گزارش حیوان خانگی؛

شاهوار قربانی ترك فعل مدیران

شاهوار قربانی ترك فعل مدیران شاهوار بیشتر از یک دهه قربانی تخلفات و البته ترک فعل هایی است که به صدمه های جدی بخش های گسترده از پوشش خاک و گیاه و وحوش و حتی منابع آبی شاهرود و خصوصا دشت بسطام منجر گردیده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: از زمان روی کار آمدن آیت الله رئیسی در قوه قضائیه شاهد تغییرات گسترده و روزافزونی در این قوه هستیم. اصلاحات ساختاری گوناگونی از زمان حضور وی در دستگاه قضا انجام و امیدها را در دل مردم بخصوص برای استحصال عدالت و بخصوص برخورد با مدیران اجرایی متخلف در سطح جامعه روشن کرده است.
یکی از مباحثی که از زمان روی کار آمدن آیت الله رئیسی به آن توجه شده مبحث «ترک فعل» است که بر اساس تعریف جرم در قانون مصداق بارز تخلف از قانون به حساب می آید موضوعی که در ادوار گذشته قوه قضائیه شاید کمتر به آن پرداخته می شد و درنتیجه رواج بیشتر ترک فعل بخصوص در دستگاه اجرایی کشور مشکلات عدیده ای را برای بخش های مختلف جامعه به ویژه محیط زیست و منابع طبیعی پدید آورد.
ترک فعل در اولویت دستگاه قضائی
در دوره جدید مدیریت قوه قضائیه همواره به مبحث «ترک فعل»، تاکید بسیاری شده و حتی آیت الله رئیسی در مسافرت به استان سمنان و در شورای قضائی هم در سخنان خود دست کم دوبار به این مورد تصریح کرد و این نشان از عزم جدی دستگاه قضائی برای ورود به تخلفات حوزه ترک فعل دارد.
به دلیل شرایط جغرافیایی استان سمنان و قرارگیری در نوار جنوبی البرز و همینطور شمال دشت کویر و اقلیم خاص جغرافیایی بخصوص مبحث گردشگری و اقتصاد باید گفت محیط زیست در دیار قومس دارای اهمیت بسیار زیادی است و تلاشهای فراوانی برای حفظ منابع طبیعی صورت می گیرد از طرفی این استان یکی از پرتعدادترین فعالان محیط زیست و سازمان های مردم نهاد این حوزه را به نسبت جمعیت در سطح کشور دارد و این نشان داده است که محیط زیست در استان سمنان تا چه اندازه اولویت است.
طی سالهای اخیر شاهد موارد خیلی از ترک فعل در حوزه محیط زیست و زیان رساندن به منابع طبیعی در این استان دیده شده است که همچون آن میتوان به تلف شدن گورخرهای آسیایی در تردد از شاهرود به گرمسار و اقداماتی که می توانست صورت گیرد اما نشد، تخلیه پساب های سمی صنعتی خطرناک در سرخه که خبرگزاری مهر با گزارش تصویری مفصل به این مورد پرداخت، معادن فراوان گچ در گرمسار، آرادان و سرخه، تخریب جنگل ابر و همینطور مبحث مهم قله شاهوار اشاره نمود. سند شماره یک
ترک فعل در استعلام های محیط زیست
موضوعات با اهمیتی که بعضاً در آنها فعل خطا و یا ترک فعل انجام شده، ضررهای بسیار زیادی به حوزه منابع طبیعی و محیط زیست این استان وارد ساخته است. در ادامه این گزارش به یکی از موارد ترک فعل در حوزه محیط زیست استان سمنان یعنی مبحث قله آب ساز و کانون حیات بخش شاهوار و تخریب آن توسط معدن بوکسیت و شرکت آلومینا می پردازیم.
با بررسی دقیق میتوان دریافت که در شاهوار طی یک دهه معدن کاوی بدون مجوز محیط زیستی، دست کم ۱۰ ترک فعل انجام شده که البته در این گزارش قصد نداریم در جایگاه قضاوت نشسته و تصمیم بگیریم که این ترک فعل ها همگی مصداق جرم بوده اند یا خیر و تنها به بررسی موارد و مصداق هایی از ترک فعل که می توانست صورت گیرد اما در شاهوار، صورت نگرفت خواهیم پرداخت تا فقط درباره لزوم حفظ محیط زیست که به قول رهبر معظم انقلاب اسلامی یک مبحث تجملاتی نیست، اشاراتی شود.
نخستین مصداق ترک فعل در ماجرای شاهوار اعطای مجوز اکتشاف و بهره برداری بدون ملاحظات محیط زیستی بود باید در نظر داشت که پروانه اکتشاف و بهره برداری معدن بوکسیت در شاهوار پیش از سال ۹۰ صادر شده و همان گونه که در گزارش مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم آمده این معدن می بایست استعلام های محیط زیستی را در مورد اکتشاف و بهره برداری دریافت می کرده است.
یکی از افرادی که در زمینه شاهوار اطلاعات بسیاری را جمع آوری کرده در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: در سال ۹۰ و در اواخر دولت دهم یک قانون برای تسهیل اعطای پروانه بهره برداری و اکتشاف به معادن مصوب شده که در آن بیان می شود معادنی که در حوزه چهارگانه محیط زیستی مثل منطقه حفاظت شده، پارک و… قرار ندارند احتیاج به استعلام محیط زیست نخواهند داشت. (تصویر پروانه بهره برداری معدن که در سال ۸۹ صادر شده را در سند شماره یک می بینید)
عدم دریافت استعلام و مجوز
وی که نمی خواست نامش فاش شود، ادامه می دهد: این در حالیست که معدن بوکسیت طبق پروانه ای که سازمان صنعت معدن استان سمنان آنرا صادر کرده، در سالهای اواخر دهه ۸۰ مجوز خویش را دریافت کرده درنتیجه زمانی که این معدن قصد اکتشاف و بهره برداری را داشته می بایست استعلام های محیط زیستی را دریافت می کرده است.
وی اضافه کرد: این مورد به صورت کاملاً رسمی در گزارش مرکز پژوهش های مجلس که چند سال قبل تهیه شد هم ذکر شده و یکی از مصداق های ترک فعل در مبحث شاهوار در این جا رقم خورده است حال آنکه معدن می بایست به سبب این که پیش از سال ۹۰ مجوزهای خویش را دریافت کرده استعلام های محیط زیست را می گرفته است اما هیچ استعلامی از سازمان محیط زیست بنا به اعلام مسؤلان استان سمنان دریافت نشده است.
عدم عرضه بموقع طرح زیست محیطی توسط معدن بوکسیت و قبل از تخریب، دومین ترک فعلی است که باید در زمینه شاهوار به آن اشاره نمود. شرکت مربوطه بعد از چندین سال فعالیت غیر مجاز و عدم دریافت استعلام های قانونی محیط زیست فقط زمانی نسبت به مبحث تهیه طرح محیط زیستی مبادرت ورزید که مجبور شد، معدن را رو به تعطیلی می دید و اعتراضات فعالان محیط زیست گسترده شده بود وگرنه به نظر نمی رسید اگر این شرکت مجبور به این امر نمی شد، طرحی هم تهیه می کرد و دلیل این ادعا هم عدم وجود اراده کافی در طول یک دهه فعالیت معدن در زمینه نگهداری از درختان و بوته ها و اشجار است.
جالب اینجا است که طبق سند شماره دو که آنرا ملاحظه می کنید صمت استان سمنان در نامه دوازدهم اسفند ماه ۸۷ و شماره ۱۲۳.۴۵۴۳۶ خطاب به معدن تاکید می کند که پیگیری و استعلام از محیط زیست و تهیه طرح محیط زیستی الزامی است که تصویر این نامه را مشاهده می کنید اما ترک فعل سبب شد تا معدن این کار را سال ها انجام ندهد. سند دو
ایجاد جاده مازاد در دل طبیعت
بالاخره شرکت مجبور شد یک طرح زیست محیطی تهیه نماید که البته مسؤلان محیط زیست استان سمنان درباره آن هم حرف و حدیث های بسیاری داشتند و به قول کارشناسان محیط زیست که از معدن بازدید کرده اند این طرح نه تنها کارشناسی نیست بلکه قابلیت اجرا هم ندارند چونکه درخت اورس چند صد ساله در شاهوار قطع و به جای آن کاج تزئینی کاشت شده است آن هم به شکلی که شهرداری در پارک ها و فضای سبز خیابان ها اجرا می کند!
سومین ترک فعل هم از جانب شرکت آلومینا و برای ایجاد جاده بود. منابع طبیعی زمانی که معدن را بررسی می کرد درباره مازاد جاده بوجود آمده در معدن به عرض ۱۰ متر و به طول بیشتر از هفت هزار و ۲۰۰ متر در شاهوار تذکر داد جاده ای که خلاف ساخته شده بود و می توانست درختان و اشجار و بوته های فراوانی را که غذای وحوش است نابود کند. سند شماره سه، نامه منابع طبیعی را نشان داده است که این مورد را مورد تأیید قرار داده است. در نتیجه ترک فعل دیگر ایجاد بیشتر از هفت هکتار تخریب مازاد در معدن است. تخریبی که کوه خدادادی را ویران ساخته و انسان نمی تواند آنرا جایگزین کند.
این جاده به قول کارشناسان سبب قطع شدن و از بین رفتن هکتارها درخت ممنوع القطع اورس و بوته ها، گیاهان و اشجار شد. آن هم بوته ها و اشجار مهمی که اولاً برای اکوسیستم منطقه لازم هستند و در ثانی می توانند غذای وحوش منطقه را تأمین کند درنتیجه با از بین رفتن پوشش گیاهی میتوان شاهد مهاجرت حیوانات ساکن در شاهوار همچون کل و بز و قوچ خرس قهوه ای و دیگر پرندگان از اکوسیستم بود کما اینکه در مدت شش سال اول فعالیت معدن پنج مورد تلف شدن خرس قهوه ای فقط در منطقه مجن و شاهوار به ثبت رسید که خبرگزاری مهر مفصل به آن پرداخته است. دفاع مسؤلان آنطور که باید و شاید نبود
چهارمین مبحث ترک فعل که در شاهوار باید به آن پرداخت، عدم ایستادگی درست و دفاع از شاهوار در حوزه مسؤلان استانی و شهرستانی به حساب می آید. محمدرضا نوروزی کارشناس حقوقی با اشاره به اینکه تبصره پنج ماده ۳۵ قانون حفاظت و بهره برداری جنگلها و مراتع طبیعی اعلام می دارد که حتی اگر اراضی برای بهره برداری واگذار شده باشد و مشخص شود که ضرری برای محیط زیست دارد می بایست این اراضی مسترد و به دولت باز گردد موضوعی که به نظر می آید در شاهوار حتی بعد از گزارش مرکز پژوهش های مجلس صورت نگرفته و مقامات شهرستانی و استانی بخصوص دستگاه قضائی به آن توجهی نداشته است.
نوروزی بیان نمود: مجوزی که صنعت معدن برای شاهوار صادر کرده در واقع و به ظاهر برای شرکت حقی را بوجود آورده که برحسب همان حق، شرکت پیگیری های خویش را صورت داده و به تخریب گسترده شاهوار منجر گردیده است درحالی که این حق اولاً از لحاظ محیط زیستی تأیید نشده و ثانیاً در تعارض با منافع محیط زیستی و طبیعی کشور (مندرج در اصل ۵۰ قانون اساسی) است که می بایست در همان مقطع زمانی یعنی سالهای ۹۰ و نهایتاً ۹۲ دستگاه قضائی ورود و اراضی از معدن مستند می شد.
وی درباره چهارمین ترک فعل رخ داده در شاهوار، اضافه کرد: سوال اصلی اینجاست که آیا فعالیت معدن کیفیت زندگی حیوانات و وحوش و گیاهان و درنهایت انسان ها را به خطر می اندازد یا خیر؟ اگر می اندازد برحسب قانون ترک فعل صورت گرفته است چونکه می بایست دستگاه مربوطه با عنایت به تخریب محیط زیست که حتی با چشم هم مشهود است و کارشناسان بسیاری ازجمله اداره کل محیط زیست استان سمنان و حتی مرکز پژوهش های مجلس به آن صحه گذاشته اند، به ماجرا ورود جدی می کرد.
گزارش خلاف واقع
دیگر ترک فعل در زمینه شاهوار از جانب برخی دستگاه ها انجام شده که نه تنها اقدامات پیشگیرانه را لحاظ نکردند بلکه پیشبینی درستی از شرایط را نداشتند و از طرفی گزارشی بر خلاف واقع تهیه و به مسؤلان ارشد کشوری ازجمله مسئول دفتر مقام معظم رهبری ارسال کردند گزارشی که نه تنها حقیقت را کتمان می کند بلکه بعضی از موضوعات را حتی وارونه جلوه می دهد که طبق سندی که به دست خبرگزاری مهر استان سمنان رسیده (سند شماره ۴) موضوعات مطروحه در این نامه خلاف واقع است که در تصویر هم آنرا مشاهده می کنید.
یک وکیل و کارشناس حقوقی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اقداماتی که باید انجام می شد و صورت نگرفت یا همان ترک فعل ها در شاهوار به خبرنگار مهر، می گوید: در زمینه ابلاغ سیاست های کلی اصل ۱۱۰ قانون اساسی مصوب ۹۴ درباره محیط زیست که در واقع «سند ملی محیط زیست» به حساب می آید یکی از وظایف محیط زیست در کشورمان جرم انگاری است در واقع این وظیفه را قانون گذار از سال ۹۴ به سازمان محیط زیست داده اما در این شش سال آیا اداره کل و اداره شهرستانی محیط زیست استان سمنان و شاهرود اقدامی برای جرم انگاری تخریب محیط زیست در شاهوار انجام داده اند.
جعفری بیان نمود: در قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب ۵۳ و اصلاح شده در سال ۷۱ ماده نخست آمده است که حفاظ و بهسازی محیط زیست و جلوگیری از هر نوع آلودگی و هر نوع مبادرت به تخریب و بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست، وظیفه سازمان محیط زیست است یعنی در واقع قانون، «پیشگیری» را مقدم شمرده و این یک معنای مهم دارد آن هم اینکه حتی پیش از اینکه جایی تخریب شود می بایست به آن مقوله ورود کرد اما آیا در شهرستان شاهرود و استان سمنان این اتفاق رخ داده است؟ در قانون صراحتاً درباره بر هم خوردن تعادل حیاط و محیط زیست انسان و حیوانات صحبت شده، آیا در شاهوار این تعادل برهم نخورده است؟
وی با اعلان اینکه درباره قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که سال ۱۴۰۰ آخرین سال آن است هم باید گفت در این برنامه در ماده دوم به محیط زیست اشاره و آمده محیط زیست جز دغدغه ها و مسائل محوری است که نشان از اهمیت این حوزه می دهد، تصریح کرد: در این قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و در اصلاحیه سال ۷۴ آن در ماده چهارم آمده است پناهگاه حیات وحش محدوده ای از منابع طبیعی کشور شامل جنگل، مراتع، بیشه، اراضی جنگلی و کوهستانی است که دارای زیستگاه طبیعی و شرایط اقلیم خاص برای جانوران وحشی به منظور حفظ و احیای زیستگاه ها باشد سوال اینجا است که آیا شاهوار زیستگاه جانوران است یا خیر؟ اگر بله محیط زیست در این راستا چه اقداماتی را صورت داده است؟ اگر این امر انجام می شد اصلاً کار به قانون معادن مصوب ۹۰ می کشید؟ سند سه
برای ثبت ملی چه اقدامی صورت گرفته است؟
این وکیل دادگستری درباره ششمین ترک فعل رخ داده در شاهوار، اظهار داشت: معدن بوکسیت برای فرار از مسئولیت به قانون مصوب ۱۳۹۰ معادن اشاره می کند که در ماده سه می گوید معادن در درون منابع چهارگانه محیط زیست نیازمند دریافت استعلام هستند و بنابراین ترک فعل بزرگی که در اینجا رخ داده در کنار اینکه اصلاً پروانه این معدن پیش از سال ۹۰ بوده و می بایست استعلام می گرفته این است که اگر شاهوار زیستگاه حیات وحش و گونه هایی مانند اورس و محل زندگی قوچ اورئال و … به حساب می آید چرا پیش از سال ۹۰ مسؤلان برای ثبت آن به محدوده حفاظت اقدام نکرده اند؟
جعفری افزود: دیگر مبحث مهم درباره شاهوار این است که ما در ماده یک قانون معادن مصوب ۱۳۷۰ داریم که اکتشاف مجموعه عملیات و تجسسی که به منظور یافتن کانسارها صورت گرفته و شامل مسائلی مانند نمونه برداری، انجام آزمایش های کیفی و کمی، بررسی های سنجش از راه دور، ژئو شیمیایی و ژئوفیزیکی و … است در این ماده که طولانی است سپس به حفاری و… اشاره می شود در نتیجه آیا وقتی پروانه این معدن پیش از سال ۹۰ گرفته شده، این معدن اقدامات معدن کاوی را مطابق قانون از اکتشاف و گمانه زنی و… انجام می داده چرا جلوی آن گرفته نشده و استعلام های محیط زیستی به آن تحمیل نشده است؟ آیا قانون حفاظت محیط زیستی وجود ندارد؟ بالاخره اکتشاف صورت گرفته است یا خیر؟ آیا نباید با مجوز این اکتشاف صورت می گرفته است؟
وی ضمن اشاره به هفتمین ترک فعل درباره قانون حفظ خاک و پوشش گیاهی، اضافه کرد: قانون حفاظت از خاک مصوب ۹۴ دیگر موردی است که باید به آن اشاره نمود که محیط زیست و سازمان جهاد کشاورزی را مکلف به پیگیری مسائل خاک کرده است و در ماده نخست آن تاکید شده که حفظ و ارتقای کیفی خاک باید صورت گیرد سوال اینجا است که در این یک دهه اخیر چه اقدامی در شاهوار برای منابع خاک و گیاهان و آب و … انجام شده که ارتقای خاک را به همراه داشته باشد؟ در این قانون درباره خاک برخی موضوعات همچون رویش گیاهان، حاصلخیزی، پوشش گیاهی و… گنجانده شده است مسؤلان آیا توضیحی می دهند که در این بخش چه کرده اند؟
ورود مدعی العموم
این کارشناس حقوقی همینطور هشتمین ترک فعل را عدم پیگیری اشجار بریده شده اورس که «ممنوع القطع» هستند دانست و اظهار داشت: در کنار این موارد آیین نامه بهسازی و حفاظت محیط زیست در ماده ۱۱ می گوید: قطع اشجار و تخریب محیط زیست و خارکنی و زغال گیری به صورت کلی هر کاری که باعث از بین رفتن رستنی ها و تغییر اکوسیستم در پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده و اراضی که متعلق به دولت باشد ممنوع می باشد اگر مسؤلان وظیفه خودشان را درست انجام داده بودند آیا امروز چنین شرایطی در شاهوار دیده می شد؟
جعفری درباره ورود مسؤلان به پرونده های تخریب محیط زیست، معتقد است: در ماده ۱۴ این آیین نامه که تکلیف محیط زیست را روشن می کند همینطور آمده است که سازمان باید طرح شکایت کند و در برابر تخریب محیط زیست می بایست ابتدا افراد خاطی را (طبق ماده ۱۳) شناسایی و سپس به مراجع قضائی ارجاع دهد. در قوه قضائیه هم طبق اصل ۱۵۶ قانون اساسی وظایفی برای دادستانی تعریف شده که در بخش احیای حقوق عامه، بیان می شود در بند دوم این قانون آمده است که مدعی العموم باید نسبت به مسائل این چنینی ورود کند.
ورود بموقع دستگاه قضائی به ماجرای شاهوار و پیشگیری از تخریب در واقع انتظار و مبحث مهمی است که نهمین ترک فعل است؛ در قانون حقوق عامه این گونه تعریف شده که قوانین موضوعی ثابت هستند (از جمله قوانین محیط زیست) و سایر مقررات لازم الاجرا و یا ترک فعل یا عدم اجرا و یا حتی نقص در آنکه سبب شود افراد جامعه مفروض مانند افراد یک شهر، یک صنف یا یک منطقه باعث صدمه یا حتی خطر قرار گیرند یا باعث فوت منفعت یا سلب امتیاز از آنان شود از قبیل آزادی های مشروع، حقوق زیست محیطی و … پس وظیفه دادستان است که در مسائل در رابطه با شهرستان ورود کند آن هم به محض اطلاع؛
یعنی در واقع دادستان وظیفه دارد از طرفی ماده دو دستورالعمل مذکور اعلام می داد که دادستان مکلف است که به تعقیب متهمان و یا اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و… ورود و حتی دستور توقیف فوری بدهد بنابراین این گونه نیست که دادستان اعلام نماید در خارج از حیطه وظایف است یا باید به من چیزی ثابت شود به محض اطلاع باید ورود کند اما سوال اصلی اینجا است که دستگاه قضائی و مدعی العموم شهرستان شاهرود و استان سمنان در ۱۰ سال فعالیت معدن از چه زمانی دقیقاً به ماجرا ورود مؤثر و مثبت کرده اند؟ سند ۴
نمایندگان و قوانین سفت و سخت تر
ترک فعل آخر و دهم که در شاهوار می بایست به آن پرداخت مقوله عدم داشتن قانون مدون درباره مناطق غیر حفاظت شده است که آنرا می بایست متوجه مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن در ادوار مختلف دانست که نتوانسته اند قوانین در رابطه با محیط زیست را به خوبی مدون نمایند، برای مثال مهدی شجاعی دانش آموخته حقوق اعتقاد دارد در قانون ماده ۶۸۰ تعزیرات و مجازات اسلامی آمده است که هر نوع شکار در گونه های محافظت شده جرم به حساب می آید و بنابراین قانون با گنجانده شدن کلمه حفاظت شده در واقع ایرادات اساسی را به دنبال آورده است.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر می افزاید در نهایت باید گفت قوانین حوزه محیط زیستی ایرادات و کاستی های بسیاری دارند که بعضی از آنها به نمایندگان ادوار مجلس برمی گردد که نتوانسته اند قوانین مدون و مشخصی وضع کند اگر شکار گونه های مختلف جرم به حساب می آید دیگر تفکیک محافظت شده از غیر محافظت شده نوعی ابهام در قانون است از طرفی ممنوعیت شکار گونه های محافظت شده که یک مبحث واضح و مبرهن است که اصلاً ذکر آن در قانون موضوعیتی ندارد چونکه همه می دانند که گونه های محافظت شده را نباید شکار کرد اما چرا قانون در مورد همه گونه های حیات وحش قانون مدون و درستی ندارد؟ سند ۵
امید مردم به دستگاه قضائی
رهبر معظم انقلاب اسلامی در یکی از سخنان تاریخی خود درباره محیط زیست فرمودند «مسأله محیط زیست یا حفظ منابع طبیعی، برای ما مسأله ای تجمّلاتی و درجه دو نیست؛ یک مسأله حیاتی می باشد. در تلاش ما برای توسعه کشور، اولویّت باید در این بخش باشد» این جمله به واقع میتوان گفت تمام مسائل در رابطه با محیط زیست و مصداق آن مانند شاهوار را کامل کرده چونکه به خوبی از فرمایش ایشان برمی آید که اگر بین توسعه و حفظ محیط زیست (به فرض که تخریب شاهوار برای استحصال بوکسیت را توسعه بدانیم که در اصل این مورد هم صحبت هایی وجود دارد) دو راهی پدید آمد به وضوح باید طرف محیط زیست را گرفت.
در نامه ای که منابع طبیعی مورخ یازدهم تیرماه ۹۸ خطاب به دادگاه بسطام عرضه کرده و شماره نامه ۹۸.۷.۹۵۳ است (سند شماره ۵) نوشته شده که معدن بوکسیت خاکبرداری و جابجایی خاک را به میزان ۲۲۵ هزار و ۳۰۰ مترمکعب انجام و به طبیعت خسارت زده است حال سوال اساسی مردم شاهرود این است که اگر یک فرد عادی در یک باغ یک هکتاری یک خانه ۱۲۰ متری برای خود بسازد مگر این خانه ظرف کمتر از یک ماه تخریب نمی شود؟ چطور می شود یک چهارم میلیون مترمکعب خاک از شاهوار نابود شود اما کسی ورود نکند؟ آیا در دستگاه قضائی استان سمنان ترک فعل رخ نداده است؟ اصلاً تمام معدن کاری شاهوار به فرض اگر قانونی هم می بود همین یک مورد آیا قابل رسیدگی نیست؟
مردم خطه شاهوار اما امروز امیدوار هستند، چونکه مردی را در مستند دستگاه قضائی می بینند که به ترک فعل هم به اندازه تخلفات انجام شده در شاهوار عنایت دارد و این مورد مهمی برای مردمی است که فقط چشمان شأن به دست قانون است. مردم شاهرود و استان سمنان مطالبه جدی رسیدگی به تخلفات و بسته شدن دائم معدن بوکسیت تاش در شاهوار را دارند و باید در آن جبران خسارت صورت گیرد هرچند که نمی توان کوه خدادادی را یک مرتبه دیگر ساخت اما دست کم باید تا جای ممکن آثار معدن کاری به شکل نخست باز گردد چونکه در قانون هم چنین موردی قید شده است از این منظر است که همه امید مردم امروز به دستگاه قضائی و در رأس آن آیت الله رئیسی است.


منبع:

1400/02/13
10:34:23
5.0 / 5
585
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی