گزارش حیوان خانگی؛

فعالیت معدنی در ارتفاع ۲ هزار متری دماوند

فعالیت معدنی در ارتفاع ۲ هزار متری دماوند به گزارش حیوان خانگی فعالیت یک معدن در ارتفاع بیشتر از ۲ هزار متری کوه دماوند که در محدوده آثار میراثی و طبیعی ملی ایران است در حالی همچنان ادامه دارد که هرگونه تخریب در این ارتفاع مطابق قانون جرم به حساب می آید.


گروه جامعه: در اولین روز از فروردین ماه ۱۴۰۰ سندی در خبرگزاری مهر منتشر گردید که از صدور رأیی حکایت می کرد که بیشتر از ۷ سال پیش در شورایعالی معادن کشور برای حفاظت از میراث طبیعی تاریخی ملی دماوند صادر شده بود که بر طبق آن، باید از صدور هرگونه فعالیت معدنی در کل دامنه و قله کوه دماوند خودداری می شد و معادنی که در ارتفاع بیشتر از ۱۷۰۰ متر در سالهای ۹۲ _ ۹۱ فعال بوده اند باید با مدیریت امور معادن و صنایع معدنی و همکاری سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها تعیین تکلیف می شدند. خبرگزاری مهر با انتشار تصویر این رأی لازم الاجرا توضیح داد که بر طبق این رأی صریح باید تمامی فعالیتهای معدنی در دامنه و قله دماوند متوقف شود. درواقع این رأی می توانست سرنوشت دماوند را که سالهای سال است در معرض دست اندازی ها و تخریب های گوناگونی است، تغییر دهد، اما متأسفانه این رأی لازم الاجرا سالهاست به فراموشی سپرده شده و مطالبه گران از آن بی اطلاع بودند. پس از انتشار این سند مهم، اسنادی از فعالیت یک معدن در ارتفاع بیشتر از ۲ هزار متری کوه دماوند که در یال جنوب شرقی قله واقع است و رمپ ورودی آن از ارتفاع ۲۱۸۰ آغاز می شود به خبرگزاری ارسال شد که مکاتبات اداری نشان داده است این معدن تا ارتفاع ۲۴۳۰ هم امتداد دارد و مسؤلان امر نه تنها بر طبق رأی شورایعالی معادن بلکه طبق قوانین جاری کشور بر تعطیلی فعالیت آن تاکید کرده بودند. در نامه ای که از جانب مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران خطاب به مدیرکل محیط زیست و مدیرکل آبخیزداری این استان نوشته شده است، عنوان شده که نسبت به اجرای بند ۲ رأی شورایعالی معادن که تاکید شده معادن بیشتر از ۱۷۰۰ متر که در سالهای ۹۲ _ ۹۱ فعال بوده اند با مدیریت امور معادن و صنایع معدنی و همکاری سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها فعالیت این معدن تعیین تکلیف شود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران همینطور در نامه ای جداگانه به رئیس سازمان صنعت، معدن، تجارت این استان با ارسال گزارش مستندات از فعالیت این معدن خواهان ارسال گزارش از آخرین اقدامات انجام شده از جانب این سازمان شده است. هرگونه دخل و تصرف در اراضی مشمول این مناطق تابع مقررات ویژه ای بوده و سازمان حفاظت محیط زیست قائم مقام کلیه سازمان ها و وزارت خانه های دیگر است. بر مبنای قانون مجازات اسلامی هر شخصی در اثرات طبیعی و ملی تصرف کند و یا تخریبی انجام دهد باید مجازات شود.
دماوند بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه شناخته شده است، این کوه که جزو کوه های نادر در دنیا است و دارای ابعاد اساطیری و ارزش های طبیعی است، در سال ۸۷ بعنوان نخستین میراث طبیعی در لیست آثار ملی به ثبت رسید تا از هرگونه فعالیتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت در آن می شود، جلوگیری شود. اما ایجاد بالاترین نگاه حفاظتی به آن هم سبب نشد که در سالهای گذشته در معرض دست اندازی قرار نگیرد و بارها دو سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها بعنوان دستگاههای ناظر بر حفاظت از این میراث ارزشمند، نسبت به تعرضات و فعالیتهای افسارگسیخته معدنی (حتی در ارتفاع ۲۲۰۰ به بالا که عرصه دماوند محسوب می شود)، اعتراض کردند.

محمد داسمه حقوقدان و وکیل چند پرونده محیط زیستی ضمن اشاره به اینکه فعالیت این معدن از ۳ جهت مورد اشکال است خاطرنشان کرد: قرارگیری این معدن در اراضی تحت حفاظت محیط زیست، ثبت بعنوان اثر ملی طبیعی میراث فرهنگی و رأی قطعی و لازم الاجرا شورایعالی معادن سه مستند حقوقی است که موید غیرقانونی بودن فعالیت معدن ملک آباد است. بر مبنای قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و قانون حفاظت از جنگل ها و مراتع هرگونه دخل و تصرف در مناطق چهارگانه محیط زیستی تابع مقررات ویژه ای است.
این وکیل دادگستری تصریح کرد: دماوند از ارتفاعات بالای ۲ هزار و ۲۰۰ متر در دسته مناطق چهارگانه مبحث بند الف ماده ۳ قانون حفاظت و بهسازی قرار گرفته و از سویی در اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل میراث فرهنگی و گردشگری مصوب ۸۲/۱۰/۲۳ مجلس شورای اسلامی بعنوان آثار ملی طبیعی میراث فرهنگی هم قرار گرفته و ثبت ملی شده است. ازاین رو علاوه بر اینکه دماوند از دسته مناطق چهارگانه است و قواعد قانون حفاظت و بهسازی و قانون حفاظت از جنگل ها و مراتع بر آن مترتب شده و به علت ثبت ملی در لیست آثار ملی طبیعی میراث فرهنگی بر مبنای کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات هم طبق مواد ۵۵۸ الی ۵۶۹ هرگونه تخریب و دستکاری اثرات طبیعی و میراثی جرم به حساب می آید و مجازات در انتظار مخربان است.


این درحالی است که بر اساس این نامه ۱۰ سال پیش مدیرکل سازمان میراث فرهنگی مازندران نسبت به فعالیت ممنوعه و تخریب حریم این اثر طبیعی و ملی به رئیس سازمان صنایع و معادن مازندران اخطار داده بود.

1400/01/13
22:45:44
5.0 / 5
522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی