در گفت وگو با حیوان خانگی اعلام شد

وضعیت آلودگی هوا در پنج کلانشهر کشور

وضعیت آلودگی هوا در پنج کلانشهر کشور به گزارش حیوان خانگی رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت آلودگی هوا در بعضی کلان شهرهای کشور، اشاره کرد: گروههای حساس، سالمندان، بیماران تنفسی و قلبی، زنان حامله و کودکان در وضعیت آلودگی هوا،   تا حد امکان در سطح شهر تردد نکنند.به دنبال هشدار سازمان هواشناسی در خصوص افزایش آلودگی هوا در بعضی کلان شهرهای کشور، دکتر عباس شاهسونی در گفت و گو با ایسنا، به وضعیت آلودگی هوا در بعضی کلان شهرها اشاره نمود و درباره وضعیت آلودگی هوا در تهران، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ هوای تهران به طور متوسط ۲.۴ درصد از روزهای سال در محدوده پاک بوده، ۶۸ درصد در محدوده قابل قبول، ۲۱ درصد در محدوده ناسالم برای گروههای حساس و ۸.۶ درصد در محدوده ناسالم برای همه گروه ها بوده است. هزینه مرگ های منتسب به آلودگی هوا در تهران نیز ۵۱ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ به طور متوسط تعداد ۱۲۵۱ مرگ در شهر تهران به سبب بیماریهای ایسکمیک قلبی (IHD) در بزرگسالان بالاتر از ۲۵ سال منتسب به مواجهه با ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است.

وضعیت آلودگی هوا در کرج
وی همین طور اظهار داشت: در شهر کرج نیز میانگین غلظت سالیانه ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹، ۲۸ میکروگرم در مترمکعب بوده که حدودا ۵.۵ برابر رهنمون سازمان جهانی بهداشت بوده است. در سال ۱۳۹۹ در شهر کرج ۳۰ روز با هوای خوب داشته ایم، ۲۵۴ روز هوای قابل قبول، ۴۲ روز هوای ناسالم برای گروههای حساس و ۲۲ روز هم هوای ناسالم برای همه گروه ها بوده است. بر این اساس ۸.۶ درصد از روزهای سال هوا در کرج در محدوده خوب بوده، ۷۳ درصد در محدوده قابل قبول، ۱۲ درصد در محدوده ناسالم برای گروههای حساس و ۶ درصد در محدوده ناسالم برای همه گروه ها بوده است.
شاهسونی اظهار داشت: تعداد مرگ های منتسب به ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شهر کرج در سال ۱۳۹۹، ۵۸۶ نفر بوده است و هزینه اقتصادی این مرگ ها ۴۰۴ میلیون دلار یا ۸۷۷۹ میلیارد تومان برآورد شده است.
وضعیت آلودگی هوا در اراک و اصفهان شاهسونی درباره وضعیت آلودگی در شهرهای اراک و اصفهان نیز اظهار داشت: در عین حال در حال حاضر میزان آلودگی هوا در شهر اراک هم به سبب مازوت سوزی، بسیار بالا رفته است. بطوریکه در بعضی ساعات روز به وضعیت خطرناک هم می رسد.
وی اظهار داشت: اصفهان نیز بعنوان یک شهر صنعتی است که آلودگی بالایی دارد.

وضعیت آلودگی هوای مشهد در سال ۱۳۹۹
وی همین طور اظهار داشت: در عین حال در شهر مشهد میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ برابر ۳۱.۳ میکروگرم در مترمکعب بوده که بیش از شش برابر رهنمود سازمان بهداشت جهانی است. در سال ۱۳۹۹ به طور متوسط حدودا پنج درصد از روزهای سال هوای شهر مشهد در محدوده هوای خوب، ۶۸ درصد در محدوده قابل قبول، ۲۱ درصد در محدوده ناسالم برای گروههای حساس و شش درصد هم در محدوده ناسالم برای همه گروه ها بوده است.
شاهسونی افزود: کیفیت هوا در مشهد، نشان دهنده شرایط بسیار بد هوا در این کلانشهر است و مسئولان ذیربط هرچه سریع تر در جهت کاهش غلظت الاینده های ذرات معلق در این کلانشهر اقدامات لازم را انجام دهند.
وی اظهار داشت: تعداد کل مرگ های منتسب به آلودگی هوا با ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در مشهد در سال ۱۳۹۹، ۱۱۱۶ نفر به طور متوسط بوده است که هزینه اقتصادی مرگ های منتسب به آلودگی هوا در مشهد بیش از ۶۸۹ میلیون دلار یا ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده است.
آلوده ترین شهر کشور در سالی که گذشت وی درباره آلوده ترین شهر کشور نیز اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ آلوده ترین شهر کشور شهر زابل بوده که غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون آن، حدودا ۱۲ برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت بوده است که ناشی از طوفان های گردوغبار در آن منطقه بوده است.
شاهسونی اظهار داشت: بیشترین میزان مرگ منتسب به آلودگی هوا هم مربوط به تهران بوده است؛ چونکه هرچه جمعیت بیشتر بلشد، طبعا مرگ منتسب به آلودگی هوا هم بیشتر است.

شاهسونی اشاره کرد: گروههای حساس، سالمندان، بیماران تنفسی و قلبی، زنان حامله و کودکان در وضعیت آلودگی هوا، تا حد امکان در سطح شهر تردد نکنند. همین طور ورزشکاران از ورزش در فضای باز پرهیز کنند و افرادی که باید در محل کار حاضر می شوند کمتر در فضای باز حضور داشته باشند.

منبع:

1400/09/24
13:14:55
5.0 / 5
287
تگهای خبر: آلودگی , اقلیم , بهداشت , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی