افزایش غلظت ازن در تهران طی روزهای اخیر

افزایش غلظت ازن در تهران طی روزهای اخیر حیوان خانگی: آلاینده ازن از شروع خرداد ماه تا حالا کیفیت هوای تهران را طی پنج روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داده است. شرکت کنترل کیفیت هوای تهران سفارش کرده که در چنین شرایطی تمامی افراد خصوصاً گروه های حساس فعالیت خودرا در فضای باز کاهش دهند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ازن آلاینده ای خطرناکست که می تواند سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم بیماریهای تنفسی شود. باتوجه به این مساله بهتر است که گروه های حساس طی ساعات ظهر و بعد ازظهر از حضور در فضای باز اجتناب کنند. در ادامه به نکاتی درباره آلاینده ازن اشاره شده است:

*آلاینده هایی مانند اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید تولید آلاینده ازن(O۳) می کنند. اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودرو ها، موتورسیکلت ها و خودرو های دیزلی است. ترکیبات آلی فرار نیز از بخارات بنزین و از فعل و انفعلات سوخت رسانی تولید می شود.

*خودروهای دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای آلاینده ازن هستند. تمام این منابع در حضور گرما و نور خورشید، ازن تولید می کنند.

* هرچند که ازن آلاینده ای تابستانه است اما در هوای تهران طی فصل زمستان نیز وجود دارد ولی به سبب این که در این فصل نور خورشید و دما به اندازه کافی بالا نیست ازن از حد استاندارد خود بالاتر نمی رود.

* افزایش دمای هوا و تابش نور خورشید طی چند سال اخیر سبب افزایش غلظت آلاینده ازن در تهران شده است. در کنار این، دقیق تر شدن سیستم های سنجش آلودگی هوا نیز در اندازه گیری دقیق آلاینده ازن در تهران کمک کرده است.

* آلاینده ازن و ازنی که در لایه های بالای جوی وجود دارد، از یک نوع هستند اما ازن در لایه های بالای جو مانع ورود اشعه ماورای بنفش به زمین می شود و بدین جهت حضور آن در جو لازم و لازم است اما ازن در سطح زمین خودرا بصورت آلاینده ای سمی نشان میدهد.

* طبق گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزایش غلظت آلاینده ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماریهای ریوی می شود. ازن در مرگ ومیر زودرس نیز موثر است.

* بر این اساس غلظت آلاینده ازن تقریباً از نیمه خرداد ماه تا نیمه مرداد ماه از ساعت ۱۲ تا ۱۸ افزایش می یابد. بدین جهت سفارش می شود که تمامی افراد در این ساعات حضور خودرا در فضاهای باز کاهش دهند.

* گروه های حساس شامل کودکان، زنان باردار، سالمندان و بیماران نسبت به افزایش آلاینده ازن حساس تر از سایر گروه ها هستند، بنا بر این این افراد نیز باید از کارهای طولانی و سنگین در این بازه زمانی در فضاهای باز اجتناب کنند.

منبع:

1400/03/27
17:13:51
5.0 / 5
454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی