تحمیل خسارت تریلیون دلاری آلودگی هوا به جهان

تحمیل خسارت تریلیون دلاری آلودگی هوا به جهان آلودگی هوا سالانه عامل مرگ میلیون ها نفر در جهان است. در این بین غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون - که از خطرناک ترین آلاینده های هوا است - علاوه بر خطراتی که برای سلامت انسان دارد، سالانه خسارت های تریلیون دلاری نیز به جهان تحمیل می کند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، امروزه آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامت افراد خصوصاً در کشورهای با درآمد کم و متوسط است، بطوریکه از سال ۱۹۹۰ به بعد آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ زودرس در جهان شناخته و در سال ۲۰۱۳ منجر به مرگ ۵.۵ میلیون نفر در جهان شد.

در این میان ذرات معلق به سبب ابعاد ریزی که دارند به شدت بر سلامت افراد موثر هستند. باتوجه به آمارهای جهانی در سال ۲۰۱۶، حدود ۹۰ درصد جمعیت جهان هوایی را تنفس می کنند که غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در آن طی برخی روزها بالاتر از استاندارد سازمان بهداشت جهانی است.

بر اساس مقاله ای که دانشگاه شریف آنرا به چاپ رسانده است، سازمان بهداشت جهانی گزارش داده که برمبنای غلظت استاندارد اندازه گیری شده در ۳۰۰۰ شهری که در سطح دنیا تحت پوشش برنامه این سازمان قرار دارند، غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سال ۲۰۱۶ در ۶۴ درصد شهرها فراتر از حد استاندارد بوده است.

بر اساس این گزارش، نتایج حاصل از آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به اندازه ای است که منجر به تحمیل زیان رفاهی جهانی ۵.۱۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۳ شد. این رقم تقریباً معادل ۷.۵ درصد و ۷.۴ درصد تولید ناخالص داخلی آسیای شرقی، منطقه اقیانوسیه و جنوب آسیا بود.

از جمله خسارتهای اقتصادی آلودگی هوا می توان به خسارت های ناشی از یک طوفان گرد و غبار اشاره نمود که به صدها میلیون دلار می رسد همین طور باید توجــه کرد که آلودگی هــوا نه فقط یک تهدید جدی برای سلامت بشر است بلکه بــا ایجاد انــواع بیماریها و مــرگ زودرس، منجر به تقلیل رفاه و کیفیت زندگی می شود. از طرف دیگر بــا کاهش نیروی کار مولد کشورها درآمد و رشد اقتصادی نیز کاهش پیدا می کند.

تحمیل خسارت تریلیون دلاری ناشی از آلودگی هوا نیازمند اقدامات جدی و کارهای همگانی است. با اهمیت ترین گام برای کاهش خسارات آلودگی هوا شناسایی عوامل ایجاد آن و کوشش برای کاهش میزان انتشار آلودگی هر یک از عوامل است.

گفتنی است که با اهمیت ترین علت آلودگی هوا در ماه های سرد سال افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است. برمبنای آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی ها، خودرو های شخصی، اتوبوس ها و... در تولید ذرات معلق ۶۰ درصد است که در این بین خودرو های دیزلی پررنگ ترین نقش را دارند. ذرات معلق یکی از خطرناکترین آلاینده های موجود در هوا هستند و می توانند بیماریهای قلبی و ریوی را تشدید کنند و در برخورد طولانی مدت سبب حملات قلبی و آسم شوند.

تماس با ذرات معلق همین طور می تواند سبب لطمه رسیدن به دستگاه قلبی -عروقی بدن، حملات قلبی و سکته شود. این آثار همین طور موجب افزایش مراجعات به مرکز درمانی و افزایش تعداد بستری و در بعضی موارد مرگ زودرس می شود. از سویی تماس با ذرات معلق بر دستگاه تنفسی نیز اثرگذار می باشد و موجب تشدید حملات آسم می شود.
1400/01/27
16:23:23
5.0 / 5
454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی