وجود فلزات سنگین و دوده در ریزگردهای اصفهان

وجود فلزات سنگین و دوده در ریزگردهای اصفهان مدیرکل دفتر مخاطرات و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اظهار داشت: گرد و غبار اصفهان تلفیقی از ذرات معدنی، فلزات سنگین و دوده است و با عنایت به خصوصیت های متعدد هر یک از سرچشمه ها، تنها با اتکاء به روش های سنتی مانند کاشت درخت نمی توان آلودگی گرد و غبار را رفع کرد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، رضا شهبازی با بیان اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بعنوان یکی از اعضای کمیته ملی مقابله با گردوغبار، شناسایی و پهنه بندی سرچشمه های تولید و انتشار گرد و غبار را از سال ۱۳۹۳ در بعضی استان ها آغاز کرد، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۶ تابحال این طرح ملی در سرتاسر کشور در حال انجام می باشد که حدود ۸۵ درصد پیشرفت داشته است.
وی با بیان اینکه کانون ها پهنه بندی شده و نتایج آن در اختیار کمیته ملی مقابله با گرد و غبار قرار گرفته است، اضافه کرد: مطالعات ما الان روی موضوعات مراحل دیگر همچون جنس و ترکیبات ژئوشیمیایی گرد و غبار، میزان تاثیر آنها بر سلامت مردم و تاثیر تغییر اقلیم بر آلودگی هوا متمرکز بوده و اولویت برنامه، کمک به کمیته ملی در یافتن روش های مهار این پهنه ها است؛ چونکه تنها با روش سنتی و کاشت درخت نمی توان مشکلات مختلف آلودگی گرد و غبار را رفع کرد.
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی ضمن اشاره به نتایج نمونه برداری های سطحی و اتمسفری گرد و غبار اصفهان، تصریح کرد: گرد و غبار اصفهان مانند شهرهای صنعتی تهران و اهواز، تلفیقی از ذرات غبار طبیعی یا معدنی (mineral aerosol) همچون سیلیس یا سیلیکا، کانی رسی و کمی آهک است که از زمینهای پیرامون یا ساخت و سازهای شهری سرچشمه می گیرد، بعلاوه فلزات سنگین ناشی از فعالیت صنایع که بخصوص در شهری مثل اصفهان زیاد مشاهده می شود و دوده که از اگزوز ماشین ها خارج می شود.
شهبازی با تکیه بر اینکه کاشت درخت یا افزایش پوشش گیاهی به تنهایی نمی تواند راهکار مناسبی برای کاهش آلودگی هوا و گرد و غبار باشد، تصریح کرد: دیدگاه ها در اینباره باید اصلاح شود؛ مسائلی مانند گرد و غبار، فرونشست زمین یا تخریب سرزمین، یکی دو روزه به وجود نیامده و عوامل مختلفی در طول زمان در شکل گیری آنها مؤثر بوده است؛ ازاین رو به بسته ای از راهکارها نیاز دارد که یکی از آنها پوشش گیاهی است. اما این که چه پایه گیاهی و چگونه کاشته شود، مهم می باشد و یا احیای تالاب ها، بکارگیری روش های مصنوعی و دیگر راهکارها هر کدام احتیاج به برنامه ریزی دارد.
وی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم بر پدیده گرد و غبار به شدت تأثیرگذار است، تصریح کرد: تغییر اقلیم در آلودگی هوای دو هفته ای تهران و اصفهان در دیماه سال قبل نقش آشکاری داشته است. جهت بادهای غالب در حال تغییر است، بگونه ای که ۷۰ تا ۸۰ درصد جهت وزش باد غالب در تهران و اصفهان در گذشته از سمت غرب و شمال غرب و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بادها از سمت جنوب و شرق بوده است؛ در حالیکه الان مدت، شدت و فراوانی بادهای شرقی و جنوبی در فلات مرکزی بیشتر شده که این چالش، سبب انباشت آلودگی بیشتر می شود.
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی و زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، تصریح کرد: شرق اصفهان بیابانی است، دشت سجزی و برخی صنایع در این منطقه قرار دارند و تغییر جهت وزش باد سبب انباشت آلودگی در اصفهان می شود و نمی گذارد شهر نفس بکشد.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات ‎معدنی کشور، شهبازی با تکیه بر اهمیت تاثیر تغییر اقلیم بر آلودگی هوا، اظهار داشت: جهت بادها مانند الگوی بارش ها در کشور متفاوت شده، در سالهای اخیر الگوی بارشی از برف به باران تغییر کرده و آرام آرام جهت بادهایی که از سمت جنوب و شرق کشور می وزند در حال افزایش می باشد، این ها نکاتی است که در زمینه آلودگی هوا و راهکارهای مدیریت آن باید مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار وسعت دارد و بیشتر از ۹۰ درصد از آنرا معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه های طبیعی دربر گرفته است. یک سوم عرصه های طبیعی استان اصفهان در مساحتی حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مناطق بیابانی است.
بر پایه آخرین مطالعات انجام شده تابحال ۱۶ کانون بحران فرسایش بادی در این حوزه های بیابانی شناسایی شده که حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار وسعت دارد. همچون کانون های فرسایش بادی میتوان به بیابان های کاشان، برخوار، اردستان، خور و بیابانک، نائین، تالاب گاوخونی و سجزی اشاره نمود که به قول کارشناسان دشت سجزی و بیابان های انارک (ریگ جن) کانون های بحران گرد و غبار درجه یک اصفهان شناخته شده اند.1400/02/06
22:11:42
5.0 / 5
470
تگهای خبر: آلودگی , اقلیم , باد , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی