در گزارش حیوان خانگی مطرح شد؛

جای خالی برق آبی ها در خاموشی های كشور

جای خالی برق آبی ها در خاموشی های كشور به گزارش حیوان خانگی توسعه و تکمیل نیروگاه دوم سد گتوند، بختیاری، کارون ۲ و سری خرسان می توانست ظرفیت تولید برق آبی کشور را افزایش بدهد و کمکی به ظرفیت نیروگاه های گازسوز و مازوت سوز کشور کند.حامد محرمی، کارشناس حوزه انرژی و اکومدرنیست در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به چالش های اخیر در بخش گاز و برق اظهار داشت: علت شرایط کنونی به تفکری در سال ۹۲ باز می گردد که عده ای در بدنه دولت تدبیر و امید با رد تمام پروژه های زیرساختی دولت نهم و دهم از تحولات آن دوره بعنوان توهم توسعه یاد می کردند. اینکه این توهم توسعه درست بود یا غلط جای بحث دارد اما عده ای با این نظریه توسعه زیرساختی کشور را نشانه گرفتند. با حضور معصومه ابتکار در سازمان محیط زیست به جرأت می توان گفت روند توسعه زیرساختی خصوصاً در حوزه انرژی در کشور کند و در خیلی از موارد متوقف گردید.
وی با اشاره به اینکه مگاپروژه هایی در حوزه آب، برق و نیروگاهی در کشور تعریف شده بود، افزود: آینده بخش انرژی کشور می توانست از اجرای این مگاپروژه ها تاثیر مثبت قابل توجهی بگیرد. نکته ای که در وهله نخست باید به آن توجه کرد روند صعودی مصرف برق از سال ۹۲ تابحال است. این در حالیست که تقریباً توسعه پروژه های زیرساختی انرژی کشور بخصوص در بخش برق و توسعه برق نیروگاه های برق آبی متوقف گردید.
کوتاهی های دولت تدبیر و امید در حوزه برق آبی ها / سه صدمه ای که به کشور وارد شد چه بود؟
این کارشناس حوزه انرژی دو کارکرد برای نیروگاه های برق آبی برشمرد و اضافه کرد: زمانی که شبکه برق تحت فشار بارگذاری شدیدی قرار دارد، سدهای برق آبی می توانند بخشی از این فشار را متحمل شود. همچون کوتاهی های دولت تدبیر و امید می توان به نیروگاه دوم سد گتوند اشاره نمود که پروژه بسیار کند تکمیل می شود. سدهای سری خرسان یا کارون ۲ و بختیاری که قرار بود از سال ۹۲ ساخت شأن شروع شود و هنوز شروع نشده را هم می توان در زمره کوتاهی های این دولت قرار داد.
به گفته محرمی پس از سال ۹۲ کشور سه صدمه بزرگ از محل اجرایی نشدن این مگاپروژه ها متحمل شد. نخست خسارات سیلاب در سال ۹۷ بود که به سبب نبود این مگاپروژه ها حدود ۳ تا ۵ میلیارد دلار می شد و می توانست هزینه ساخت این سدها شود، را متحمل شدیم. از سویی دیگر باتوجه به اقلیم خشک کشور که پایین ترین میزان ذخیره آب نعمت است، میلیاردها مترمکعب سیلاب از دست دادیم.
وی با بیان اینکه سومین صدمه اجرایی نشدن این مگاپروژه ها، بی بهره ماندن از تولید برق پاک از محل این سدها است، عنوان کرد: برخلاف کشورهای نروژ، سوئیس، فرانسه، کانادا، ترکیه، برزیل، ژاپن و … که به دنبال توسعه ظرفیت تولید برق آبی هستند، ایران زیرساخت های موجود خود برای توسعه ظرفیت برق آبی خویش را ایجاد نکرده است. همه سازمان های پایش محیط زیستی در جهان، برقابی را در زمره انرژی های پاک می دانند. در حالی که پاکستان که همسایه و هم اقلیم با کشور ما است، ۴ یا ۵ مگاپروژه در عرصه تولید برق آبی تعریف کرده و با مشارکت چین در دست اجرا دارد.
تنها چاره انرژی هسته ای و برق آبی است / حذف نیروگاه های مازوت سوز
این کارشناس حوزه انرژی با تکیه بر اینکه اصلی ترین مشکل ایران در بخش انرژی، نبود تنوع در منابع تأمین انرژی و آدرس غلط عده ای در کشور است، خاطرنشان کرد: برخلاف تبلیغات گسترده، ایران ظرفیت تولید انرژی بادی قابل توجهی ندارد و جز کشورهای فقیر در این حوزه است. از طرفی انرژی خورشیدی در ایران توجیه اقتصادی ندارد و آلایندگی های مختلف ناشی از ساخت این نیروگاه ها می تواند در دراز مدت برای کشور صدمه زا باشد. تنها چاره در این حوزه انرژی هسته ای و انرژی برقابی است که اولی گرفتار پیچ و خم های سیاست شده و دومی هم توسط عده ای در بدنه این دولت گرفتار ضربه جدی شده است.
محرمی اظهار داشت: با ساخت نیروگاه های برق آبی کارون ۲، گتوند و برخی دیگر از این سدها خصوصاً سدهای جریانی و تولید برق از محل این نیروگاه ها می توانستیم به صورت کامل نیروگاه های مازوت سوز کشور همچون رامین اهواز و رجایی قزوین و نیروگاه حرارتی تبریز را از رده خارج نماییم. به نظر می آید دولت باید درباره اجرایی نشدن چنین پروژه هایی پاسخ شفافی ارائه نماید. در همین دولت از محل مخزن سد کارون ۳ بعنوان یکی از برترین سدهای برقابی کشور چند صد میلیون مترمکعب آب برای یکی از شهرهای خوزستان با پیگیری های یک نماینده آن حوزه اختصاص یافت و عملاً تولید انرژی این سد و سدهای پایین دست را تحت تاثیر قرار داد. این عمل با وجود نقدهای فراوان هیچ واکنش قابل قبولی از سوی کنشگران حامی محیط زیست به همراه نداشت. در واقع تولید انرژی پاک برای کنشگران ایرانی محیط زیست کسب و کار جذابی نیست و کسی از این گروه ها در کشور دغدغه انرژی پاک ندارد.
خطر، بیخ گوش سبد انرژی کشور / اجبار تنوع بخشی به منابع
وی ضمن اشاره به اینکه طی بیشتر از ۷ سال قبل کشور از نظر توسعه زیرساختی انرژی پاک عقب ماندگی های قابل توجهی دارد، اضافه کرد: اینکه استخراج رمزارزها را بعنوان عامل مؤثر بر خاموشی ها اخیر معرفی می کنند، در حقیقت یک آدرس دهی غلط است. ایران در سالهای اخیر بیشتر از پیش به منابع گازی خود متمرکز و وابسته شده است. این در حالیست که وابستگی ۹۵ درصدی به منبع گازی پارس جنوبی امنیت پایدار انرژی کشور را به مخاطره می اندازد.
این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه ایران می تواند به سادگی از محل منبع گازی پارس جنوبی صدمه جبران ناپذیری ببیند، افزود: ایران منبع جایگزینی را برای گاز پارس جنوبی ندارد یا حداقل بزودی در دسترس نخواهد داشت. چنین شرایطی می تواند زنگ خطری برای کشور به شمار رود که این دولت توجه چندانی به این مورد ندارد.
دود گرای غلط عده ای در چشم مردم / رکورد خاموشی ها در دولت تدبیر و امید
محرمی عنوان کرد: مسئولیت این شرایط در مورد زیرساخت انرژی پاک در کشور بر دوش کسانی است که به غلط مفهوم توهم توسعه را با توسعه یکی کردند و در حقیقت با گسترش این مفهوم غلط به روند توسعه کشور صدمه مهلکی زدند. نظریه توهم توسعه بی جا نبود اما مفهوم توسعه را به حاشیه برد و سبب واپس گرایی و ناامیدی از توسعه در سطح کشور شد. روی دیگر توسعه نیافتن، عقب ماندگی است. چون که به صورت طبیعی زیرساخت ها در حال فرسایش هستند. در همین راستا راندمان نیروگاه ها رو به کاهش می گذارد؛ چون که طی بهره برداری مداوم فرسوده می شوند.
وی ضمن اشاره به اینکه رکورد خاموشی های کشور متعلق به دولت تدبیر و امید است، اظهار داشت: این رکورد خاموشی در حالی است که بیشترین ظرفیت تولید برق را در این دولت داشتیم. به جرأت می توان گفت دولت در سیاست های زیست محیطی خود شکست خورده است. این دولت در مورد مبحث محیط زیست و انرژی، یک کارکرد کاملاً شکست خورده دارد. تا قبل از سال ۹۲ با وجود اینکه سخت ترین شرایط آبی را تجربه کردیم و محدودیت های آبی شدیدتری داشتیم، اما چنین چالشی را در بخش برق و آبرسانی تجربه نکرده بودیم. ایران بهترین سالهای ترسالی را در این دولت پشت سرگذاشت و در یکی از خشک ترین اقلیم های جهان بیشترین آب سطحی را از دست داد. آبی که قیمت تأمین آن بیشتر از ۵۰ سنت برای هر مترمکعب می تواند باشد.
این کارشناس حوزه انرژی این روزها را بدترین ایام برای محیط زیست کشور دانست و افزود: حوزه محیط زیست و انرژی کشور به دست غیرمتخصصین افتاد. مسئولین و تصمیم سازانی که در سال ۹۲ نظریه هایی را مطرح نمودند، اما حالا نه تنها به آنها دست نیافتند بلکه صدمه های زیادی هم به بار آوردند، لازم است محاکمه و مورد بازخواست قرار گیرند.

1399/11/07
13:27:03
0.0 / 5
1127
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی