گزارش حیوان خانگی؛

کام گاوخونی با نفت تلخ تر شد

کام گاوخونی با نفت تلخ تر شد حیوان خانگی: تالاب بین المللی گاوخونی که به دلیل سال ها بی آبی و تأمین نشدن حقابه، بیابان شده این روزها به محلی برای تخلیه پسماندهای ویژه و لجن های اسیدی نفتی تبدیل گشته است.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: یک تانکر پسماند ویژه نفتی اواسط هفته گذشته در ضلع شمالی تالاب بین المللی گاوخونی و در دو کیلومتری کوه سیاه تخلیه شده است.
در همین ارتباط رضا خلیلی ورزنه مدیرعامل انجمن دوستداران میراث طبیعی و محیط زیست ورزنه به خبرنگار مهر می گوید: یک تانکر ۱۰ تنی پسماندهای نفتی را چهار روز پیش در دو کیلومتری کوه سیاه کنار جاده تخلیه کرده و هنوز فرد یا افراد خاطی شناسایی نشده اند.
مدت زیادی است که نائین درگیر معضل تخلیه پسماند ویژه نفتی اسیدی است
وی با اشاره به اینکه این معضل در شرق اصفهان بارها اتفاق افتاده اما تابحال به آن رسیدگی نشده است، می افزاید: مدت زیادی است که شهرستان نائین درگیر معضل تخلیه پسماند ویژه نفتی اسیدی است و به قول مردم محلی این مورد بارها با ادارات حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان مطرح گردیده است.
خلیلی ادامه می دهد: این پسماندهای اسیدی خاصیت خورندگی دارد و خاک را به ریزگرد تبدیل می کند و تنفس آن خطرآفرین است اما به رغم این که این معضل با ادارات مربوطه مطرح شده به وفور شاهد تخلیه ضایعات نفتی در طبیعت هستیم.
وی ضمن اشاره به چندین مورد مشابه در شرق اصفهان، خاطرنشان می کند: چندی قبل یک تانکر پسماند نفتی در سرچشمه قنات روستای حاجی آباد -از توابع نائین- خالی شده بود که اداره منابع طبیعی سریع آنرا از منطقه جمع آوری کرد که به منابع آب زیرزمینی نفوذ نکند، یا در یک مورد در جاده پل راه آهن، به دلیل تخلیه پسماند نفتی یک دستگاه پژو بر اثر لغزندگی جاده واژگون شده که با ورود راهداری این مواد از جاده پاکسازی شد.
تخلیه پسماند اسیدی در جرقویه
مدیرعامل انجمن دوستداران میراث طبیعی و محیط زیست ورزنه ضمن اشاره به این که در روستای زفره، زیر پل جرقویه و مجاورت کوهستان های نائین هم پسماند اسیدی تخلیه شده و الان این معضل در تالاب گاوخونی مشاهده شده است، می گوید: پسماندها را در طبیعت رها می کنند و کسی پاسخگو نیست در حالیکه به سادگی میتوان خاطیان را شناسایی کرد اما کسی همکاری نمی کند.
خلیلی اضافه می کند: گفته می شود هزینه دفن بهداشتی پسماندهای ویژه حدود ۶۰ میلیون تومان است و شرکت ها به جهت اینکه از این امر شانه خالی کنند به صورت گردشی این مواد سمی را در همه جای شرق اصفهان تخلیه می کنند و این معضل بزرگ در آینده سلامت مردم را به خطر می اندازد.
این دوستدار محیط زیست همینطور به وضعیت بغرنج گاوخونی اشاره کرده و می افزاید: آبی که تیرماه سال جاری به مدت یک هفته برای کشاورزی شرق اصفهان رهاسازی شد حتی به استخرهای کشاورزی مردم ورزنه هم نرسید که تالاب حتی سهمی از زهاب کشاورزی داشته باشد و این در شرایطی است که پساب هایی که به سمت ورزنه رها می کنند هم به این منطقه نمی رسد و فقط تا پایین دست رودخانه زاینده رود جریان دارد و با گرمای هوا شرایط خشکیدگی گاوخونی بدتر می شود.
تالاب بین المللی گاوخونی با وسعت ۴۷ هزار هکتار در نقطه پایانی زاینده رود در جنوب شرقی استان اصفهان و ۲۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد. روند خشکی تالاب گاوخونی از سال ۱۳۷۸ شروع آغاز شد و در دو دهه اخیر به علت نبود آب خیلی از زیستمندان تالاب گاوخونی همچون ماهی ها، وُحوش، خزندگان و انواع پرندگان بومی از بین رفته اند.
کارشناسان و دانشگاهیان همواره نسبت به تبعات خشکی تالاب گاوخونی اخطار می دهند چونکه اگر تالاب گاوخونی کامل خشک شود به کانون خطرناک ریزگردهای سمی تبدیل خواهد شد که تا شعاع ۱۰۰۰ کیلومتری و ۱۰ استان کشور را درگیر خواهد نمود. علیرغم این ها گاوخونی همچنان پنجه در پنجه بی تدبیری چشم در انتظار آب است.
به گفته حسین اکبری معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان به جز مقدار بسیار ناچیز ۴۱ میلیون متر مکعب در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ تقریباً در دو دهه اخیر، هیچ حقابه ای به تالاب گاوخونی داده نشده و در روند توسعه ناپایدار و بارگذاری های بیش از اندازه ظرفیت حوضه آبی زاینده رود، امروز شاهد خشکی این تالاب بین المللی هستیم و الان صد در صد این تالاب خشک است.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، سوم اردیبهشت ماه سالجاری هم یک شهروند اصفهانی با انتشار ویدئویی از تخلیه پسماندهای صنعتی در ۱۰ کیلومتری زفره- ورتون در منطقه سجزی شرق اصفهان خواهان پیگیری مسؤلان محیط زیست شد.
در آن زمان هم نزدیک به ۱۰ هزار لیتر لجن اسیدی در مسیری به طول ۲ کیلومتر رها شده بود که با ورود فرمانداری و بخشداری و محیط زیست بعد از سه روز جمع آوری و به لندفیل کارخانه پسماندهای ویژه منتقل شد.
تخلیه پسماندهای صنعتی حیات خاک را از بین می برد
در همین ارتباط حمیرا صفی قلی معاون فنی حفاظت محیط زیست استان اصفهان به خبرنگار می گوید: لجن های تخلیه شده بیشتر لایه های سطحی و در درجه اول خاک را آلوده می کند اما تاثیر آن بر منابع آب زیرزمینی در درجه دوم است چونکه به عمق نفوذ مواد آلاینده بستگی دارد؛ با عنایت به این که این لجن ها افقی حرکت می کند مساحتی که خاک را پوشش می داده زیاد است و ترکیبات آلی فرار خاک را از حالت احیا خارج کرده و حیات خاک را می گیرد.
وی می افزاید: واحدهای صنعتی باید پسماندها را مدیریت کنند؛ با عنایت به این که پسماند صنعتی ویژه است هزینه مدیریت آن بالاست و اگر کارشناسان ما هنگام پایش واحد صنعتی، این پسماندها را مشاهده کنند آنها در فهرست واحد آلاینده قرار می گیرند. ازاین رو به جهت اینکه خویش را را نجات دهند دست به تخلف زده و پسماند ا در محیط خارج از واحد صنعتی تخلیه می کنند.

1400/05/10
12:52:53
5.0 / 5
369
تگهای خبر: آب , آلاینده , باد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی