طرح جامع مدیریت پسماند پایتخت تصویب گردید

طرح جامع مدیریت پسماند پایتخت تصویب گردید اعضای شورای اسلامی شهر تهران با 18 رای موافق طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران را به تصویب رساندند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در جریان دویست و هشتاد و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران بررسی لایحه طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار داشت که در همین راستا زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در ارائه گزارش این کمیسیون، اظهار داشت: اقدامات شورای پنجم زیرساختی و به دور از جنجال و هیاهو بوده است و اقدامات اساسی در شورای شهر تهران صورت گرفته است که یکی از آنها طرح جامع مدیریت پسماند است. در بند ۱۰-۱ برنامه ها و مطالعات موضعی توسعه شهر تهران در پیوست جامع چهارم شهر تهران به موضوع طرح جامع پسماند توجه و پرداخته شده است.
وی ادامه داد: شورای شهر دربرنامه پنجم توسعه شهرداری را مکلف کرده است که نسبت به تهیه طرح جامع پسماند شهر تهران اقدام نماید. این طرح از آبان ۹۷ شروع و قرار شد طی ۱۸ ماه به سرانجام برسد. این طرح با پشتوانه کارشناسی و مطالعاتی عمیقی ارائه و پیوست آن در ۲۰ جلد ارائه شده است.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اعلان اینکه در یک افق ۲۰ساله یک برنامه جامع در زمینه مدیریت پسماند ارائه شده است، افزود: این طرح از ۱۴۰۰ شروع و تا سال ۱۴۲۰ ادامه خواهد داشت. در سال ۹۸ روزانه در حدود ۶۰۰۰ تُن پسماند خانگی و غیرخانگی در تهران تولید می شد و ۳۰ هزار تُن در روز پسماند ناشی از ساخت و ساز و تخریب به وجود آمده است.
وی با اعلان اینکه این حجم از زباله چالش های جدی را به وجود می آورد، اظهار داشت: شناسایی پسماند مسکونی و غیرمسکونی، تفکیک از مبدا، ذخیره سازی و جمع آوری، بهسازی سایت آرادکوه، بهینه سازی ایستگاه انتقال، مدیریت پسماند هنگام ساخت، بهسازی سایت آبعلی، مدیریت پسماندهای پزشکی بی خطر شده، مدیریت پسماند حجیم، پسماندهای ویژه، مدیریت پسماند فضاهای باز و کاهش از مبدا همچون اهداف و موضوعات اصلی این طرح هستند.
وی با تاکید بر اینکه عوامل غیر رسمی در مساله پسماند باید ساماندهی شوند، افزود: آموزش، اطلاع رسانی، جلب مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، اصلاح ساختار سازمانی، هوشمندسازی و وضع و ستاندن بهای خدمات مدیریت پسماند از دیگر اقدامات دیده شده در این طرح است. بهای مدیریت پسماند واقعی نیست و نظام ناعادلانه ای در تعرفه های پسماند برقرار است. شهرداری تهران نیز توان ستاندن تعرفه ها را ندارد و بر طبق گزارش ها حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان طلب انباشه از فیش های صادره وجود دارد و هنوز قادر نیست آنها را وصول کند.
وی اشاره کرد: ۲۲ منطقه شهرداری در غالب ۱۲۳ ناحیه مورد بررسی قرار گرفتند و حدود ۳ هزار و ۴۳۷ خانوار بررسی و پسماندهای آنها ستاندن و آنالیز شده است و ۱۱ رده کاری غیر مسکونی نیز مورد بررسی قرار داده شده است و کل شهر تهران در غالب یک نظریه بررسی شده است. بر طبق این مطالعات تولید پسماند شهر تهران بالاتر از استانداردهای جهانی نیست. حدود ۷۶۴ گرم در روز پسماند تولید شده برای هر فرد است که از استاندارد جهانی که ۹۰۰ گرم است پایین تر است.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، نهایتا بعد از بحث و بررسی، اعضای شورای شهر تهران با 18 رای موافق لایحه طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران را به تصویب رساندند.1400/01/23
10:21:35
5.0 / 5
525
تگهای خبر: آب , آموزش , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی