بدون برنامه زیست محیطی، ادعای نامزدهای ریاست جمهوری برای توسعه كشور شعار است

بدون برنامه زیست محیطی، ادعای نامزدهای ریاست جمهوری برای توسعه كشور شعار است به گزارش حیوان خانگی دبیر شبکه های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور ضمن اشاره به اینکه کمتر از دو ماه به انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری باقی مانده، اظهار داشت: هنوز برنامه و دیدگاه های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را درباره مسائل زیست محیطی کشور نه شنیده و نه دیده ایم. اگر نامزدها برنامه ای در این حوزه نداشته باشند می تواند اظهار داشت که ادعای آنان درباره پیشرفت و توسعه کشور غیرواقعی است.محمد الموتی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به نزدیک بودن انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری اظهار نمود: ما در ایران بخصوص بعد از اصلاحات ارضی با دولت هایی مواجه بوده ایم که همگی برنامه و شعارشان آبادانی ایران بود و با وجود فراز و نشیب هایی در این حوزه اما همواره نگاه غالب بر سیستم توسعه با حداکثر بهره برداری از منابع طبیعی در کشور بوده است.

وی افزود: جهان بینی برخی مسؤلان کشور طی دهه های گذشته در خصوص آبادانی از راه بهره برداری بی حد و ضابطه از منابع طبیعی بوده و کمتر به آبادانی مبتنی بر اصول توسعه پایدار توجه شده است.

دبیر شبکه های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور ضمن اشاره به اینکه برخی مسؤلان طی دهه های گذشته تصور می کردند که منابع طبیعی مواهب بی پایانی هستند که به هر نحوی میتوان از آنها بهره برداری نمود، خاطرنشان کرد: نتیجه این نوع نگرش منتج به این شده است که حالا بیشتر از ۸۰ درصد مناطق کشور ظرفیت زیستی خویش را به صورت طبیعی و حتی بخشی از آنها هم ظرفیت خود پالایی خویش را از دست داده اند یعنی حتی اگر این مناطق مدتی دست کاری نشود هم همچنان طبیعت نمی تواند خویش را بازیابی کند و به حالت اولیه خود بازگرداند.

وی افزود: شرایط فعلی حاکم بر منابع طبیعی کشور نشان داده است علیرغم اینکه هدف و نیت پیشرفت و توسعه کشور بوده اما از آنجایی که به ماهیت این سرزمین توجه نشده و رفتار مناسبی با محیط زیست نداشتیم نه تنها در جهت توسعه حرکت نکرده ایم بلکه دیگر منابعی را باقی نگذاشته ایم که بتوان برای آینده آنها را برنامه ریزی کرد.

الموتی با اشاره به اینکه کم توجهی به محیط زیست در دو حوزه قوه مقننه و مجریه متبلور است، اظهار نمود: متاسفانه در بیشتر مواقع مسائل زیست محیطی در اولویت برنامه ها قرار نمی گیرد در حالیکه اساس اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و مسائل سیاسی به بنیان محیط زیست گره خورده است و کم توجهی به آن تبعات ویرانگری مانند حاشیه نشینی را به همراه خواهد داشت که هزینه جبران این صدمه های اجتماعی بسیار زیاد خواهد بود.

وی افزود: در دوره انتخابات ریاست جمهوری نامزدها شعار آبادانی و توسعه و پیشرفت کشور را می دهند اما دریغ از اینکه یک خط درباره توسعه مبتنی بر زیست بوم و ظرفیت های زیست محیطی کشور سخن بگویند.

دبیر شبکه های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور ضمن تاکید بر اینکه مسؤلان باید توجه داشته باشند که ایران در کمربند خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد، خاطرنشان کرد: هیچ جامعه ای که به پیشرفت و ثبات اقتصادی رسیده باشد را نمی توان یافت که توجه جدی، محوری و مرکزی به محیط زیست و مباحث توسعه پایدار نکرده باشند. این در حالیست که در برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری کشور اثری از محیط زیست و توسعه پایدار دیده نشده است و تنها در بعضی دولت ها مانند دولت یازدهم و دوازدهم شعارهایی بعنوان شعار محیط زیستی عنوان شد اما در برنامه ها و قوانین مصوب زیاد دیده نشد.

وی افزود: هیچ دولت و مسئولی در ایران حق ندارد در کشوری با اقلیم خشک و نیمه خشک بیشتر از ۶۰۰ سد بر بستر رودخانه ها راه اندازی کند و تمام روان آب ها را در معرض تبخیر قرار دهد و اجازه ایجاد چاه غیر مجاز به هرشخصی در زمین خویش را بدهد تا شیره ۷۰۰۰ ساله این سرزمین را بمکد و سرزمین و آیندگان را به نابودی بکشد.

وی افزود: توسعه، اشتغال زایی، دیپلماسی منطقه ای و بین الملی بدون در نظر گرفتن محیط زیست، توسعه پایدار، پایداری سرزمینی و شناخت ظرفیت ها و توانمندی های محیط زیستی امکان پذیر نیست و هر شعاری در این حوزه واقعی نیست و اجرایی نخواهد شد.

الموتی در انتها ضمن اشاره به اینکه کمتر از دو ماه به انتخابات دولت سیزدهم نمانده است، اظهار داشت: هنوز برنامه ها و دیدگاه های نامزدهای ریاست جمهوری را نه شنیده و نه دیده ایم و امیدواریم که بتوان نامزدهای انتخابات را در فرآیند پیش رو به بحث و چالش کشید تا با نظرگاه های محیط زیستی آنان آشنا شویم و بتوانیم کاندیدای اصلح را برگزینیم.

منبع:

1400/01/29
14:18:22
5.0 / 5
925
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , رودخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی