زمین تنها سیاره قابل سكونت در این كهكشان است

درخواست صدراعظم نوری از دولت برای كمك به توسعه حمل و نقل عمومی

درخواست صدراعظم نوری از دولت برای كمك به توسعه حمل و نقل عمومی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از دولت درخواست کمک برای توسعه حمل و نقل عمومی کرد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، زهرا صدر اعظم نوری در نطق قبل از دستور خود به مناسبت روز زمین پاک اظهار داشت: هر انسانی در درون فکر خود علاقمند است که نسل های آینده از او به نیکی یاد کنند و به شکلی به او افتخار کنند ولی حقیقت چیز دیگری است، ردپای ما بر محیط زیست تابحال بیشتر از سهمی است که در این کره خاکی حقیقتاً به ما انسان ها تعلق داشته است.
وی افزود: میراثی که ما برای آیندگان بر جای خواهیم گذاشت گرمایش کره زمین، خشکسالی، قحطی منابع غذایی سالم، ریزگردها، آلودگی هوا و تنها لیست نام گیاهان و جانوران منقرض شده هستند. استفاده بی رویه از منابع طبیعی، تولید زباله، مصرف گرایی، سوخت نامناسب و انتشار گازهای گلخانه ای، خشک کردن تالاب ها، تخلیه فاضلاب و زباله به منابع آب سطحی و زیرزمینی، تبدیل کردن اراضی جنگلی و ساحلی به برج و ویلا، تغییر کاربری اراضی بدون در نظر گرفتن توان اکولوژیکی سرزمین، استفاده از مصالح ساختمانی و پوششی ناسازگار با اقلیم در شهرها و بسیاری فعالیتهای مخرب دیگر عامل این مشکلات امروز ما هستند.
نوری اضافه کرد: در صورتی که اکتشافات سازمان فضایی ناسا و علم فعلی بشر ثابت کرده که زمین تنها سیاره قابل سکونت در این کهکشان است و ما همچنان به رویه نادرست زندگی ادامه می دهیم و بدون توجه به عمق فاجعه از کنار این مسائل که فراگیر هم است و مبحث امروز و روز گذشته نیست، عبور می نماییم. مسلم است که مسئولیت حفظ و نگهداری از زمین برعهده ساکنان آن است. بیشتر از آنکه این سیاره احتیاج به ما داشته باشد، ما به آن نیاز داریم.
وی ضمن اشاره به تجمع اعتراضی آمریکایی ها درباره عدم آگاهی از محیط زیست اظهار داشت: در ۲۲ آپریل سال ۱۹۷۰ (دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۹)، ۲۰ میلیون آمریکایی در خیابان های صدها شهر و در دانشگاه ها مبادرت به تجمع اعتراضی در این کشور کردند. این جمعیت که ۱۰ درصد از جمعیت آن کشور را در آن زمان شامل می شدند، نسبت به عدم آگاهی از محیط زیست و مسائل جدی و خطرناکی مانند آب شرب سمی، آلودگی هوا و اثرات سموم دفع آفات اعتراض داشتند و خواهان تفکر و نگرش جدید و تغییر رویه برای نجات این سیاره شدند، این رویداد بعنوان بزرگترین رویداد مدنی کره زمین شناخته شده است، چونکه منجر به ایجاد آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا و تصویب قوانین مهم محیط زیستی در ایالات متحده آمریکا همچون اقدامات «هوای پاک»، «آب پاک» و «گونه های در معرض خطر» شد و خیلی از کشورها هم به سرعت زود قوانین مشابهی را تصویب کردند.
وی با تکیه بر اینکه در کشور ایران جامع ترین قانون محیط زیستی اصل پنجاهم قانون اساسی است، افزود: این قانون نه تنها آلودگی و تخریب محیط زیست را منع کرده، بلکه حفاظت از آنرا وظیفه همگانی می داند که با مشارکت و مسئولیت پذیری امکان پذیر است. روز پنجشنبه دوم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰، روز زمین پاک است. این روز اهمیت جهانی دارد و فراتر از یک رویداد در تقویم است به نحوی که در سال ۲۰۱۶، سازمان ملل متحد روز زمین را بعنوان روز امضای موافقت نامه اقلیم پاریس انتخاب کردند.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر اظهار داشت: محیط زیست حد و مرز نمی شناسد و هر تغییری که در احوالات کره زمین رخ می دهد، تبعات آن اگر بین المللی نباشد از منطقه ای و ملی هم کمتر نخواهد بود. امروز بعد از گذشت نیم قرن از آن تجمع تأثیر گذار و باوجود تلاش هایی که در این سال ها شده است متاسفانه با چالش های محیط زیستی پیچیده ای مواجه هستیم که مانند یک کلاف در هم تنیده شده که اگر به همین منوال ادامه پیدا کند، متاسفانه پیشبینی شده است که در کمتر از ۳۰ سال آینده (سال ۲۰۵۰) تعداد پلاستیک ها در دریاها و اقیانوس ها بیشتر از ماهی ها است، با این وضعیتی که هرساله ۸ میلیون تُن پلاستیک به منابع آبی تخلیه می شود. طی ده سال آینده، در سال ۲۰۳۰ قیمت غذایی که می خوریم ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت.
نوری با اشاره به اینکه نگرانی در این مورد بسیار جدی است به ذکر علل آن پرداخت و اظهار داشت: چون که مشکلات محیط زیستی با یک فرمول ریاضی ساده قابل حل نیست و اجزای محیط زیست به صورت کاملاً پیچیده با هم در ارتباط هستند. آلودگی هوا سالانه جان بیشتر از ۷ میلیون نفر را در دنیا می گیرد. این درحالی است انتشار ویروس کووید ۱۹ که همه مردم دنیا را با ترس مواجه ساخته و باعث تعطیلی بسیاری از کسب و کارها و سفرها در دنیا شده، در مدت یک سال حدود ۲ میلیون نفر تلفات داشته است.
وی ادامه داد: ازاین رو چاره این موضوعات هم ساده نخواهد بود و احتیاج به یک عزم جدی است که تمامی سطوح مدیریتی را شامل سیاستگذاری، تصمیم گیری تا اجرا و حتی تا منازل شهروندان شامل می شود. علاوه بر مدیریت اصولی و برنامه ریزی دقیق، بکارگیری مشارکت همه انسان ها و اصلاح الگوی مصرف و انجام پروژه های خلاقانه در حل موضوعات بسیار مهم می باشد. برای حل مشکلات باید که اولویت ها را بشناسیم و مشکل را از ریشه و اساس حل نماییم،
وی اظهار داشت: بسیاری سرطان ها، کوتاه شدن طول عمر بشر، بیماری های روحی و روانی و استرس ها، ریشه در نحوه زندگی، الگوی مصرف و البته آلودگی های محیط زیست پیرامون ما دارد. همانطور که رفع مشکل شیوع بیماری های اپیدمی و رعایت پروتکلهای بهداشتی را جدی می گیریم لازم است درباره محیط زیست و طبیعت قدری تفکر کرد که ما چه مسئولیتی در حفاظت از این کره و طبیعت آن و انتقال آن به نسل بعد داریم.
نوری ضمن اشاره به تکمیل نشدن زیرساخت های حمل و نقل در کلانشهر تهران اضافه کرد: ما به شهروندان استفاده از حمل و نقل عمومی را سفارش می نماییم در حالیکه هنوز زیرساخت های حمل و نقلی در این کلانشهر پرجمعیت تکمیل نشده است. بعلاوه اتصالات و پیوستگی ها در خیلی از مناطق شهر تهران وجود ندارد. حمل و نقل ریلی بعنوان سبزترین و ایمن ترین سیستم حمل و نقلی است که روزانه بیشتر از ۲ میلیون مسافر را درون شهر تهران جابجا می کند، در صورتی که ۲۵۰ کیلومتر از این خطوط راه اندازی شده اما این توسعه جوابگوی نیاز شهر تهران با جمعیت بیشتر از ۹ میلیون نفر در کنار آن لازم است که ناوگان اتوبوسرانی هم مجهز و خودرو های فرسوده جایگزین شوند.
نوری تصریح کرد: تحقق این برنامه ها مستلزم صرف هزینه و منابع است. از دولت انتظار داریم به تعهدات و وظایف خود در این حوزه عمل نماید و همانطور که شهرداری در این حوزه پیگیر است، با هدف رفاه حال شهروندان و کاهش آلودگی های محیط زیستی در این مقوله همکاری اثر گذار و کارآمد داشته باشد.
او همینطور ضمن اشاره به اجرای طرح کاهش پسماند اظهار داشت: طرح کاهش پسماند که در شهر تهران با عنوان کاپ انجام می شود، روز بدون پلاستیک که در تهران به شکل جدی برنامه های آن دنبال می شود و هم توسعه انرژی های تجدیدپذیر در این شهر همه اقدامات خوب و اثرگذاری است که باید تا رسیدن به نقطه بهینه ادامه دار باشد. اما این اقدامات باآنکه اساسی و ضروریست ولی کافی نیست و بعلاوه شهرداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست و هر سازمان مربوطه دیگری نمی تواند به تنهایی کارآمد باشد. بلکه تاکید می نماییم که احتیاج به یک مشارکت جدی بین تمامی سازمان ها ضروریست و برای رفع مسائل محیط زیستی شهر تهران باید تصمیمات از حالت جزیره ای خارج و همکاری موثری در همه بخش ها ایجاد شود.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تکیه بر اینکه تحقق اهداف توسعه پایدار بیشتر از هر اقدامی احتیاج به فرهنگ سازی دارد اظهار داشت: برای این فرهنگ سازی باید هر فرد از خودش شروع کند و برای شهروندان هم نقش تعریف شود که بتوانند مشارکت موثر داشته باشند.
نوری تصریح کرد: برنامه های مدیریتی فراتر از منافع کوتاه مدت اشخاص یا ارگان ها صرفا به آینده زمین و بازسازی آن می اندیشد. در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران، لغو مصوبه برج باغ و تصویب مصوبه خانه باغ و پیشگیری از باغ کشی یک سیاست گذاری اصولی و محیط زیستی در مدیریت شهری است که به محیط زیست شهر تهران برای حفظ تنوع زیستی، ایجاد خرد اقلیم و تعدیل هوا بسیار کمک می نماید و این فرصت را برای این شهر فراهم می آورد که در این شرایط که این شهر در معرض انواع آلودگی های محیط زیستی بخصوص هوا و صوت قرار دارد و به تدریج نیاز خویش را بازیابی میکند. در دوره پنجم شهری تهران شهر فروشی که درآمد بالایی داشت حذف شد.
وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران امسال به مناسبت گرامیداشت روز جهانی زمین پاک، از همه شهروندان عزیز، فعالان محیط زیست و به صورت خاص هنرمندان درخواست می کند همکاری کرده و مدیریت شهری را در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی برای حفظ زمین و بازیابی زمین ما یاری نمایند. هر تکه زباله ای که از روی زمین برداشته می شود به پاکسازی جوامع ما کمک می نماید و محیط ما را برای همه زیبا نگه می دارد. در نهایت پیام ما در این روز این است که هر روز را روز زمین بدانیم.
نوری ضمن درخواست از شرکت ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی برای حذف کاتالوگ های کاغذی اظهار داشت: درخواست می نماییم این مجموعه ها قبوض را به صورت آن لاین ارسال نمایند. همه ما به شعار تهران شهری برای همه اعتقاد داریم، از شهروندان عزیز می خواهیم که از رها ساختن زباله ها در محیط و بخصوص ماسک و دستکش در دوران شیوع اپیدمی کووید ۱۹ جلوگیری نمایند. همینطور در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.
وی افزود: این روزها خیلی از کارهای ما از راه فضای مجازی انجام می شود، استفاده درست و منطقی از اینترنت در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تأثیر گذار است. امسال میزان بارش باران و برف در سطح حداقل بوده و طبق پیشبینی های کارشناسان سال جاری بیشترین خشکسالی را در کشور خواهیم داشت. ازاین رو در مصرف آب بایستی بازبینی نماییم. آب را به هیچ عنوان هدر داد. به همگان بخصوص به کودکان احترام به محیط زیست را با رفتارمان یاد دهیم و برای آینده ای بهتر گام برداریم.
منبع:

1400/01/31
19:21:38
5.0 / 5
575
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , اقیانوس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی