كلانتری:

بعد از 10 سال، مجوز انتقال آب دریای خزر به سمنان صادر شد

بعد از 10 سال، مجوز انتقال آب دریای خزر به سمنان صادر شد به گزارش حیوان خانگی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: روند پروژه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان طی یک فرایند ۱۰ ساله و طبق ضوابط محیط زیستی سختگیرانه، موفق به دریافت مجوزهای لازم از جانب این سازمان شد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، عیسی کلانتری در مورد انتقال آب دریای خزر به استان سمنان عنوان کرد: روند پروژه عظیم انتقال آب دریای خزر به استان سمنان طی یک فرایند رفت و برگشتی ۱۰ ساله و بر مبنای یک سری ضوابط محیط زیستی سختگیرانه، موفق به دریافت مجوزهای لازم از جانب سازمان حفاظت محیط زیست شد.
معاون رئیس جمهور افزود: این مجوز توسط معاونت محیط زیست انسانی و پس از تصویب گزارش ارزیابی زیست محیطی به وزارت نیرو ابلاغ گردید.
به گفته وی، با ابلاغ مجوز زیست محیطی به وزارت نیرو، این وزارت خانه باید نسبت به انتخاب سرمایه گذار حائز شرایط به منظور آغاز پروژه اجرایی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان اقدام نماید.
کلانتری در مورد چگونگی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان بیان داشت: بر مبنای الزامات تعیین شده و نصب دستگاههای آب شیرین کُن، آب شیرین شده دریای خزر توسط خط لوله به این استان منتقل می شود.
لازم به ذکر است، بحث انتقال آب به صورت جدی برای اولین بار در ایام پایانی دولت هشتم مطرح شد؛ مطالعات در رابطه با طرح انتقال آب خزر به سمنان در کارگروه «بررسی تأمین آب استان سمنان» در تاریخ هشتم تیرماه ۱۳۸۴ با حضور محمدرضا عارف و حبیب الله بی طرف (معاون اول رئیس جمهور وقت و وزیر وقت نیرو) به تصویب رسید.
این طرح، اما تا مدت ها معلق ماند تا اینکه به دنبال مصوبه هیئت دولت در مسافرت استانی سمنان در چهاردهم دی سال ۱۳۸۹و در دولت دهم به وزارت نیرو و سرانجام در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۱ به شرکت «توسعه منابع آب و نیروی ایران» بعنوان مجری ابلاغ گردید.
در دولت یازدهم، وزارت نیرو پیگیر نظر کارشناسی محیط زیستی ها بود که نهایتاً رئیس جمهور آذر ماه ۹۷ در مسافرت به سمنان اعلام نمود کارشناسی ها به اتمام رسیده، مشکلات حل شده و دولت آمادگی دارد اگر سرمایه گذاری بخواهد وارد کار شود، امکانات لازم را در اختیار بگذارد. این اظهارات روحانی، با واکنش های زیادی از جانب منتقدان مواجه گردید و حتی پروین فرشچی معاون وقت محیط زیست با انتقال بین حوضه ای به علت تبعات اقتصادی و محیط زیستی آن مخالفت صریح کرد.


منبع:

1400/03/18
22:33:00
5.0 / 5
473
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی