در آستانه روز طبیعت عنوان شد

شهروندان با رعایت اخلاق طبیعت گردی در حفظ محیط زیست تلاش کنند

شهروندان با رعایت اخلاق طبیعت گردی در حفظ محیط زیست تلاش کنند به گزارش حیوان خانگی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به این که ۱۳ فروردین روز طبیعت، گاها با نامی که برای این مناسبت انتخاب شده فاصله دارد و در بعضی موارد شاهد بی مهری انسان با طبیعت هستیم، اظهار داشت: طبیعت گردان و مسافران نوروزی به منظور بهره مندی از محیط زیستی زیبا، سالم و بانشاط، در نگهداری و پاکیزگی طبیعت کوشا باشند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سعید محمودی با عنایت به در پیش بودن ۱۳ فروردین و روز طبیعت به شهروندان و مسافران نوروزی سفارش کرد ضمن بهره مندی از موهبت های الهی و با رعایت اخلاق طبیعت گردی و به کار بستن سفارش های زیست محیطی در حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست نقش آفرین باشند.

وی با اشاره به اینکه سفرهای نوروزی و سیزدهم فروردین با رویارویی انسان با مظاهر طبیعی در ارتباط خاصی است، اضافه کرد: بی توجهی به حفظ و پاسداشت طبیعت در نهایت با تخریب محیط زیست همراه خواهد بود که این خود مشکلات عدیده ای را برای تمامی جانداران همچون خود انسان ها به وجود می آورد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه ضمن اشاره به این که در روز سیزده فروردین گردشگران به جای رها کردن زباله ها در طبیعت، کیسه مخصوص جمع آوری زباله را با خود به همراه داشته باشند و در انتها روز زباله های تولیدی را به ایستگاه های مستقر تحویل دهند، اظهار داشت: شهروندان زباله های خویش را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه های آب، دره ها و مناطق کوهستانی رها نکنند و نسبت به سلامت درختان و بوته های جنگلی شامل طبیعی و دست کاشت دقت و توجه ویژه ای داشته باشند.

محمودی با تکیه بر ضرورت توجه به محافظت از حیات وحش در مناطق طبیعی و همینطور پرندگان شهری خاطرنشان کرد: طبیعت گردان با عنایت به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خویش را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان اجتناب کنند.

وی با تکیه بر این که ماهیان قرمز به علت این که دارای آلودگی هایی هستند و نباید در طبیعت رها شوند، اضافه کرد: شهروندان ماهیان قرمز خویش را در استخرها یا حوضچه هایی که شهرداری در بعضی نقاط شهر ایجاد کرده، رهاسازی کنند و همینطور از رها کردن سبزه عید خود در طبیعت و مسیرهای مواصلاتی اجتناب کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نذر طبیعت برای حفظ طبیعت و محیط زیست را در این روز و در تمامی ایام سال یک کار فرهنگی، محیط زیستی و خداپسندانه و نشانگر فرهنگ بالای اسلامی- ایرانی توصیف و تصریح کرد: خیلی خوب و پسندیده است که شهروندان در چارچوب نظر طبیعت و در اقدام های نمادین و فرهنگی اندکی از وقت خویش را برای پاکسازی و مهربانی با طبیعت و مواهب الهی قرار دهند و تلاش کنند این مورد را به دیگران هم آموزش دهند.

محمودی با اشاره به اینکه شهروندان در صورت احتیاج به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان اجتناب کنند، عنوان کرد: لزوم دارد طبیعت گردان خاکستر آتش افروخته خویش را هم با آب و خاک خاموش کرده و همینطور از روشن کردن آتش در کنار درختان اجتناب کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تکیه بر این که پاکیزه نگه داشتن حاشیه رودخانه ها و نهرهای طبیعی که در نقاط مختلف استان جاری است، اهمیت ویژه ای دارد، اضافه کرد: تفرجگران در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و مبحث را به سرعت اطلاع دهند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، محمودی با تکیه بر این که گشت های ویژه یگان حفاظت محیط زیست در مناطق مختلف استان در روز طبیعت برقرار است، تصریح کرد: شهروندان و طبیعت گردان روز سیزده نوروز در صورت مواجهه با تخلف هایی همچون آلودگی محیط، زباله و پسماندها، شکار حیات وحش و موضوع هایی از این دست، با سامانه تلفنی۱۵۴۰ تماس گرفته و مبحث را اطلاع دهند.
منبع:

1401/01/13
20:16:39
5.0 / 5
309
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی