در نشست شورای امنیت مطرح شد؛

تغییرات آب و هوایی تهدیدی برای امنیت جهان

تغییرات آب و هوایی تهدیدی برای امنیت جهان نخست وزیر انگلیس به رهبران جهان هشدار داد که تغییرات آب و هوایی تهدیدی برای امنیت همه کشورها است و از نفی کنندگان این تهدید که آنرا متناسب با دیپلماسی بین المللی و سیاست بین المللی نمی دانند انتقاد نمود.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به آواره شدن ۱۶ میلیون نفر در هر سال از بابت بلایایی مربوط به آب و هوا که تعدادی طعمه آسانی برای افراطگران خشونت طلب می شوند، کشاورزانی که به خاطر خشکسالی یک برداشت دیگر گندم را از دست داده و رو به کشت خشخاش می آورند و دخترانی که مجبور به کنار گذاشتن مدرسه در جستجو برای آب شده و طعمه قاچاقچیان انسان می شوند، اشاره نمود. او همین طور به تاثیرات تغییر سطح دریاها و آتش سوزی ها اشاره نمود.
او خطاب به رهبران حاضر در یک نشست سطح عالی شورای امنیت درباب خطرات در رابطه با آب وهوا برای صلح و امنیت بین الملل اظهار داشت: چه دوست داشته باشید چه نداشته باشید، مساله نه بر سر رخ دادن یا ندادن بلکه بر سر زمان احتمالی دست و پنجه نرم کردن کشور و مردم شما با این تاثیرات امنیتی تغییرات آب و هوایی است.
جانسون که ماه جاری میلادی شاهد ریاست انگلیس بر قدرتمندترین نهاد سازمان ملل بوده و خودش رئیس نشست مذکور بود، از این شورا خواست رهبری اش را در حفاظت از صلح، امنیت و ثبات جهانی نشان دهد.
جان کری، فرستاده ویژه آب و هوایی ریاست جمهوری آمریکا نیز از کشور های اروپایی به خاطر گام جلو نهادن برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در طول "غیبت توجیه ناپذیر" آمریکا در زمان دولت قبلی تشکر کرد.
کری اظهار کرد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می داند که در رابطه با این تهدید "لحظه ای برای تلف کردن وجود ندارد" و دولت او به دنبال قرار دادن آمریکا در راه کاهش انتشار گازهای سوختهای فسیلی به نحوی که "درضمن تاکید من، غیر قابل بازگشت از طرف هیچ رئیس جمهور و هیچ مردم فریبی در آینده باشد" است.
جان کری بحران آب و هوایی را "به طرزی غیرقابل مناقشه یک مساله مربوط به شورای امنیت" خواند و اظهار داشت که پنتاگون آنرا یک عامل "چند برابر کننده تهدید توصیف کرده است. وی افزود، حتی با وجود اینکه تغییرات آب و هوایی مکررا "یک تهدید موجودیتی" خوانده شده، "صادقانه ما هنوز بعنوان جهان با فوریت لازم به آن پاسخ نمی دهیم".
او کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل که مقرر است به میزبانی انگلیس در شهر گلاسکو در ماه نوامبر اجرا شود را "عملا آخرین امید خوب ما برای بازگشت به مسیر و اصلاح این مساله" خواند.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با گفتن اینکه از بازگشت آمریکا به پای میز "بسیار خوشحال" است، هشدار داد "کوتاهی در قبال مساله آب و هوا موجب تضعیف تلاشها برای جلوگیری از نزاعها و تقویت صلح می شود".
او از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل خواهان انتصاب یک فرستاده امنیت آب و هوایی سازمان که ملزم به دادن گزارش سالانه باشد، شده و اصرار کرد "پای سلامت ما، زندگی های ما و ثبات سیاره ما در بین است".
شی ژنهوا، فرستاده ویژه تغییرات آب و هوایی چین نیز اظهار داشت که "تغییرات آب و هوایی تبدیل به یک تهدید فوری و جدی برای زنده ماندن، توسعه و امنیت بشریت شده است".
او اظهار نمود: کشور ما اهداف مربوط به سال ۲۰۲۰ را جلوتر از برنامه برآورده کرد. چین حالا بیشترین تعداد خودرو های با انرژی جدید را در جهان دارد.
چین و روسیه مکررا به بحث شورای امنیت بر سر تغییرات آب و هوایی اعتراض کرده اند.
شی آنرا یک "مساله مربوط توسعه" خواند و واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل هم در ضمن استقبال از بازگشت آمریکا به توافق آب و هوایی پاریس، اظهار داشت که این مساله باید در دیگر نهادهای سازمان ملل مورد بحث قرار بگیرد.
نبنزیا پرسید: ما قبول داریم که تغییرات آب و هوایی و مسائل محیط زیستی می توانند جنگ را بدتر سازند اما آیا آنها واقعا دلیل ریشه ای این جنگها هستند؟ در این مورد تردیدهایی جدی وجود دارد.
نبنزیا با منعکس کردن مخالفت مسکو با دخیل بودن شورای امنیت در این مساله، تنها سفیر در سازمان ملل بود که در صحبت کردن در این مورد به جمع روسای جمهور، نخست وزیران، وزرای دیگر و فرستاده های آب وهوایی پیوست.
جان کری با مخالفان دخیل بودن شورای امنیت در این مساله مقابله کرده و تهدید آب و هوایی را "بسیار گسترده و بسیار چند جانبه" خوانده و هشدار داد: "ما داریم با قبول خطر برای خودمان سرمان را مثل کبک زیر برف می نماییم. زمان آنست که با بحران آب و هوایی همچون تهدید فوری که واقعا هست برخورد نماییم.1399/12/07
12:18:18
0.0 / 5
1191
تگهای خبر: آب , سازمان , سلامت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی