حال ناخوش تالاب های مرزی

حال ناخوش تالاب های مرزی حیوان خانگی: به دنبال وقوع سیلاب در نقاط مختلف کشور طی روزهای اخیر، مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از آبگیری۲۰ تا ۳۰ درصدی تالاب جازموریان اطلاع داد و در عین حال اظهار داشت: تالاب هامون کاملا خشک است و هورالعظیم و گاوخونی وضعیت خوبی ندارند.آرزو اشرفی زاده در گفت و گو با ایسنا به تالاب های آبگیری شده از سیل اخیر اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه تصاویر ماهواره ای تالاب جازموریان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد آبگیری داشته است و همچنان سیلاب ها درحال ورود به تالاب های ساحلی استان هرمزگان، هستند و این تالاب ها نسبت به بقیه تالاب ها بیشتر متاثر از این بارندگی ها بوده اند.
تداوم خشکی کامل تالاب هامون
وی به وضعیت تالاب هامون اشاره نمود و اظهار داشت: علیرغم ورود آب به بالادست حوضه هیرمند و پشت سد کمال خان، تالاب هامون هیچ آبگیری از رودخانه هیرمند در افغانستان نداشته و هم اکنون ۱۰۰ درصد خشک است. سال قبل هم به علت ایجاد انحراف در راه رودخانه هیرمند، تالاب هامون از این رودخانه آبگیری نکرد.

اشرفی زاده افزود: سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر معاهدات جاری بین دو کشور در بحث آب آشامیدنی و کشاورزی، پیگیری برای جریان یافتن آب از مسیر طبیعی هیرمند به سبب حفظ حیات تالاب هامون را خواهان شده است چونکه حیات تالاب هامون به سیلاب ها وابسته است.

وی به پیگیری های وزارت امور خارجه و وزارت نیرو در زمینه خشکی تالاب هامون اشاره نمود و اضافه کرد: مراجع ذی ربط درحال پیگیری برای پیمودن آب از مسیر طبیعی خود هستند تا بتوانیم آب مناسبی از این اکوسیستم مشترک بین دو کشور داشته باشیم. در غیر این صورت ایران و افغانستان ناگزیر از تحمل تبعات ریزگرد ناشی از خشکی تالاب هامون هستند. امیدواریم با همکاری دولت افغانستان این تالاب زنده بماند و به حیات و کارکرد خود ادامه دهد.
وضع نامساعد تالاب هورالعظیم
مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه درباره وضعیت تالاب هورالعظیم به دنبال وقوع سیلاب های اخیر اظهار داشت: تالاب هورالعظیم هم وضعیت خوبی ندارد. حدود ۵۰ درصد از حق آبه هورالعظیم از سمت ایران داده شد اما از سمت عراق به دلیل خشکی گسترده این اتفاق نیفتاد. به تازگی شاهد آتشسوزی ناشی از این خشکسالی در بخش عراقی هورالعظیم هم بوده ایم. به دنبال همکاری برای اطفای حریق هورالعظیم در بخش عراقی هستیم.

وی افزود: در صورت تداوم شرایط فعلی در هورالعظیم، اواخر تابستان و در فصل پاییز وضعیت بدتری را شاهد خواهیم بود و امکان دارد بخش ایرانی هورالعظیم به کانون ریزگرد تبدیل گردد چونکه سال جاری حوضه کرخه هم وضعیت مناسب آبی ندارد.

آبگیری ناچیز تالاب گاوخونی

اشرفی زاده به آبگیری تالاب بین المللی گاوخونی از ۶ تا ۷ مردادماه بر اثر بارندگی های اخیر اشاره نمود و توضیح داد: سهم آبگیری این تالاب بسیار ناچیز بوده است چونکه هیچ سیلاب و روان آبی از شاخه زاینده رود و در محل ایستگاه هیدرومتری شاخ کنار وارد تالاب گاوخونی نشده است همینطور بر مبنای پایش های میدانی، مقدار کمی روان آب از سمت گردنه ملا احمد نایین و از راه آبراه مجاور کوه سیاه وارد شمال تالاب شده که موقت و حجم آن خیلی کم بوده است.

وی اضافه کرد: به علت نبود امکانات، سنجش و تعیین میزان دقیق آب ورودی به گاوخونی میسر نیست اما شاید حدود ۱۰ هزار متر مکعب بوده است.

اشرفی زاده در ادامه اظهار نمود: در این زمان دو سیلاب کوتاه مدت چند ساعته از سمت شرق و ارتفاعات قلعه خرگوشی در استان یزد وارد شرق تالاب شده است که به علت نبود تجهیزات اندازه گیری، حجم دقیق آن هم معلوم نیست.

وی با عنایت به این که از سمت جنوب و از راه رودخانه "واز" آبی از سمت شهرستان ایزدخواست به دلیل وجود سد به پایین دست سرازیر نشده است، توضیح داد: مگر این که روانابی از آبراه های پایین دست به سمت تالاب جریان یافته باشد که به دلیل شرایط بسیار صعب العبور دسترسی به جنوب تالاب، ورود احتمالی سیلاب و حجم آن مشخص نشده است.

اشرفی زاده تصریح کرد: در سطح تالاب گاوخونی هیچ گونه بارندگی ثبت و گزارش نشده است.

وی به بررسی های بیشتر و تکمیلی میدانی برای برآورد احجام وارد شده به تالاب اشاره نمود و اظهار داشت: بررسی این موارد در حال انجام می باشد. ضمن آنکه تصاویر ماهواره ای که تا چند روز آینده قابل دسترس خواهد بود، اطلاعات بیشتر و درک بهتری از نمایه ها و شاخص ها از میزان سیلاب وارد شده به تالاب از شاخه های غیر زاینده رود و زیرحوضه مشروط به این که هوا ابری نباشد، محقق می کند و نتایج آن هم در هفته آینده مشخص خواهد شد.

مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در مجموع بر مبنای بررسی های اولیه میدانی و اطلاعات تکمیلی، میزان آبگیری یا افزایش رطوبت تالاب گاوخونی موقتی، بسیار محدود و لکه ای است که ناشی از بارندگی های اخیر کمتر از یک درصد حداقل احجام میزان نیاز آبی سالیانه تالاب، تخمین زده می شود که باعث تاخیر در خشک شدن کامل تالاب ناشی از عدم دریافت حق آبه ها و در نتیجه غبار خیزی آن می شود.
بیشتر بخوانید: سیلاب دوای درد کم آبی تالاب ها نیست

اشرفی زاده در انتها ضمن اشاره به کارکرد تالاب ها توضیح داد: یکی از کارکردهای آنها حفظ و نگه داشتن آب سیلاب و پیشگیری از بروز خسارت های آن است همینطور یکی دیگر از کارکردهای اصلی تالاب احیای آب های زیرزمینی است.

منبع:

1401/05/11
10:00:04
5.0 / 5
186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی