گزارش حیوان خانگی؛

قاچاق قانونی حیات وحش در لوای نظارت های آبكی

قاچاق قانونی حیات وحش در لوای نظارت های آبكی یک کارشناس حیات وحش تبادل حیوانات را یک تخصص و دارای شرایط خاص دانست و اظهار داشت: واردات بدون نظارت، قاچاق قانونی حیات وحش است.


گروه جامعه: چهارم اردیبهشت پیش مسؤلان باغ وحش صفادشت از خرید و ورود ۳ راس گورخر آفریقایی (دو ماده و یک نر) خبر دادند که از کشور بلغارستان به مقصد ایران حرکت کردند که بعد از طی مسافتی دو روزه به گمرک کشور ترکیه رسیدند. گمرک کشور ترکیه بدون هیچ تاخیر و وقفه ای محموله مورد نظر را ترخیص کرد و این سه راس وارد کشور ایران و گمرک مرز بازرگان شدند. فیلم هایی از جانب دوستداران و فعالان محیط زیست از نحوه انتقال این ۳ حیوان انتشار یافته است که نشان می داد نحوه انتقال با خشونت و بدون آگاهی از رفتار این گونه همراه می باشد و بنابراین واکنش های بسیاری به باغ وحش داران و سازمان محیط زیست نسبت به این اتفاق صورت گرفت.گمرگ گورخرها را ناشیانه از باکس انتقال خارج کرده استمسئولان این باغ وحش اعلام کردند، متاسفانه در بدو ورود به گمرک مرز بازرگان و با سوء مدیریت عوامل نگهبانی فیزیکی در داخل مجموعه گمرک افرادی برای گرفتن عکس از گورخرها به سمت ماشین حمل هجوم آوردند که باعث شد تا گورخرها رم کنند و از ماشین بیرون بروند که بعد از خروج متاسفانه در کانال آب محوطه داخل گمرک افتادند که فیلم آن در فضای مجازی انتشار یافته است. بعد از استقرار گورخرها در گمرک متاسفانه مسؤلان گمرک مرز بازرگان گورخرها را ترخیص نکردند و علیرغم اینکه اعلام گردید که این ها موجودات زنده غیربومی هستند و تمهیدات بهداشتی و غذایی ویژه ای نیاز دارند اما ترتیب اثری داده نشد.انتقال به تهران با ۲ روز تاخیرنهایتاً در تاریخ ۹ اردیبهشت گورخرها ترخیص و به گمرک تهران منتقل می شوند که گفته شده با عنایت به تعطیلی گمرک تهران در تاریخ ۹ و ۱۰ اردیبهشت (پنجشنبه و جمعه) با دلسوزی مسئولین این گمرک در تاریخ شنبه ۱۱ اردیبهشت گورخرها ترخیص و به مقصد باغ وحش حرکت داده شدند.علت مرگ: استرس بیش از اندازه و ایجاد عفونت داخلی حین انتقالاما متاسفانه گورخر نر در راه انتقال به باغ وحش جان خویش را از دست داده و لاشه آن تحویل باغ وحش می شود حال دو راس گورخر دیگر هم آنچنان مساعد اعلام نشده است. مسؤلان باغ وحش ارم به بررسی دامپزشکان خود تکیه کرده و علت مرگ را استرس بیش از اندازه و ایجاد عفونت داخلی حین انتقال و وقفه بدون دلیل در گمرک مرز بازرگان عنوان کرده اند.
محیط زیست: گورخر در باغ وحش تلف شده استمدیرکل دفتر حفاظت و نظارت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اما مکان تلف شدن این گورخر نر آفریقایی را در باغ وحش صفادشت عنوان کرده و گفته است: با مقصران برخورد قانونی می نماییم. به قول این مقام مسئول واردات این سه رأس گورخر آفریقایی از کشور هلند به ایران، را با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی کشور بوده و با عنایت به این که دامپزشکی در کشورهای مبدا و مقصد، سلامت این گونه ها را بررسی و تأیید می کند اظهار نظر در مورد علت تلف شدن این گونه بدون بررسی های کارشناسی، ممکن نیست و منتظر جواب قطعی از جانب دامپزشکی هستیم.گمرک: ثبت سفارش انجام نشده بود / ‏‬زمان انتقال گورخرها سالم بودندمعاون فنی گمرک ایران هم اعلام نمود که برای ورود این سه راس گورخر، ثبت سفارش انجام نشده بود و امکان اظهار به گمرک جهت انجام تشریفات برای ترخیص را نداشت.
با این حال طی هماهنگی های صورت گرفته مجوز خروج داده شده و هر سه گورخر در هنگام ترخیص سالم بوده اند.تبادل گونه ها در باغ وحش های استاندارد مجانی استعلیرضا شهرداری کارشناس حیات وحش هم ضمن اشاره به اینکه در چنین شرایطی همیشه نگاه ها به سمت باغ وحش دار است و آنرا صددرصد مقصر می دانند، اظهار داشت: اما حقیقت این است که در سرتاسر دنیا کسانی هستند که خواستار نگه داری از گونه های خاص هستند چه به صورت مجموعه شخصی یا باغ وحش خصوصی و دولتی باید مجوز و صلاحیت های لازم را از مراجع ذی ربط کسب کنند. وی با تکیه بر اینکه روش تبادل گونه های حیات وحش در کشورهای پیشرفته و باغ وحش های استاندارد با هدف حفاظت و پیشگیری از قاچاق و کمک به ژن گونه ها به صورت مجانی و با استاندارد کامل انجام می شود عنوان کرد: اما شاهدیم در کشور ما برخی گونه ها مثل همین گونه گورخرهای حاشیه ساز با پول وارد می شوند و خرید و فروش گونه ها کمک به ترویج این صنعت مخرب است.
سازمان محیط زیست نظارت کامل نداشته استاین کارشناس حیات وحش با اشاره به اینکه سازمان متولی این امر که باید نظارت کاملی بر روند این تبادل ها داشته باشد سازمان محیط زیست است و باید از آنها پرسید که چه اتفاقی می افتد که این سازمان به چنین افرادی مجوز می دهد، اظهار داشت: مسؤلان این سازمان باید پاسخگو باشند که آیا نظارت درست و اصولی بر این انتقال داشته اند.

این کارشناس حیات وحش اظهار داشت: من اسم این روش غیر کارشناسی انتقال را قاچاق قانونی می گذارم، چونکه به افرادی بدون توجه به صلاحیت های تخصصی و اخلاقی مجوز داده شده است. وی تصریح کرد: جا به جایی گونه ها یک تخصص و علم است و کار هر کسی نیست و سوال کارشناسان این است که سازمان محیط زیست به چه دلیل به چنین افرادی مجوز می دهد.

شهرداری ضمن اشاره به اینکه متولیان باید بر فرایند انتقال گونه ها همچون استاندارد بودن جایگاه، تخصص جایگاه داران و امکان سازگاری گونه منتقل شده را با شرایط آب و هوایی بررسی نمایند، اظهار داشت: سوال دیگر این است که کشور مبدا و مرکز تبادل استاندارد و قانونی می باشد و یا خیر؟

1400/02/17
17:36:58
5.0 / 5
536
تگهای خبر: آب , باد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی