جایگاه شامپانزه های باغ وحش ارم اصلاح گردد

جایگاه شامپانزه های باغ وحش ارم اصلاح گردد به گزارش حیوان خانگی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران درباب وضعیت شامپانزه های باغ وحش ارم اظهار داشت: هیچ جای دنیا دیگر شامپانزه ها را به این شکل در قفس نگهداری نمی کنند و باید در فضاهای باز نگهداری شوند و انتظار داریم مجموعه ارم در آینده ای نزدیک وضعیت این شامپانزه ها را تعیین تکلیف کند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا سعید محمودی امروز در مراسم رونمایی رسمی از بچه فیل آسیایی باغ وحش ارم که با حضور سمیه رفیعی - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس - و تعدادی از مدیران بنیاد مستضعفان و شهرداری تهران در این باغ وحش برگزار شد، با اعلان اینکه کشور ما از نظر تنوع زیستی کشور خاصی در دنیا است و حدود ۸ درصد از گونه های پستانداران دنیا در کشور ما وجود دارد، اظهار داشت: گونه هایی مانند گوزن زرد ایرانی و یوز ایرانی و گور از گونه های با ارزشی هستند که منحصر به مرزهای کشور ما هستند.

وی افزود: بااینکه مشکلات عمده ای در محیط زیست کشور داریم اما خوشبختانه پس از تاسیس محیط زیست در کشورمان تا حالا هیچ نوع ای را از دست نداده ایم و گونه های با ارزشمان را در زیستگاه هایی که به دلیلهای مختلف به شدت لطمه دیده اند، توانسته ایم حفظ نماییم و این موفقیت پها نباید نادیده گرفته شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به این که امروزه مسائل مربوط به باغ وحش ها در تمام دنیا به مسائل محیط زیست گره خورده است، اظهار داشت: باغ وحش ها در دنیا در زمینه آموزش و پژوهش جایگاه ویژه ای دارند و موضوعات مربوط به تنوع زیستی، بانکهای ژن و قسمت های عمده ای از کار پژوهش در باغ وحش های بزرگ دنیا انجام می شود.

محمودی با اعلان اینکه وقتی مسائل محیط زیست کشور را بررسی می نماییم، نقش باغ وحش ها خیلی پررنگ است، اشاره کرد: باغ های وحش فقط یک مکان تفریحی نیست و بطور قطع نقش آن در مسائل مربوط به آموزش به فرزندان ما بعنوان تصمیم سازان آینده بسیار مهمست.

وی با اشاره به این که رسالت باغ وحش دوطرفه است، اظهار داشت: باغ وحش ها باید بتوانند آموزش و پژوهش را در کشور توسعه دهند و از سویی جانورانی که در اختیار دارند را بتوانند به بهترین نحو نگهداری کنند.

محمودی با تاکید بر این که همیشه در کنار مجموعه های باغ وحش بوده و تلاش نموده ایم تا اتفاقات خوبی در این مجموعه ها رخ دهد، اشاره کرد: نظارت بر باغ وحش ها از وظایف محیط زیست است و اگر اتفاقی در این مجموعه ها رخ دهد و تخلفی صورت گیرد بدون چشم پوشی برخورد قانونی خواهیم کرد.

سمیه رفیعی - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس - نیز در این مراسم با اشاره به این که وقتی یک ارزش و دارایی محیط زیستی و اکولوژیک را از دست دهیم دیگر به آسانی به دست نخواهد آمد، اظهار داشت: این مساله مانند مسائل اقتصادی نیست که به سرعت جایگزین شود و زمانی که یک دارایی اکولوژیک را از دهیم تمام نسل های آینده نیز از آن سرمایه طبیعی محروم خواهند شد.

وی با اعلان اینکه کشور ما از نظر دارایی های محیط زیستی کشوری غنی است، اظهارکرد: اما این که این دارایی را در مقام مسئول و تصمیم گیر چقدر بتوانیم درک نماییم و چقدر مردم را برای حفاظت از این سرمایه ها به مشارکت بطلبیم یک راهبرد مدیریتی و نگاه سیاستگذارانه است.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس در ادامه با تاکید بر این که موضوعی که امروز در زمینه کلی محیط زیست با آن مواجه هستیم، فروپاشی اخلاق است، اشاره کرد: گاهی شاهد این هستیم که با بی رحمی طرفداران محیط زیست را متعصب خطاب می کنند در صورتیکه اندیشه محیط زیست یعنی زندگی پایدار و مانایی پیشرفت.

رفیعی افزود: فروپاشی اخلاق یعنی این که شاهد می باشیم مجموعه ای با نگاه صد در صد سرمایه داری به حیوانات خود لطمه می زند و به دوستداران محیط زیست و حقوق حیوانات نیز فحاشی می کند البته کمبود نظارت و عدم اقتدار مدیریت محیط زیست نیز از مشکلات عمده این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، وی با اشاره به این که درباب وضعیت باغ وحش ارم و اتفاقاتی که در این مجموعه رخ داده جلسات کارشناسی با حضور متخصصان این حوزه برگزار شده است، اظهار داشت: خوشبختانه دغدغه این مجموعه علمی و تحقیقاتی است و انتظار داریم وضعیت این باغ وحش به استانداردهای روز دنیا ارتقا یابد و فضایی مناسب نگهداری حیوانات وحشی ایجاد شود.

منبع:

1400/04/16
12:33:49
5.0 / 5
349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی