اخطار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید در ۶ استان

اخطار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید در ۶ استان به گزارش حیوان خانگی سازمان هواشناسی با صدور هشداری از وزش باد شدید در شش استان کشور و وقوع رگبار و رعد و برق شدید در چهار استان اطلاع داده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که از اواخر وقت روز جمعه (۱۷ بهمن) تا روز یکشنبه (۱۹ بهمن) وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت و احتمال خیزش گرد و خاک در بعضی مناطق کشور دور از انتظار نیست.

این شرایط طی روز جمعه (۱۷ بهمن) در استان های اردبیل، گیلان، خوزستان و ایلام و طی روز شنبه (۱۸ بهمن) در ایلام، خوزستان، بوشهر و فارس و طی روز یکشنبه (۱۹ بهمن) در استان فارس پیشبینی می شود.

سازمان هواشناسی اخطار داده است که احتمال صدمه رسیدن به گلخانه ها و شکستن درختان وجود دارد. ازاین رو نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد محکم شوند و از محلول پاشی و سم پاشی هم خودداری شود.

استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها بخصوص در استان بوشهر، تسریع در برداشت گوجه فرنگی و صیفی جات در جنوب کشور و استفاده از بادشکن جهت پیشگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درخت از دیگر سفارش های سازمان هواشناسی است.

در ادامه این اخطار آمده است: باتوجه به وزش باد و حاکمیت سرما در مناطق سردسیر دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن در سالن ها اقدام نمایند همینطور سالن های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط وزش باد اقدامات لازم را انجام دهند.

خودداری از انجام آبیاری جهت پیشگیری از سست شدن ریشه گیاهان به علت وزش باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین، خودداری از آهک پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به علت وزش باد شدید از دیگر سفارش ها است.
وقوع رگبار و رعد و برق در بعضی مناطق کشور/ احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی
سازمان هواشناسی در بخش دیگری از اخطار خود از وقوع رگبار باران با رعد و برق و احتمال تگرگ در برخی مناطق کشور طی روزهای شنبه و یکشنبه (۱۸ و ۱۹ بهمن) اطلاع داده است.

این شرایط جوی طی روز شنبه (۱۸ بهمن ماه) در استان های ایلام، خوزستان و نیمه شمالی بوشهر و طی روز یکشنبه (۱۹ بهمن ماه) در استان های بوشهر و فارس پیشبینی می شود همینطور احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی در اخطار خود سفارش کرده است که زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغ ها و مزارع با عنایت به بارش ها انجام و از آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با عنایت به وقوع بارش ها خودداری شود.

انجام آبیاری در خاک های شور پس از وقوع باران به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده بخصوص صیفی جات به مکان های مسقف، حفاظت از مزارع گوجه فرنگی استان بوشهر در مقابل تگرگ، تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام بارش، تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها باتوجه به شرایط جوی، عدم استفاده از آب باران برای دام ها، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها و پیشگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با عنایت به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها ازجمله سفارش های سازمان هواشناسی برای این شرایط جوی است.

در آخر این اخطار تاکید گردیده است که به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی کوددهی نشود و غذادهی به میزان نصف نرمال به علت ابرناکی کاهش پیدا کند. دامداران و عشایر هم از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل‏ ها با عنایت به وقوع بارش ها اجتناب کنند.

عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش و عدم استقرار ماشین‏ آلات کشاورزی روی زمین به علت بارش از سفارش های دیگر سازمان هواشناسی است.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی در اخطار نارنجی دیگری از تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور و بارش باران و برف، رخداد مه و کاهش دید افقی، وزش باد شدید و تگرگ از روز جمعه (۱۷ بهمن) تا روز یکشنبه (۱۹ بهمن) اطلاع داده است.

این شرایط طی روز جمعه (۱۷ بهمن) در کرمانشاه، جنوب استان های آذربایجان غربی، کردستان و شمال ایلام و لرستان و طی روز شنبه (۱۸ بهمن) در لرستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، ارتفاعات استان های گیلان، مازندران، البرز، قزوین و تهران پیشبینی می شود.

فعالیت سامانه بارشی طی روز یکشنبه (۱۹ بهمن) در کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال استان های فارس و بوشهر و غرب و جنوب غرب اصفهان ادامه دارد.

سازمان هواشناسی اخطار داده است که احتمال ذوب شدن برف در ارتفاعات و دامنه ها، افزایش حجم روان آب و آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای برون شهری، کاهش دید در مناطق کوهستانی، تاخیر و احتمال لغو پروازها، احتمال ریزش بهمن در مناطق مستعد و در مناطق مستعد جنوبی احتمال وقوع تگرگ وجود دارد. ازاین رو در سفرهای برون شهری بخصوص مناطق کوهستانی احتیاط و از سفرهای غیر ضروری و صعود به ارتفاعات خودداری شود.

آمادگی تجهیزات برف روبی و تجهیز خودرو ها به امکانات ایمنی و گرمایشی و کنترل و بازگشایی آبروها از دیگر سفارش های هواشناسی است.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.
1399/11/16
12:53:27
0.0 / 5
1148
تگهای خبر: آب , ایمنی , باد , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی