تالاب های خشك شده ۴۰ درصد كانون های بحرانی گرد و غبار

تالاب های خشك شده ۴۰ درصد كانون های بحرانی گرد و غبار معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: وسعت کانون های بسیار بحرانی گرد و غبار در ایران 2 میلیون هکتار و وسعت کل این کانون ها در کشورمان 35 میلیون هکتار است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مسعود تجریشی امروز در نشست خبری سازمان حفاظت محیط زیست که همزمان با رونمایی از پوستر روز جهانی محیط زیست و هفته محیط زیست بصورت برخط برگزار شد، اظهار نمود: در حال حاضر در کشور کارگروه اقتصاد مقاومتی و سازگاری با محیط زیست با دستور رئیس جمهوری تشکیل شده است. سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان مسئول این کارگروه موظف شده است که پروژه هایی را به دولت پیشنهاد دهد.

وی افزود: بدین جهت از کارگروه های تخصصی در زمینه محیط زیست ازجمله کارگروه آلودگی هوا، کارگروه پسماند، کارگروه سازگاری با کم آبی و... درخواست کردیم که برنامه های خودرا برای بهبود وضعیت دراختیار ما قرار دهند. به دنبال این سندی در در حوزه اقتصاد مقاومتی و سازگاری با محیط زیستی تدوین شد.

تجریشی با اشاره به این که مسائل حوزه محیط زیست چالشی و به هم پیوسته هستند، اشاره کرد: ما باید برای مشکلات زیست محیطی چاره داشته باشیم و اینگونه نباشد که تا ابد بگوییم بعنوان مثال چون آب نداریم تالاب ها خشک شده است و با گرد و غبار در کشور مواجه هستیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مشکلات حوزه پسماند در کشور توضیح داد: حدود ۳۰ میلیون تن پسماند خطرناک و صنعتی در کشور داریم و تولید کننده، مسئول مدیریت این پسماند و ما نیز ناظر بر آن هستیم.

وی در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر سامانه ای برای پسماندها در کشور به راه افتاده است و در این سامانه مبدا و مقصد پسماند، تولید کننده و دریافت کننده آن مشخص است. از سویی دیگر در این راستا شش مرکز دفع مهندسی پسماند را در کشور فعال کرده ایم.
پایش آنلاین صنایع در دستور کار است
تجریشی با اعلان اینکه درباب پایش صنایع، بیمارستان ها و مراکز درمانی نیز سامانه پایش طراحی شده است، اظهار نمود: در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار صنعت، واحد خدماتی، بیمارستان و... در این سامانه ثبت شده اند و هویت دارند. امیدواریم باتوجه به این زیرساخت در آینده بتوانیم پایش آنلاین را در دستور کار قرار دهیم.
بودجه ۹۰۰ میلیاردی صندوق محیط زیست برای کمک به رفع آلایندگی صنایع
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره کمک به صنایع برای رفع آلایندگی توضیح داد: طی سال قبل حدود ۹۰۰ میلیارد تومان از عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست اختصاص داده شد که از این بودجه برای رفع آلایندگی صنایع استفاده می شود همین طور برنامه رفع آلودگی هوای ۹ کلانشهر کشور نیز تدوین شده است.

وی در ادامه با اشاره به این که در گذشته طولانی شدن روند بررسی ارزیابی های زیست محیطی و عدم پاسخ به استعلامات سبب می شد که دستگاه های اجرائی پروژه ها را بدون نظر سازمان محیط زیست اجرائی کنند، اشاره کرد: ما کوشیدیم که روند بررسی پروژه های ارزیابی و پاسخگویی به استعلامات را کوتاه تر نماییم. بدین جهت طی سال قبل میانگین پاسخگویی به حدود چهار ماه رسید.

تجریشی در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به مشکل گرد و غبار در کشور اظهار داشت: وسعت کانون های بسیار بحرانی گرد و غبار در ایران حدود ۲ میلیون هکتار است. علاوه بر این وسعت کل کانون های گرد و غبار در کشورمان نیز به ۳۵ میلیون هکتار رسیده است. طی سه سال اخیر دولت در مجموع ۴۵۰ میلیون یورو بودجه برای رفع اشکال گرد و غبار به ستاد ملی مدیریت گرد و غبار اختصاص داد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه برنامه عملیاتی برای مدیریت کانون های گرد و غبار با اولویت نقاط بحرانی تدوین شده است، اشاره کرد: باتوجه به شرایط اقتصادی ما به دنبال این هستیم که برای چنین پروژه هایی به بودجه دولتی وابسته نباشیم. بدین جهت طرحی را تدوین کرده ایم که به تصویب کارگروه اقتصاد مقاومتی نیز رسیده است. بر این اساس برای مدیریت کانون های گرد و غبار از طرح های دانش بنیان و با مشارکت مردم استفاده می نماییم.

وی اضافه کرد: در این راستا در یک پهنه ۵۰۰ هکتاری در بخش های کویری کشور با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و مجری طرح گیاهان دارویی، کشت گیاهان دارویی اجرائی شده است. منابع مالی این پروژه نیز با کمک خیران و کمک ۲۰۰ میلیون تومانی مجری طرح گیاهان دارویی تامین شد.
تالاب های خشک شده ۴۰ درصد کانون های بحرانی گرد و غبار هستند
تجریشی با اعلان اینکه ۴۰ درصد کانون های بحرانی گرد و خاک، تالاب های خشک شده هستند، اظهار نمود: به دنبال این هستیم که با همکاری وزارت نیرو نیاز آبی تالاب هایی که منشا گرد و غبار هستند را مشخص نماییم و وزارت نیرو متعهد به تامین نیاز آبی شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به این که یکی اولویت های ما تالاب صالحیه در نزدیکی تهران است، اظهار داشت: قرار شده است که با همکاری صندوق ملی محیط زیست وضعیت این تالاب را بهبود ببخشیم.
۳۵۰ میلیون هکتار، وسعت کانون های خارجی گرد و غبار
به گفته تجریشی از سویی دیگر وسعت کانون های خارجی گرد و غبار نیز ۳۵۰ میلیون هکتار است. ما به دنبال آن هستیم که با همکاری وزارت امور خارجه همراه با کشورهای منطقه ائتلافی برای مدیریت این کانون ها تشکیل دهیم. در حال حاضر تفاهم نامه های چندجانبه ای دراین زمینه با برخی کشورهای منطقه داریم اما می خواهیم یک برنامه منطقه ای برای مدیریت کانون های گرد و غبار داشته باشیم.
مالچ نفتی در آینده حذف می شود
وی در بخش دیگری از نشست درباره جایگزین مالچ های نفتی توضیح داد: سازمان حفاظت محیط زیست طی یکی دو سال اخیر مالچ های غیرنفتی را مورد بررسی قرارداده است و در نهایت یک مالچ غیرنفتی که تمامی آزمایش های لازم را طی کرده بود، بعنوان جایگزین مالچ نفتی انتخاب نمود و قرار شد که با همکاری صندوق ملی محیط زیست روی این مالچ غیرنفتی سرمایه گذاری شود. از سویی دیگر پالایشگاه ها نیز اعلام نموده اند که می توانند مالچ نفتی دوستدار محیط زیست تولید کنند. بدین جهت می توان اظهار داشت که در آینده مالچ نفتی حذف خواهد شد.
آخرین وضعیت لایحه قانون آب
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در پاسخ به پرسش ایسنا درباره آخرین وضعیت لایحه قانون آب در کشور اظهار نمود: انفال بودن یا نبودن آب پاشنه آشیل این مساله شمرده می شود. در حقیقت یکی از دغدغه های ما در این قانون این بود که آیا آب انفال است یا می تواند مالکیت خصوصی داشته باشد؟ بدین جهت جلساتی دراین زمینه انجام شد و دستگاه های ذی ربط اعلام نمودند که اگر این مسئله را حل نکنیم، شورای نگهبان به آن واکنش نشان خواهد داد البته پاسخ ما این بود که شورای نگهبان با مخالف شرع مخالفت می کند، بنا بر این خواستیم که از حکم اجتهاد دراین زمینه استفاده نمائیم.

وی اشاره کرد: درنهایت با وزارت نیرو به این نتیجه رسیدیم که آب را جزو انفال حساب نکنیم چونکه درنهایت مجدد وزارت نیرو مالکیت آب را خواهد داشت. به هر حال نمی دانیم که چرا همکاران در وزارت نیرو تشخیص دادند که لایحه موجود را به همین صورتی که وجود دارد، سریع تر جهت بررسی به دولت بفرستند.

تجریشی اضافه کرد: در حال حاضر لایحه قانون آب در حال بررسی در کمیته های تخصصی است و معتقدم تا زمانی که دوگانگی انفال بودن یا نبودن آب مشخص نشود، مسائل زیادی را این قانون خواهد داشت. به هر حال بعید می دانم که در مهلت باقی مانده بتوانیم این مساله را حل نماییم.
صدور مجوز زیست محیطی برای ۵۴ پروژه بزرگ
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه این جلسه با اعلان اینکه طی سال قبل ۱۰۳ طرح و پروژه عمرانی، زیربنایی و بزرگ کشور در سازمان حفاظت محیط زیست در ۴۳ کمیته بررسی شدند، اظهار داشت: در نهایت از این تعداد برای ۵۴ پروژه مجوز زیست محیطی صادر شد. ۶۲۶ پروژه نیز از ادارات محیط زیست استانی استعلام کرده بودند.
حق آبه دریاچه ارومیه پرداخت نشد
تجریشی در بخش دیگری از این جلسه درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه توضیح داد: در حال حاضر وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به سال ۹۲ بهتر است اما متاسفانه طی امسال نگرانی از کم آبی سبب شد که وزارت نیرو حق آبه دریاچه را پرداخت نکند.

به گفته وی برمبنای اطلاعات موجود درحالی حق آبه دریاچه پرداخت نشده است که طی امسال ۲.۵ برابر آب بیشتری برای کشاورزی رهاسازی شده است. با این وجود طی امسال ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب از تصفیه خانه ها به دریاچه ارومیه خواهد رسید. ۳۶ کیلومتر تونل انتقال آب نیز برای دریاچه ارومیه درنظر گرفته شده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: از سویی دیگر طی زمستان سال قبل ۴۵۰ میلیارد تومان بودجه برای احیای دریاچه ارومیه پرداخت گردید و به صورتی می توان اظهار داشت که طی سال ۱۳۹۹ پروژه های سازه ای این دریاچه به پایان رسید.
حذف بودجه محیط زیست از عوارض آلایندگی در سال ۱۴۰۰
تجریشی با اشاره به این که تا حالا با بهره گیری از بودجه ای که در اختیار صندوق محیط زیست از بخش عوارض آلایندگی قرار گرفته است اقدامات خوبی برای رفع آلایندگی صنایع انجام شده است، اشاره کرد: بودجه این صندوق از عوارض آلایندگی برای سال ۱۴۰۰ حذف گردیده است و تمامی عوارض آلایندگی طی امسال به شهرداری ها تخصیص می یابد.
1400/03/12
12:07:35
5.0 / 5
688
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی