صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس

صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس اظهار داشت: در ایران انتشار آلاینده ازن نسبت به قبل افزایش یافته است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سولماز احدی با اشاره به اینکه همه گیری ویروس کرونا در سراسر جهان، نگرانی های جمعی درباب بهداشت عمومی را به همراه داشته است و متخصصان همچنان در حال تحقیق و مطالعه روی عوارض ناشی از این ویروس نامرئی هستند، اظهار نمود: درعین حال نگرانی هایی درباره انتقال ویروس کرونا بوسیله هوا وجود دارد که متاسفانه در خیلی از نقاط جهان نادیده گرفته می شود.

وی افزود: مطالعات اخیر نشان میدهد که تاثیر سوء آلودگی هوا بر سیستم تنفسی و قلبی - عروقی، عاملی بر لطمه پذیری بیشتر افراد در مقابل اثرات کرونا است این درحالیست که اثرات بیماری کووید-19 ممکنست طی چند هفته کوتاه ظاهر شود اما بروز نتایج ناشی از آلودگی هوا ازجمله بیماریهای مزمن یا مرگ زودرس، ممکنست سال ها طول بکشد.

این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به گزارش وضعیت هوای جهانی که در سال ۲۰۲۰ انتشار یافت، اشاره کرد: آمار ارائه شده در این گزارش نشان میدهد که طی سال ۲۰۱۹ در سطح جهانی، رتبه آلودگی هوا از پنجمین عامل خطر برای مرگ زودرس به رتبه چهارم رسیده است همین طور بر طبق این گزارش در سال ۲۰۱۹ مواجهه با آلودگی هوا منجر به ۶.۶۷ میلیون مرگ زودرس در سراسر جهان شده است. از سویی دیگر حدود ۱۲ درصد از کل آمار مرگ میر جهانی مربوط به مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا است.

احدی در ادامه با اعلان اینکه بر این اساس نرخ مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نسبت به مرگ ناشی از تصادفات رانندگی در سراسر جهان بیشتر است، اظهار داشت: در گزارش وضعیت هوای جهانی به این مساله اشاره شده که طی سال ۲۰۱۹ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای آزاد عامل ۴.۱۴ میلیون مرگ و در فضای بسته عامل ۲.۳۱ میلیون مرگ یوده است. در این بین آلاینده ازن نیز سبب ۳۶۵ هزار مرگ زودرس شده است.

به گفته وی با استناد به گزارش وضعیت هوای جهانی می توان اظهار داشت که بیش از ۹۰ درصد از جمعیت جهان درمعرض هوای آلوده بوده اند و بیشترین مواجهه با آلودگی هوا در آسیا، آفریقا و خاورمیانه رخ داده است همین طور ۱۰ کشوری که بیشترین میزان مواجهه با آلودگی هوا در سطح جهان را دارند، در این مناطق واقع شده اند.

این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره وضعیت ایران در این گزارش اشاره کرد: طبق گزارش جهانی، میزان مواجهه جمعیت کشور ایران با آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۰ حدود ۳.۴ میکروگرم بر متر مکعب کاهش و درباب آلاینده ازن حدود ۵.۹ ppb افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، احدی با اشاره به اینکه در بعضی از کشورها اجرای محدودیت­ های ناشی از ویروس کرونا منجر به کاهش شایان توجه سطح تعدادی از آلاینده ها شده است، اظهار نمود: بررسی شواهد در بعضی از کشورها نشان می ­دهد که این تغییرات موقتی است و با کاهش محدودیت ­ها، میزان انتشار آلاینده ها نیز مجدد افزایش می یابد. هرچند که محدودیت ­های ترددی ناشی از شیوع ویروس کرونا تنها یک راه ­حل موقت برای کاهش آلودگی هوا ارایه داده است اما این مساله می تواند الهام بخش استراتژی کاهش آلودگی هوا و مطالبه هوای پاک در بلندمدت باشد.
1399/12/11
14:40:42
0.0 / 5
602
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی