در گزارش حیوان خانگی عنوان شد؛

خسارت ۴۰۰ میلیارد تومانی ریزگردها به اصفهان

خسارت ۴۰۰ میلیارد تومانی ریزگردها به اصفهان معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهار داشت: خسارت ریزگردهای درون استانی به منابع زیستی و اقتصادی اصفهان در یک سال قبل 400 میلیارد تومان بوده است.حسینعلی نریمانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه از مساحت سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتاری بیابان های استان، یک میلیون و پانصد هزار هکتار کانون های بحرانی فرسایش بادی است، گفت: این کانون های بحرانی ریزگرد در سال ۱۳۹۸ به منابع زیستی و اقتصادی استان اصفهان ۱۲۸ میلیارد تومان خسارت زد.
وی افزود: میزان خسارت این کانون ها به منابع زیستی و اقتصادی اصفهان حالا حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است که ۹۰ درصد از این مبلغ در کانون های محور انارک به نائین و محور دشت سجزی به استان تحمیل می شود.
معاون فنی و رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اشاره کرد: برپایه مطالبات انجام شده کانون های بحران فرسایش بادی در استان اصفهان در دهه ۹۰ نسبت به دهه ۸۰ افزوده شد و ۲ کانون جدید در شهرستان های گلپایگان و شهرضا شناسایی شد.
نریمانی با اشاره به این که حالا شمار کانون های بحرانی فرسایش بادی در استان اصفهان از ۱۶ به ۱۸ کانون بالا رفته است، اظهار داشت: در سایر مناطق استان نیز در سطح یک میلیون و ۵۰ هزار هکتار مطالعات انجام شده که ۳۱۰ هزار هکتار آن تا حالا با نهال کاری، بذرپاشی، قلمه کاری، راه اندازی بادشکن و تل رسوبگیر و مالچ پاشی تثبیت شده است.
وی با اعلان اینکه مطالعات در کانون فرسایش بادی گلپایگان برای کنترل و مقابله با بیابان زایی شروع شده، اشاره کرد: ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای کنترل و مقابله با بیابان زایی و ریزگردها درخواست کردیم که اگر در مسافرت رییس جمهوری به اصفهان برای سال ۱۴۰۱ مصوب شود قسمتی از این خسارت ها را می توان کنترل کرد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به این که تعداد طرح های مقابله با بیابان زایی امسال بعد از تخصیص اعتبارات تعیین خواهد شد، اظهار داشت: عوامل بیابان زایی اقلیمی و انسانی است و با یک دستگاه اجرائی مانند سازمان منابع طبیعی نمی توان همه بیابان ها را کنترل کرد.
نریمانی با اشاره به پیشروی بیابان زایی، اظهار داشت: لازم است با کمک مدیریت استان و سایر دستگاهها مانند آب منطقه ای زیر مجموعه وزارت نیرو برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی کنترل شود و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان معادنی را که مجوز می دهد به احیا سطح تخریب شده، موظف کند.
وی اشاره کرد: حالا هزینه خسارت معادن به منابع زیستی اصفهان در سراسر کشور توزیع می شود در صورتیکه آن معدن به استان اصفهان خسارت وارد کرد؛ بدین جهت اگر اصلاح قوانین صورت گیرد که خسارت تخریب معادن در همان شهر و روستا هزینه شود بر کاهش گستره بیابان زایی مؤثر خواهد بود.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اشاره کرد: همه دستگاه های اجرائی استان برای مقابله با بیابان زایی و ریزگردها باید ملزم به همکاری شوند و برخی قوانین را اصلاح کنند.
نریمانی گفت: اداره منابع طبیعی در حد توان بیابان زدایی انجام می دهد اما طبیعت منتظر اعتبارات ما نمی نشیند و با هر گونه بهره برداری اشتباه از سرزمین، طبیعت نیز کار خودرا انجام می دهد و دامنه فرسایش خاک و بیابان گسترده تر می شود.

1401/03/12
10:47:21
5.0 / 5
131
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی