طغیان دریاچه های یخچالی زندگی میلیونها انسان را تهدید می كند

طغیان دریاچه های یخچالی زندگی میلیونها انسان را تهدید می كند به گزارش حیوان خانگی محققان اخطار دادند که تعداد قابل توجهی از مردم در معرض خطر سیل ناشی از طغیان دریاچه های یخچالی قرار دارند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، محققان اظهار داشتند: گرم شدن کره زمین و ذوب شدن یخچالهای طبیعی باعث انباشته شدن آب و تشکیل دریاچه شده است. از سال ۱۹۹۰، حجم، محدوده و تعداد این دریاچه های یخچالی در سرتاسر جهان ۵۰ درصد افزایش داشته است. زمانیکه گنجایش این دریاچه ها پر شود خطر طغیان و سرریز شدن آنها وجود دارد.
به قول محققان، بعضی از دریاچه ها خطرناک تر از سایر دریاچه ها هستند و احیانا به آنچه طغیان دریاچه یخچالی (GLOF) شناخته می شود، منجر خواهد شد. همینطور مواردی که بیشتر نگران کننده هستند دره های کوهستانی بسیار شیب دار در مناطق آند و هیمالیاست.
ارتباط بین افزایش دما و طغیان دریاچه یخچالی پیچیده است. در صورتی که تشکیل دریاچه یخچالی را میتوان از تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت بشر دانست؛ اما عواملی که می توانند سبب طغیان فاجعه بار شوند اغلب شامل عوامل غیر اقلیمی مانند وقوع زمین لرزه، سقوط یخ یا سنگ در دریاچه یا بارندگی شدید می شود.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از روزنامه گاردین، بررسی انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان داده که تابحال در سرتاسر جهان حدود ۱۳۴۸ مورد طغیان دریاچه های یخچالی رخ داده و با بیشتر از ۱۲ هزار مورد مرگ و میر همراه بوده است.1400/02/14
13:45:05
5.0 / 5
564
تگهای خبر: آب , اقلیم , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی