شد.»
اما بعد از چند روز از انتشار این خبر، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری اش در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه عیسی کلانتری به چه علت به دادسرای کارکنان دولت احضار شده است، اظهار داشت: پرونده وی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران در حال رسیدگی است و مبحث های گوناگونی درباره وی مطرح است که یکی از این ها اتفاقات در ارتباط با تالاب انزلی و مبحث دیگر درباره برخی سخنان اوست که اخیراً در فضای مجازی عنوان شد.
عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست قبل از انجام گفت و گوی جنجالی و اظهار نظرهای موهنش در مورد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در چند پرونده زیست محیطی دیگر درگیر شده بود. همچون این پرونده ها اجرای طرح گردشگری در منطقه حفاظت شده آشوراده، پرونده طرح گردشگری تنگ تکاب، پرورش ماهی تیلاپیا، اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی و واگذاری هزار هکتار زمین را در قبال دریافت یک سیر نبات در زمان وزارتش در جهاد کشاورزی بوده است. اما به نظر می آید بر مبنای نحوه بیان سخنگوی قوه قضائیه تحقیقات پرونده اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی به مراحل پایانی خود رسیده است.
قرارداد ۹۰۰ میلیاردی برای اجرای طرحی که نوآوری خوانده شد
این طرح که بعنوان یک طرح محیط زیستی با رویکرد زیست پالایی با ماده مورد استفاده «بایوجمی» معرفی شده بود، به قول کارشناسان محیط زیست برخلاف نامش فرایندش به هیچ وجه زیستی نبوده و با پیشوند «بایو» (به معنای زیستی) در نامگذاری آن هم به هیچ وجه سنخیتی نداشته و با ماده شیمیایی «دی اکسید تیتانیوم» که در این طرح مورد استفاده قرار گرفته ندارد. این محصول توسط یک شرکت که در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان مستقر بوده بعنوان یک دست آورد دانشی نو معرفی شده و برای اجرای یک ساله طرح، ۹۰۰ میلیارد تومان قرارداد بسته شده است. در حالیکه اصلاً نوآوری و اتفاق نویی در این طرح تشخصی داده نشده است، ضمن اینکه این طرح شفافیت لازم اجرایی نشده و درباره اثرات مخرب این ماده شیمیایی آن سخن گفته نشده بود.

بایوجمی سرطانزاست
اجرای پایلوت این طرح جنجالی با انتقادات صریح دادستان بندرانزلی مواجه گردید و سیدرحمان سید زاده با تاکید بر اظهارات ستاد نانو و اساتید برجسته کشور اعلام کرد، این طرح نه تنها به جانداران بلکه به مردم و حاشیه نشین های تالاب انزلی از راه مواد سمی صدمه وارد می نماید چونکه در مقالات علمی اساتید دانشگاه به صراحت آمده که ماده نانو دی اکسید تیتانیوم مورد استفاده در طرح بایوجمی سرطان زا است.
پناهگاه حیات وحش «سرخانکل» که یکی از مهمترین بخش های تالاب انزلی است، محل اجرای به اصطلاح پایلوت این پروژه بود که با عنایت به بررسی های انجام شده و نظرات رسمی اساتید معتبر کشور و به استناد دستورالعمل نحوه نظارت و پیگیری حقوق عامه، نهایتاً در تابستان سال قبل با ورود دادستان بندرانزلی دستور توقف گرفته و اجرای آن به صورت موقت صادر و متعاقباً ضد خاطیان اعلام جرم شد.
رئیس سازمان محیط زیست، در راه دادگاه محیط زیستی
حالا بعد از گذشت ۱۷ ماه، محمد داسمه وکیل چند پرونده محیط زیستی همچون طرح بایوجمی تالاب انزلی ضمن اشاره به اینکه مستندات علمی قابل توجهی از مخاطرات اجرای این پروژه در دادسرای رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت ارسال شده است، اظهار داشت: آنچنان که سخنگوی قوه قضائیه درباره شرایط دیگر پرونده های رئیس سازمان محیط زیست گفته است، این پرونده ها در مرحله تکمیل اقدامات تحقیقاتی هستند و پرونده تالاب انزلی به نتایج نهایی رسیده است.

وی درباره روند قانونی پرونده های مذکور همچون طرح بایوجمی توضیح داد: در صورتی که کیفرخواست برای کلانتری صادر شود، وی برای محاکمه به دادگاه کیفری احضار خواهد شد.
این حقوقدان در پاسخ به این سؤال که آیا با طولانی شدن روند رسیدگی به این پرونده ها و تمام شدن عمر این دولت دوازدهم، رسیدگی به آنها هم متوقف می شود، عنوان کرد: کنار رفتن کلانتری و حتی بازنشست شدنش هیچ تأثیری در روند تکمیل پرونده ها نداشته و مانع تعقیب کیفری وی نخواهد شد.
به این ترتیب در صورت اثبات جرم در پرونده های عیسی کلانتری، وی بعنوان نخستین رئیس سازمان محیط زیست در تاریخ ایران خواهد بود که در دادگاه بعنوان تخریب کننده محیط زیست محاکمه می شود.

1399/09/23
22:53:49
5.0 / 5
895
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی