مخاطرات كمبود علوفه حیات وحش

مخاطرات كمبود علوفه حیات وحش حیوان خانگی: فارس به سبب کاهش قابل توجه بارندگی ها در زمستان سال قبل و فروردین امسال، شاهد کاهش میزان علوفه مورد نیاز تغذیه ای حیات وحش گیاهخوار ساکن در مناطق مختلف خصوصا پارک های ملی و حفاظت شده در فارس هستیم و این مساله مخاطراتی را متوجه گونه های مختلف و گاهی کمیاب حیوانی ساکن در این استان کرده است.


استان فارس که به لحاظ وسعت بیشترین مناطق حفاظت شده طبیعی را دارد و بخش هایی از این استان نیز به پارک های ملی و پناهگاه های حفاظت شده حیات وحش اختصاص یافته، یکی از زیستگاه های مهم گونه های در معرض خطر انقراض گورخر ایرانی، آهوی ایرانی و.... بشمار می رود و در ماه های گرم امسال، تامین علوفه و آب مورد نیاز ساکنان کمیاب این عرصه ها، دغدغه ی مهم و چالش پیش روی حافظان محیط زیست است.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، خشکسالی، بعنوان یک مخاطره جدی، منجر به پراکندگی جمعیت حیوانی در مناطق حفاظت شده و نزدیک شدن این حیوانات به نقاط مسکونی و مزارع اطراف روستاها و شهرهای کوچک می شود؛ این مساله اساسا حفاظت محیط زیست را با چالش جدی مواجه کرده است.
این درحالیست که طی هفته های اخیر و بواسطه قرار گرفتن در فصل زایش، شاهد تولد چهارگوساله آهوی ایرانی در پارک های حفاظت شده حفظ و پرورش اینگونه کمیاب حیوانی بوده ایم.
حالا و در این فصل، پارک بهرام گور، بعنوان اصلی ترین زیستگاه گورخر ایرانی، به سبب موقعیت جغرافیایی و تاثیرپذیری بیشتر از کاهش قابل توجه بارندگی های در ماه های اخیر، شاید از نقاط حساس بشمار می رود.
رئیس پارک ملی بهرام گور در این خصوص از ابلاغ تمهیدات محیط زیست فارس برای تشدید حفاظت از گورهای ایرانی در پی کمبود علوفه و پراکنده شدن حیات وحش به سمت مزارع اطراف به سبب خشکسالی های اخیر آگاهی داد.
مهدی پور یکشنبه 5 اردیبهشت به خبرنگاران اظهار داشت: کاهش بارندگی ها، بروز خشکسالی های اخیر و کاهش پوشش گیاهی سبب کمبود علوفه در پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور و در نتیجه پراکنده شدن گورها به سمت مزارع کشاورزی حسن آباد، دهچاه و روستاهای اطراف شده است.
او اضافه کرد: با دستور مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس کمیته حفاظت از گور خر ایرانی بمنظور گشت های مستمر شبانه روزی توسط پرسنل اداره پارک تشکیل شده و مقرر شده ضمن نصب تابلوهای راهنمای بیشتر برای جلوگیری از تصادفات جاده ای، تهیه علوفه و علوفه رسانی به گورها با همکاری اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نی ریز در اولویت اقدامات قرار بگیرد و بمنظور جلوگیری از پراکندگی و گدار گورها به سمت مزارع پایش های مستمر بعمل آید.
رئیس پارک ملی بهرام گور همین طور ضمن قدردانی از عزم جدی مردم منطقه در حفاظت از گور ایرانی از دوست داران محیط زیست خواست تا در زمینه حفاظت از اینگونه باارزش یاریگر محیط بانان بوده و علاقه مندان به مشارکت در پایش های شبانه را به همکاری فراخواند.
منبع:

1400/02/05
22:49:30
5.0 / 5
635
تگهای خبر: آب , باد , پارك , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی