در گفت وگو با حیوان خانگی اعلام شد

راهكاری برای كمبود آب در شرایط كم بارشی كشور

راهكاری برای كمبود آب در شرایط كم بارشی كشور به اعتقاد محققان کمبود آب در کشور توجیه پذیر نیست؛ چون که دانش فنی طراحی، ساخت و اجرای سیستم های آب شیرین کن و نمک زدایی در کشور موجود است و از این سیستم ها میتوان آب هایی با قابلیت صادراتی تولید کرد؛ همان اقدامی که کشورهای حوزه خلیج فارس اجرایی کرده اند.


مسعود محمدی، مدیر امور اداری یکی از شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه نمک زدایی مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا، تمرکز تحقیقاتی این شرکت را طراحی و ساخت سیستم های تصفیه آب و پساب دانست و اظهار داشت: این سیستم ها از نوع حرارتی است که دانش فنی آن در اختیار تعداد معدودی از کشورها (حدود ۱۰ کشور) قرار دارد.
به گفته وی دانش فنی این سیستم ها در خاورمیانه در اختیار ایران و رژیم اشغالگر قدس قرار دارد.
محمدی با تکیه بر اینکه سیستم های حرارتی نمک زدای این شرکت بر اساس انرژی های اتلافی عمل می کند، افزود: غالب صنایع در ایران دارای بخارات اتلافی و حرارت هستند که می تواند برای سیستم های تصفیه آب منشا انرژی قرار گیرد؛ بگونه ای که از یک نیروگاه با انرژی که برق تولید می کند، میتوان انرژی های اتلاف شده آنرا برای این سیستم ها جهت تصفیه آب مورد بهره برداری قرار داد و خروجی چنین سیستمی آب DM خواهد بود.
وی آب DM را آبی کاملا تصفیه شده و بسیار گرانقیمت توصیف کرد و خاطرنشان کرد: آب DM برای قابل شرب شدن نیاز است تا املاحی به آن اضافه شود، ضمن آنکه این آب علاوه بر شرب قابلیت استفاده در بخش های کشاورزی و صنعتی را دارد، ازاین رو چنین آبی قابلیت صادرات دارد و ارزآوری زیادی را به همراه خواهد داشت.
محمدی ضمن اشاره به طراحی و ساخت سیستم های غشایی برای تصفیه آب در این شرکت، اظهار نمود: سیستم های غشایی وابسته به فیلترها غالبا وارداتی است و در شرایط تحریمی مشکلاتی را ایجاد خواهد نمود ولی سیستم های حرارتی این چالش را ندارند، ضمن آنکه صفر تا 100 اجرا و تولید دانش فنی آن در داخل کشور اجرایی شده است.
وی با اشاره به اینکه این سیستم ها محصولات آماده نیستند، توضیح داد: این طرح پالایشگاه هایی هستند که بنا به درخواست متقاضی و نوع پساب (صنعتی و یا کشاورزی) طراحی و اجرایی می شوند.
این محقق با تکیه بر اینکه در کشور مشکل کمبود آب منطقی نیست، در اینباره توضیح داد: باآنکه کشورهای جنوب خلیج فارس بارندگی زیادی ندارند، آب زیر زمینی زیادی ندارند، حتی آب رودخانه ای شیرین را هم ندارند؛ ولی مشکل کمبود آب را هم ندارند؛ چون که امروز در دنیا دانش در زمینه تولید آب، تنها متکی بر منابع آب های زیر زمینی نیست، بلکه بر تصفیه آب استوار است؛ موردی که در ایران مغفول مانده است.
وی افزود: با استفاده از سیستم های تصفیه آب حرارتی به سادگی میتوان بحران کمبود آب، چالش رهاسازی پساب های صنعتی حاوی فلزات سنگین در طبیعت و بحران حرارت بالایی که از جانب صنایع تولید می شود را مرتفع کرد.
محمدی، با اشاره به اینکه دانش فنی آب شیرین کن ها در کشور موجود است، ولی بسیاری از این سیستم ها بهره برداری نمی گردد، اظهار نمود: این شرکت تابحال 40 پروژه اجرای سیستم های آب شیرین کن در داخل کشور اجرایی کرده است که از آن جمله میتوان به بعضی از فازهای پارس جنوبی، بندرعباس، قشم، کیش، خوزستان، سیستان و بلوچستان اشاره نمود.
وی بازیابی املاح معدنی از خروجی این سیستم را از دیگر مزایای این سیستم های نمک زدای طراحی شده در این شرکت نام برد و خاطرنشان کرد: سیستم ZLD و HRD سیستم هایی هستند که تصفیه آب را بگونه ای انجام می دهند که پساب ندارند؛ چون که خروجی این سیستم ها به صورت لجن هایی هستند که می توانند به پودر و یا جامد تبدیل شوند و از آنجایی که این لجن ها دارای غلظت بالایی هستند، امکان استحصال املاح معدنی از آنها وجود دارد.
به گفته وی، این سیستم ها قابلیت تصفیه آب تا سختی 90 درصد را دارند، اظهار داشت: از این دستگاه میتوان برای تصفیه آب های دریا، رودخانه، چاه و غیره بهره برد.
منبع:

1400/02/01
21:42:30
5.0 / 5
549
تگهای خبر: آب , پارك , دستگاه , رودخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی