گزارش حیوان خانگی؛

رمزگشایی از دلیل جوشش آب از زیر یك پاساژ

رمزگشایی از دلیل جوشش آب از زیر یك پاساژ حیوان خانگی: جوشش آب از زیر یک پاساژ در دست راه اندازی سبب واکنش متخصصان این حوزه شد، پیگیری خبرگزاری مهر از کارشناسان بخش آب حکایت از آن دارد که این آب مربوط به سفره های زیرزمینی خرم آباد است.


دریافت 41 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان ها: مردم خرم آباد این روزها از مسیر میدان شهدا که عبور می کنند شاهد هدایت آب به جوی های سطح شهر هستند، موضوعی که پیش ازاین مربوط به چشمه های خرم آباد بود و حالا منابع زیرزمینی هم به آن اضافه شده است.
خرم آباد را با عنوان «دیار آب ها» می شناسند و این مساله به سبب وجود چشمه های گوناگون در سطح این شهر است، در مرکز این شهر به سبب پایین بودن سطح آب های زیرزمینی در عمق های پایین تر از حد معمول نیز می توان به سفره های آب رسید.
در جریان اجرای پروژه های مختلف در مرکز شهر خرم آباد طی سالهای اخیر بارها شاهد فوران آب بوده ایم که نشان دهنده کم توجهی به استانداردها در تعیین عمق حفاری در بعضی مناطق و ارائه مجوزها دراین زمینه است.
در محدوده میدان و خیابان شهدا و همین طور علوی طی چند سال قبل حفاری در عمق منجر به برخورد به سفره های آب و جوشش آن شده است در محدوده میدان و خیابان شهدا و همین طور خیابان علوی طی چند سال قبل حفاری در عمق منجر به برخورد به سفره های آب و جوشش آن شده است که در نهایت متولیان پروژه مبادرت به هدایت آب به جوی ها می کردند تا کار خودرا پیش ببرند.
اما سؤالی که مطرح بوده این است در شرایطی که با چالش های جدی در حوزه آب مواجه هستیم باید بازهم شاهد از دست رفتن مایه حیات باشیم و به این سرمایه چوب حراج بزنیم؟
سید عبدالوهاب شماسی کارشناس حوزه منابع آب لرستان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه قبلاً شهرداری برای تأسیسات و ساختمان ها که مجوز صادر می کرد برای ساخت طبقات زیرزمینی از آب منطقه ای استعلام نمی کرد، گفت: الآن مدتی است که این رویه را عوض کرده اند و برای راه اندازی طبقات زیرزمینی در سطح شهر مکاتباتی با آب منطقه ای انجام می دهند و کارشناس ارتفاع و عمق داخل زمین را تعیین می کند.
سطح بالای منابع آب زیر زمینی در مناطق مرکزی شهر خرم آباد
وی با تاکید بر اینکه این امر باعث شده که پدیده های مشابه چندین نقطه در سطح شهر پیش نیاید، اضافه کرد: خرم آباد، شهری است که سطح آب زیرزمینی در آن بالا است، وجود پتانسیل قوی «سفیدکوه» که رودخانه با انشعابات بزرگی در آنست و از نقاط مختلف، آب کوه در دشت تخلیه می شود، باعث شده که سطح آب در این دشت بالا باشد.
وقتی ساختمانی در خرم آباد و به ویژه در مرکز شهر راه اندازی می شود، امکان برخورد طبقات پایین با آب وجود دارد این کارشناس حوزه منابع آب لرستان بیان داشت: وقتی ساختمانی در خرم آباد و به ویژه در مرکز شهر راه اندازی می شود، امکان برخورد طبقات پایین با آب وجود دارد.
شماسی با تاکید بر اینکه در مناطقی از مرکز شهر خرم آباد مانند «چهارراه بانک»، «استانداری»، نزدیک سراب «مطهری» و… سطح آب زیرزمینی بالا است، اضافه کرد: بنا بر این به جهت اینکه این منابع آب هدر نروند باید از حفاری و طبقات سازی در زیر ساختمان ها جلوگیری شود، باتوجه به شرایط امروز، آب زیرزمینی و آن هم از نوع شیرین، خیلی مورداحتیاج است، اگر صدمه ای به این منابع برسد جبران و تجدید پذیری آنها باتوجه به خشک سالی ها خیلی مشکل است.
استعلام از آب منطقه ای گرفته شده است؟
وی، افزود: در این راستا باید روالی که الآن در شهرداری مرسوم شده و از آب منطقه ای در بحث ساختمان سازی استعلام می کنند ادامه داشته باشد و کارشناسان آب منطقه ای به این مساله اهمیت بیشتری بدهند و با دقت بیشتری این عمق ها را کارشناسی و به افرادی که دارای پروانه ساختمان هستند بدهند.
این کارشناس حوزه منابع آب لرستان در ادامه سخنان خود با اشاره به مورد خاص اخیر در حوالی میدان شهدا که از زیر پاساژ در حال ساخت آب بیرون آمده نیز، اظهار داشت: در این رابطه اطلاع دقیقی ندارم که آیا استعلام گرفته یا نگرفته است، اگر مربوط به قدیم بوده که بطور قطع ممکنست استعلام را نگرفته باشند اما این مساله را می توانید از آب منطقه ای بپرسید.
شماسی با تاکید بر اینکه اینگونه اتفاقات که در مناطق مختلف شهر رخ می دهد جزو منابع آب زیرزمینی درحال حاضر محسوب می شوند، اشاره کرد: البته چه بسا اگر نقش رودخانه در مناطق تغذیه کننده باشد، آب ها بوسیله رودخانه تغذیه شوند، اما درهرصورت ساختن اماکن زیر سطح تراز آب زیرزمینی و در حین ساخت سبب هدرروی منابع آب زیرزمینی می شود.
نباید مجوز ساخت طبقات ساختمانی زیر سطح تراز آب زیرزمینی داده شود
وی اظهار داشت: در چند از نقطه از خیابان «علوی» چند مورد را من مشاهده کردم و در این راستا به جهت اینکه زیرزمین ساختمان خودرا بسازند، آب را پمپاژ می کردند، البته بعدها ممکنست تغییرات سطح آب زیرزمینی سبب لطمه به طبقات زیرزمینی این ساختمان ها هم شود.
بعدها ممکنست تغییرات سطح آب زیرزمینی سبب لطمه به طبقات زیرزمینی این ساختمان ها شود این کارشناس حوزه منابع آب لرستان با تاکید بر اینکه این امر هم سبب ایجاد لطمه به ساختمان و هم لطمه به آب های زیرزمینی که متعلق به بیت المال است می شود، افزود: در خیابان «علوی» بسیاری از منابع آب هدر رفت، نمی دانم آیا مجوزی داشتند یا نداشتند.
شماسی با تاکید بر اینکه به اعتقاد من به هیچ وجه نباید مجوز ساخت طبقات ساختمانی زیر سطح تراز آب زیرزمینی داده شود، اظهار داشت: البته الآن به همین شکل هست اما کمتر باید خطا ایجاد شود که این پدیده ایجاد شود چونکه هم به ضرر صاحب پروانه است و هم به آب های زیرزمینی لطمه می رسد.
لزوم ورود جدی دستگاه های متولی
وی با اشاره به اینکه در مناطقی از شهر خرم آباد مانند «قاضی آباد»، «دره گرم»، «کیو» تا حدودی، سطح آب زیرزمینی نسبتاً پایین است و مشکلی نیست که طبقات زیرزمین در آنجا ساخته شود، اظهار داشت: اما در مناطق مرکز شهر مانند خیابان «علوی»، «شهدا» «ساحلی ها» و مناطق نزدیک به آنها که سطح آب زیرزمینی بالا است نباید مجوز ساخت زیرزمینی داده شود.
این کارشناس حوزه منابع آب لرستان اشاره کرد: در ارتباط با مورد اخیر در حوالی میدان «شهدا» نیز باید شهرداری و آب منطقه ای ورود پیدا کنند و سریع تر تکلیف این ساخت وساز مشخص شود تا آب های زیرزمینی هدر نرود، شهرداری، مهندسین ناظر و گشت و بازرسی آب منطقه ای باید تأکیداتی داشته باشند که این امر تحقق پیدا کند.
شماسی با تاکید بر اینکه اخیراً آب منطقه ای در ارتباط با مسائل خیلی جدی است و برخورد می کند افزود: آب های زیرزمینی «آبرفتی» آب هایی بوده که ذاتاً تصفیه شده هستند، با توجه به این که امکان آلودگی این آب ها به سبب خاصیت های آن بسیار کم است، بدین سبب راحت قابل شرب خواهد بود.
به هرروی انتظار می رود متولیان امر از شهرداری گرفته تا شرکت آب منطقه ای با همکاری بین قسمتی از هدر رفت این سرمایه مهم جلوگیری نمایند، موضوعی که تکرار آن در شهر خرم آباد باتوجه به حجم مناسب منابع آب موجب کم اعتنایی به عمق چالش شده است.


منبع:

1400/01/27
21:47:19
5.0 / 5
350
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی