لایحه بودجه ۱۴۰۱،

برآورد بودجه چهاربرابری برای آبخیزداری

برآورد بودجه چهاربرابری برای آبخیزداری به گزارش حیوان خانگی به دنبال افزایش چهار برابری بودجه ارزیابی شده برای آبخیزداری نسبت به بودجه مصوب سالجاری در لایحه بودجه سال آینده، مدیرکل دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: در صورت تصویب و تخصیص ۱۶۰۰ میلیارد تومان، در ۸۰۰ هزار هکتار میتوان عملیات آبخیزداری را اجرایی کرد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در بودجه سال ۱۴۰۱ که روز یکشنبه (۲۱ آذرماه) رئیس جمهوری آنرا تقدیم مجلس کرد، ۱۶۵۲ میلیارد و ۵۶۰ میلیون تومان تحت عنوان «برنامه حفاطت خاک و آبخیزداری» ارزیابی شده است تا برای آبخیزداری در «حوزه آبخیز در دریاچه ارومیه»، «آبخیزداری در حاشیه کویر مرکزی»، «کنترل سیل، آبخیزداری و حفاظت از حوزه های آبخیز گلستان و اترک»، «مطالعه و اجرای عملیات آبخیزداری حوزه سیاه کوه خراسان جنوبی و خراسان رضوی»، «مطالعه و اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه آبخیز سد کرخه کارون بزرگ»، «مطالعه و اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه های آبخیز سد سفیدرود»، «اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه آبخیز سدهای کشور» و «مطالعه و اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در حوزه های آبخیز فاقد سد و مرزی کشور» صرف شود.

در حالی برآورد بودجه آبخیزداری سال آینده بیشتر از ۱۶۰۰ میلیارد تومان است که این رقم نسبت به بودجه مصوب ۱۴۰۰ ( ۴۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان) حدود چهار برابر شده است.

هوشنگ جزی - مدیرکل دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور- درباره بودجه تخصیص یافته به آبخیزداری در گفت و گو با ایسنا گفت: بر مبنای پیشبینی های انجام شده برای هر هکتار عملیات آبخیزداری بین دو تا دو نیم میلیون تومان بودجه نیاز است و در صورت تصویب و تخصیص ۱۶۰۰ میلیارد تومان، در ۸۰۰ هزار هکتار از مناطق مختلف کشور میتوان عملیات آبخیزداری را اجرایی کرد.

وی تصریح کرد: ردیف بودجه هر منطقه مختص به خود آن منطقه است ازاین رو اگر ردیف بودجه برای مطالعه و اجرای آبخیزداری در حوزه سدهای کشور داریم، به لحاظ جغرافیایی فقط در محدوده سدها میتوان از بودجه اختصاص داده شده بهره برد.

مدیرکل دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به مزایای تصویب و تخصیص بودجه در نظرگرفته شده برای آبخیزداری اظهار داشت: در هر هکتار که عملیات آبخیزداری انجام می شود، ۵۳۰ متر مکعب استحصال و تولید آب محقق می شود. منظور از استحصال جمع کردن آب در پشت سدها نیست بلکه نفوذ آب باید اتفاق بیفتد و بتوانیم جلوی تبخیر آب را بگیریم. از طرفی منابع آبی رودخانه ها را حفظ و قنات ها و چاه ها را پر نماییم.

وی اضافه کرد: اگر این رقم ضربدر ۸۰۰ هزار هکتار نماییم یعنی سالانه حجم قابل توجهی از استحصال آب را خواهیم داشت. از طرفی با انجام آبخیزداری فرسایش خاک به طورمیانگین در کل کشور، سالانه ۹ تن کاسته می شود.

به گفته مدیرکل دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اجرای عملیات آبخیزداری باعث کاهش رسوب پشت سدها می شود و از خسارت سیل ۷۰ درصد می کاهد.

جزی در انتها اظهار داشت: در صورت تصویب و ابلاغ بودجه آبخیزداری، در بهمن و اسفند برنامه ریزی های لازم را انجام می دهیم و ابتدا تلاش نماییم کارهای نیمه تمام را به پایان برسانیم.

منبع:

1400/09/24
16:35:52
5.0 / 5
418
تگهای خبر: آب , خاك , رودخانه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی