یك كارشناس اكوتوریسم عنوان كرد

شكار بزرگترین تهدید برای اكوسیستم تالاب انزلی

شكار بزرگترین تهدید برای اكوسیستم تالاب انزلی به گزارش حیوان خانگی از گیلان یک کارشناس اکوتوریسم، بزرگترین تهدید تالاب انزلی را شکار غیر قانونی دانست و بیان کرد: مردم منطقه عمدتا کشاورز هستند و برای کسب درآمد در فصول غیر کشاورزی، به سراغ برداشت مستقیم از طبیعت می آیند و متاسفانه با بازار خوبی نیز مواجهند.


حسن محمد عمویی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به ارزش و اهمیت اکوسیستم تالاب انزلی خصوصاً در چرخه غذایی، اظهار نمود: تحقیقات انجام شده نشان می دهد چرخه زیستی موجود در تالاب انزلی بسیار پیچیده بوده و گیاهان و جانداران مختلفی در تالاب انزلی زیست می کنند.
وی با اعلان اینکه گیاهان و جانداران موجود در تالاب انزلی یک زنجیره غذایی غنی را به وجود آورده است، اضافه کرد: هرگونه دست اندازی به این زنجیره و حذف یکی از گیاهان یا جانداران سبب تغییر در حیات سایر گونه ها می شود.

این کارشناس اکوتوریسم، با اشاره به اثرگذاری آلودگی های تالاب شامل فاضلاب و سموم کشاورزی بر به هم خوردن چرخه زیستی تالاب، اشاره کرد: خیلی از چرخه های موجود در تالاب انزلی هنوز ناشناخته است و بر طبق تحقیقات سازمان شیلات، رفتارهای تولیدمثلی تعدادی از گونه ها مانند ماهی سفید در تالاب متفاوت است؛ به گونه ای که ماهیان سفید با مهاجرت بهاره و عبور از داخل تالاب، وارد رودخانه ها می شدند و تخم ریزی می کردند، اما با تخم ریزی اینگونه در داخل تالاب انزلی نیز مواجه هستیم که نشان دهنده پیچیدگی اکوسیستم تالاب انزلی است.
عمویی، با اعلان اینکه از بین رفتن چرخه های زیستی تالاب انزلی زندگی گیاهان، جانداران و حتی انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهد، عنوان کرد: استان گیلان نماینده شهر خلاق خوراک بوده و این جایگاه را باتوجه به اقلیم استان که متشکل از دریا، کوه، جلگه و تالاب است، به دست آورده پس اگر تالاب انزلی را نداشتیم، این تنوع و خلاقیت غذایی نیز وجود نداشت.

وی ماهیان و پرندگان موجود در چرخه زیستی تالاب انزلی را سبب شکل گیری فرهنگ غذایی منطقه دانست و اظهار داشت: تالاب انزلی باعث شده فرهنگ غذایی گیلان با سایر مناطق کشور متفاوت باشد.
این کارشناس ارشد زیست شناسی، با اشاره به نقش تالاب انزلی در اکوسیستم دریای خزر، اشاره کرد: خیلی از ماهیان برای تخم ریزی از آب شور به آب شیرین می آیند و با عبور از تالاب انزلی وارد رودخانه های منتهی به تالاب می شوند و تولیدمثل می کنند پس می توان اظهار داشت که تالاب انزلی بر زادآوری گونه های خزر تاثیر مثبت دارد.
عمویی، اهمیت تالاب انزلی را فقط برای گیلان ندانست و عنوان کرد: تالاب انزلی بر دو قاره اروپا و آفریقا نیز اثرگذار می باشد، برای اینکه این اکوسیستم میزبان پرندگان مهاجر زیادی است و بیش از ۲۳۰ گونه بومی و مهاجر در تالاب انزلی حضور دارند.

اکوسیستم غنی و بزرگ تالاب انزلی نیازمند محافظت است
وی با اشاره به زمستان گذرانی خیلی از پرندگان مهاجر در تالاب انزلی، بیان کرد: سالانه حدود ۱۰۰۰ پلیکان اکوسیستم تالاب انزلی را بعنوان میزبان انتخاب می کنند و هر پلیکان بالغ بیش از یک کیلوگرم ماهی در روز می خورد پس اکوسیستمی که فقط برای گونه پلیکان روزانه یک تن ماهی فراهم می کند، بسیار اکوسیستم غنی و بزرگی است.

این کارشناس اکوتوریسم، با اعلان اینکه تالاب انزلی علاوه بر گونه های مهاجر، پرندگان بومی و مردم محلی را نیز با ماهی تغذیه می کند، متذکر شد: این تالاب ظرفیت بالایی دارد و اگر پرندگان مهاجر با کمبود ماهی در تالاب مواجه شوند، بعنوان مهاجر عبوری این منطقه را ترک می کنند.
وی با اشاره به حضور بهاره و پاییزه پرندگان مهاجر در تالاب انزلی، اظهار نمود: میزبانی تالاب انزلی از جاندارانی مانند قو و مرغ زنبورخوار معمولی نشان می دهد که این اکوسیستم غنی نیازمند محافظت است.
عمویی، بزرگترین تهدید تالاب انزلی را شکار غیر قانونی دانست و بیان کرد: یکی از با اهمیت ترین عوامل شکار، بیکار شدن مردم محلی در فصل پاییز و زمستان است، برای اینکه مردم منطقه عمدتا کشاورز هستند و برای کسب درآمد در فصول غیر کشاورزی، به سراغ برداشت مستقیم از طبیعت می آیند و متاسفانه با بازار داغی نیز مواجهند.

این کارشناس ارشد زیست شناسی، تبلیغات رستوران ها با غذاهای دارای گوشت پرندگان مهاجر را سبب افزایش شکار دانست و افزود: مادامی که پرندگان مهاجر در بازارهای محلی فروخته و در رستوران ها خورده می شوند، شکارچی را به شکار غیر مجاز ترغیب می کند؛ البته شکارچیان دارای مجوز به طبیعت فشار وارد نمی کنند، اما تعدادی از شکارچیان با ۱۰۰۰ شکار در یک روز، این پرندگان را قتل عام می کنند.
عمویی، با اشاره به کاهش گونه های مهاجر در سایت پرنده نگری جیر سر باقرخاله، اشاره کرد: این سایت بیشترین گونه های مهاجر را در میان سایت های پرنده نگری تالاب انزلی داراست.
وی با اعلان اینکه تالاب انزلی از کنوانسیون رامسر خارج شده و در لیست مونترو(تالاب های در معرض خطر) قرار گرفته است، اظهار داشت: زباله، فاضلاب و رسوب از دیگر آفت های تالاب انزلی است. همین طور با کاهش تراز آبی تالاب مواجه هستیم که نتیجه راه اندازی سدهای زیاد در راه رودخانه های منتهی به تالاب، عدم رعایت حق آبه تالاب و خشکسالی است.

تفاوت تالاب و مرداب در چیست؟
این کارشناس اکوتوریسم، یکی دیگر از تهدیدات اکوسیستم تالاب انزلی را تصرفات غیر قانونی دانست و اظهار نمود: مردم محلی با دور کردن علفزارها و مناطق تالابی موجود در اطراف تالاب و آتش زدن نیزارها، این اراضی را تصرف کرده و هم اکنون خیلی از این اراضی تبدیل به واحد مسکونی یا شالیزار شده است.

عمویی، با اشاره به خطر گونه های مهاجم برای اکوسیستم تالاب انزلی، تصریح کرد: در گذشته با خطر گونه آزولا مواجه بودیم که تا حدودی کنترل شده است، اما گونه مهاجم سنبل آبی با آن گل های زیبا حالا حیات جانداران تالاب را تهدید می کند. متاسفانه مردم نادانسته مبادرت به پرورش سنبل آبی و رهاسازی آن در عرصه های آبی می کنند و این گیاه با رشد سریع خود سطح آب را پُر کرده و تالاب را به مرداب تبدیل می کند.
وی اکوسیستم تالابی را شامل باکتری ها و آبزیان و گیاهان آبی و ماهیان و پرندگان دانست که با مرداب متفاوت می باشد و اشاره کرد: گونه های مختلف گیاهی و جانوری در اکوسیستم تالاب انزلی زیست می کنند و نباید در این اکوسیستم تغییر ایجاد نماییم پس راه اندازی شهرک های صنعتی در حاشیه این تالاب می تواند حیات موجودات را به خطر بیاندازد.

این کارشناس ارشد زیست شناسی، با تاکید بر لزوم استفاده خردمندانه از محیط های طبیعی مانند تالاب ها، افزود: اکوتوریسم طبیعت گردی مسئولانه است و می تواند به جوامع محلی سود برسانند. در حقیقت باید زیبایی های طبیعی را ببینیم، بدون اینکه با شکار و تخریب و آلودگی به آن لطمه برسانیم.
وی با اعلان اینکه شکارچیان باید تبدیل به راهنمای پرنده نگری شوند، عنوان کرد: باید مردم منطقه را آموزش دهیم تا در کنار کسب درآمد از پرنده نگری، به ارزشمندی این کار پی ببرند.
عمویی، جیرسر باقرخاله، بوجاق و سلکه را سه سایت مهم پرنده نگری در گیلان دانست و اشاره کرد: جوامع محلی باید از تماشای پرندگان پول درآورند؛ نه از شکار آنان.1399/11/14
11:55:03
0.0 / 5
626
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی