پرونده شهادت محیط بان باشقره پیچیده تر شد؛

واهمه از تکرار جنایت شکارچیان غیر مجاز

واهمه از تکرار جنایت شکارچیان غیر مجاز به گزارش حیوان خانگی با گذشت ۳۹ ماه از شهادت محیط بان باشقره در پارک ملی گلستان و احصای ادله بسیار ضد قاتل پرونده، اولیای دم مدعی هستند که قضات صدور رای قصاص را به اجرای قسامه توسط شاکیان منوط کرده اند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: حدود ۳۹ ماه قبل بود که شکارچیان غیر مجاز و غارتگران انفال در پارک ملی گلستان ناجوانمردانه محیط بان «تاج محمد باشقره» را به شهادت رسانده و فرزندان این محیط بان را از دیدار باردیگر پدر محروم کردند.
با تلاش شبانه روزی محیط بانان، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، همه عاملان دخیل در این جنایت هولناک بعد از چند روز دستگیر و به مرجع قضایی معرفی گشتند. افرادی که برای رسیدن به مطامع زودگذر خود و فرار از چنگال قانون، محیط بانی بی گناه را با گلوله های سربی به قتل رساندند و علاقه مندان و دوستداران حیات وحش، محیط بانان و خانواده تاج محمد را سوگوار کردند.
از روز واقعه، به جهت برخی تعارضات قانونی پرداخت حقوق و عایدی خانواده شهید باشقره حدود ۳۰ ماه متوقف و مشکلاتی را برای معیشت این خانواده بوجود آورده بود ولی خانواده این شهید گلایه و اعتراضی نداشتند، اما با گذشت حدود سه سال و سه ماه از سالروز شهادت باشقره، خانواده این محیط بانان و جامعه محیط زیست کشور انتظار دارند که هر چه سریع تر شاهد صدور رای نهایی این پرونده باشند امری که خانواده شهید در مسافرت رئیس قوه قضاییه به گلستان هم مطرح نمودند.

به ظن جامعه محیط زیست و خانواده باشقره تعلل و تساهل در رسیدگی به این پرونده باعث گستاخی و جری شدن متجاوزان و شکارچیان غیر مجاز شده است. دلسوزان طبیعت می خواهند دستگاه قضایی با بررسی دقیق و قاطعانه این پرونده هرچه سریع تر عاملان قتل محیط بان باشقره را به اشد مجازات برسانند تا دیگر شاهد تکرار چنین گستاخی و جنونی نسبت به حافظان میراث طبیعی و محیط زیست کشور نباشیم.
تعلل در صدور رأی
برادر شهید محیط بان تاج محمد باشقره به خبرنگار مهر اظهار داشت: حدود سه سال و سه ماه از آن حادثه تلخ می گذرد و متهمان برای مجازات در اختیار قوه قضاییه قرار گرفته اند اما هنوز شاهد تعلل دستگاه قضایی در صدور رای نهایی پرونده و قصاص عامل این جنایت هستیم.
عبدالغفور باشقره اضافه کرد: در مذاکراتی که با قاضی پرونده داشتم مشخص شد که برای قاضی پرونده، قاتل شهید باشقره مشخص و قتل عمد برادرمان توسط این شکارچی غیر مجاز محرز شده است.
وی اظهار داشت: بنا به قول قاضی پرونده، صدور نهایی حکم قصاص نیازمند آن است که نماینده دادستان و قاضی مشاور پرونده هم در این رویه همسو و هم نظر با قاضی رسیدگی کننده پرونده باشند که این مورد محقق نشده است.

اجرای قسامه
باشقره بیان نمود: از جانب دادگاه به ما اعلام شده که رویه قسامه باید صورت گیرد و خانواده اولیای دم باید ۵۰ نفر به دادگاه معرفی کنند که قسم بخورند که قاتل فلان شکارچی است
عاملان جنایت با استخدام چند وکیل روند صدور رای را به تأخیر انداخته و الان هم با گذاشتن وثیقه آزاد هستند برادر شهید باشقره اظهار داشت: وقتی عوامل قضایی با چند سال مطالعه پرونده نمی توانند چنین تصمیمی بگیرند ما از کجا ۵۰ نفر پیدا نماییم که قسم بخورند در حالیکه محتویات پرونده را هم مطالعه نکرده اند.
باشقره اضافه کرد: من حاضرم سوگند بخورم که برپایه کارشناسی سلاح و اعترافات قاتل در آگاهی ناجا، فرد قاتل کیست و آنرا معرفی کنم ولی چگونه ۵۰ نفر برای سوگند پیدا کنم؟
وی افزود: عاملان این جنایت با استخدام چند وکیل از تهران روند صدور رای را به تأخیر انداخته اند و در چند روز گذشته هم با گذاشتن وثیقه از زندان خارج شده اند که این مورد باعث رنج خانواده و فرزندان این شهید شده است.

باشقره اظهار داشت: انتظار داریم که محیط زیست و دستگاه قضایی اجازه ندهند که خون برادر ما پایمال شود، وقتی برپایه گزارشات کارشناسی سلاح، مشخص شده که گلوله از کدام تفنگ به قلب برادرمان برخورد کرده، چرا قضات تعلل می کنند؟
وی اظهار داشت: بیشتر از دو سال حقوق برادرمان قطع بود و همسر شهید با خیاطی به امرار معاش می پرداخت و ما هیچ اعتراضی نکردیم اما روا نیست که خون این محیط بان شهید پایمال شود.
شهادت محرز شد
مسئول هماهنگی و پیگیری امور ایثارگران سازمان حفاظت محیط زیست هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: پرونده شهادت شهید تاج محمد باشقره در کمیسیون مشترک کارشناسان سازمان محیط زیست و بنیاد شهید رسیدگی و شهادت باشقره مطرح و شهادت وی محرز شد.
رضا فرخی زاده اضافه کرد: مهم ترین دلیل تأخیر درصدور رای شهادت، اطاله پرونده قضایی در مراجع قضایی خراسان شمالی بود که باعث تأخیر در تصویب این فرایند شد.
به گفته وی مستمری بازماندگان این شهید مشخص و به حساب وراث و اولیای دم واریز می شود.
دل کسی برای محیط بان نمی سوزد
یکی از محیط بانان گلستان در مورد شهادت باشقره به خبرنگار مهر اظهار داشت: روایت شهادت باشقره نخستین خاطره جانکاه من در دفاع از حیات وحش و طبیعت این مملکت نبوده و آخرین آن هم نخواهد بود.
رحیم حاجی مراد اضافه کرد: تجربه ۳۰ سال محیط بانی به من ثابت کرده که همیشه باید مهیای شنیدن خبرهای تلخ جان باختن همکاران خود باشم.

این محیط بان بازنشسته افزود: از آغاز محیط بانی تا وقتی که بازنشسته شدم با مدیران و مسؤلان زیادی کار کرده ام که بیشتر آنها صرفا در نطق ها و بیانیه های خود از بایدها و لزوم پشتیبانی از محیط بانان سخن می گویند ولی در عمل اتفاقی نمی افتد.
وی بیان نمود: سند و گواه حرف های من، شهادت و جان باختن حدود ۱۲۰ محیط بان است که همچنان ادامه دارد و اگر کسی دلش برای محیط بان می سوخت، حقوق و مزایای آنها را اصلاح می کردند، اگر کسی دلش برای محیط بان می سوخت قوانین اثربخش و تجهیزات مناسب برایش تهیه می کردند که هیچکدام محقق نشد.
حاجی مراد اظهار داشت: به جهت اینکه محیط بان شهید نشود، محیط بان را مکلف به پوشیدن جلیقه های ضد گلوله ۱۵ کیلویی کرده و انتظار دارند تا محیط بان با این جلیقه ها به ارتفاعات چند هزار متری صعود و با شکارچیان غیر مجاز روبرو شود، این رویه بیشتر شبیه جک است تا چاره اندیشی برای حل مشکلات محیط بانان.
این محیط بان بازنشسته افزود: اخیراً شنیده ام که لایحه پشتیبانی از محیط بانان و جنگل بانان مصوب شده ولی یقین دارم که این امر علاج بخش مشکلات محیط بانان نیست.
وی در مورد پرونده باشقره اظهار داشت: در چنین مواقعی شکارچیان و قاتلان با استخدام چندین وکیل مجرب از قتل عمد فرار می کنند و با گذشت زمان و تحمل چند سال حبس از چنگال قانون رها می شوند.
حاجی مراد افزود: در چنین پرونده هایی معمولا قضات شاهد و گواه می خواهند ولی واقعاً در اعماق جنگل یا ارتفاعات پر از برف کوهستان های استان شاهد و گواهی است که بخواهد قساوت شکارچیان را تأیید کند؟
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، تکمیل چارت سازمان محیط زیست در حوزه یگان حفاظت، بروزرسانی تجهیزات مستهلک فعلی و تصویب و اجرای قانون های حمایتی از محیط بانان سبب خواهد شد تا تعداد حوادث تلخ این چنینی کاهش پیدا کند و شاهد یتیم شدن فرزندان این کشور از جانب شکارچیان نباشیم.
علاقه مندان به حیات وحش و جامعه محیط زیست ایران بخصوص محیط بانان از دستگاه قضایی اجرای عدالت را انتظار دارند که با صدور رأیی قاطع جلوی تکرار چنین حوادث تلخی را بگیرند.

1400/10/15
20:51:36
5.0 / 5
336
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی