روزهای سخت محیط بانان در سالی كه قانون پشتیبانی از آنها تصویب گردید

روزهای سخت محیط بانان در سالی كه قانون پشتیبانی از آنها تصویب گردید به گزارش حیوان خانگی قانون حمایت قضایی از محیط بانان طی خرداد ماه سال جاری تصویب گردید تا شاید مرهمی باشد بر زخم های محیط بانان کشور اما طی ماه های اخیر حوادث ناگوار کم برای محیط بانان رخ نداده است؛ از نقص عضو و شهادت گرفته تا حمله مسلحانه.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست کشور گزارش داده است که ۲۳ دیماه عباس میرزاکریمی - محیط بان با سابقه دماوند - به ضرب گلوله و در جریان یک حمله مسلحانه جان خویش را از دست داده است. هرچند که هنوز انگیزه کسانی که چنین جنایتی را انجام داده اند مشخص نشده نیست اما شکارچیان غیرمجاز و قاچاقچیان اسلحه جزو مظنونان این اتفاق هستند.

علاوه بر این طی شهریور ماه سال جاری محیط بان حسن نژاد در منطقه ارمک استان هرمزگان، به ضرب مستقیم گلوله شکارچیان شهید شد و حدودا در همین بازه زمانی بود که ابراهیم قطب - محیط بان پارک ملی بمو - هم با گلوله ای که از سلاح خودش شلیک و به چانه اش برخورد کرده بود، جانش را از دست داد.

درحالی ۱۴۲ محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست در این سال ها به شهادت رسیده اند که این تعداد معادل پنج درصد محیط بانان کل کشور است همینطور هفت درصد جمعیت محیط بانان کشور تابحال جانباز شده اند. عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - پیش از این گفته بود که این ارقام با عنایت به نسبت جمعیتی محیط بانان، از نیروهای مسلح چه در زمان جنگ تحمیلی و چه بعد از آن بیشتر است.

باوجود اینکه سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که طی سه سال قبل ۷۰ میلیارد تومان در جهت تقویت تجهیزات محیط بانی صرف شده و کلاس های آموزشی هم با هدف کاهش درگیری ها برای آنها برگزار شده است اما همچنان شاهد مشکلات زیادی برای حفاظت از مناطق محیط زیستی در کشور هستیم. خیلی از کارشناسان اعتقاد دارند که قوانین ضد و نقیض شکار و صید در حوزه حفاظت و توزیع بی رویه سلاح های شکاری مجوزدار علت به وقوع پیوستن اتفاقات ناگوار برای محیط بانان کشور است.

مهدی نبی یان - کارشناس ارشد تنوع زیستی - پیش از این دراین باره به ایسنا اظهار داشته بود: اگر جریمه شکار یک رأس قوچ ۱۰ میلیون تومان باشد معمولا شکارچی تسلیم محیط بان و در دادگاه جریمه می شود، اما زمانی که جریمه شکار غیر مجاز همان گونه به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند، احتمال تصمیم گیری غلط توسط شکارچی غیر مجازی که معمولا در حین شکار به علت دویدن، بالا بودن فشار خون و مشکل در تنفس حالت عادی ندارد، بالا می رود.

از دیگر حوادث ناگوار در حوزه محیط بانی کشور طی سال جاری می توان به حمله افراد ناشناس به پاسگاه محیط بانی گتوند اشاره نمود. در جریان این اتفاق که ابتدای سال جاری رخ داد به محیط بان امین هادی پور شلیک و پای این محیط بان به علت شدت جراحات وارده قطع شد.

درگیری های محیط بانان با شکارچیان طی سالهای اخیر کم نبوده است و حتی بعضی از آنها محیط بانان را تهدید به قتل کرده اند. علی آرندی - رئیس پارک ملی بمو - طی پاییز سال جاری از شناسایی شکارچیان متخلفی اطلاع داده بود که محیط بان این پارک ملی را به قتل تهدید و به او حمله کرده بودند. امیرحسین کریمیان - محیط بان استان تهران - در شهرستان شمیرانات هم طی سال جاری در درگیری با متخلفان مجروح شد و مشابه این اتفاق هم برای محیط بان مراکان در استان آذربایجان غربی رخ داد.

تمامی این اتفاقات نشان داده است که حوزه محیط بانی و حفاظت از طبیعت همچنان در کشور نیازمند توجه ویژه مسؤلان و برنامه ریزی های مختلف است و صرفاً برگزاری کلاس های آموزشی و یا قانون پشتیبانی از محیط بانان به تنهایی نمی توانند حامی خوبی برای آنها باشند. نبی یان - کارشناس حیات وحش - به ایسنا گفته است: آنچه که اهمیت دارد علاج واقعه پیش از وقوع است یعنی سازوکار بگونه ای طراحی شود که در جهت جلوگیری از وقوع شکار غیر مجاز حرکت نماییم و از راه فرهنگسازی در این حوزه بتوانیم از گونه های حیات وحش حفاظت نماییم.

به گفته وی یکی از عوامل موثر در جلوگیری از شکار غیر مجاز آموزش شکارچیان و دیگری درگیر کردن جوامع محلی در امر حفاظت است، چونکه هرگاه خود مردم برای حفاظت از گونه های حیات وحش پای کار آمدند نتیجه آن موفقیت آمیز بوده است مانند حفاظت افراد بومی از لاک پشت های منقارعقابی جزیره قشم.1399/10/25
20:00:44
0.0 / 5
796
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی