یادداشت؛

عوامل صدمه زای محیط زیست شهری در استان سمنان

عوامل صدمه زای محیط زیست شهری در استان سمنان به گزارش حیوان خانگی، محیط زیست شهری در استان سمنان با عواملی مانند عدم تفکیک زباله ها، فقدان طرح های فاضلاب، آلودگی بصری و سمعی و... تهدید می شود، صدمه هایی که رفع آنها، احتیاج به برنامه ریزی مدون دارد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - مهدی کریمی*: محیط زیست شهری دارای اهمیت بسیاری است یعنی در واقع زیست شهری مان در بستر آن شکل می گیرد و هر میزان که بتوانیم آنرا ارتقا دهیم، به همان نسبت به زندگی خودمان کیفیت بخشیده ایم. از طرفی متأسفانه محیط زیست به علت عدم آموزش درست در مدارس، بعضاً با محدوده زندگی جانوران و یا طبیعت مفهوم می شود و همین درک نادرست از مفهوم زیست بوم سبب بروز صدمه های فراوان شده است.
پیش فرض های مطروحه در زمینه محیط زیست شهری شامل مواردی چون صدمه های محیط زیست شهری است همینطور باید گفت عموم مردم از صدمه های محیط زیست شهری کمتر اطلاع دارند و متولیان امر عوامل صدمه زای محیط زیست شهری را به خوبی معرفی نکرده اند تا بتوانیم آگاهی مردم را در برابر این پدیده ارتقا ببخشیم.
نعمتی خدادادی
از سوی دیگر باید اذعان کرد که تابحال مسؤلان شهری ما در اغلب نقاط استان سمنان حتی بزرگترین شهرها مانند دامغان و شاهرود برنامه ای مدون برای آن تدارک ندیده اند و معیارهای ارج نهادن به مأموران زیست شهری آشکار نیست. تمام اینها سبب شده تا حلقه مفقوده ای در زمینه توسعه محیط زیست شهری، ایجاد شود. حلقه ای که در ادامه به اهمیت آن خواهیم پرداخت.
در واقع محیط زیست شهری یک نعمت خدادادی و بعضاً بشر ساخت است که از مجموعه انسان ها و جانوران و منابع، عوامل و شرایط هماهنگی که در اطراف هر شهروند وجود دارد، تشکیل شده و ادامه حیات در یک شهر و منطقه به آن وابسته است.
این سرمایه به یک میزان و البته مجانی در اختیار شهروندان استان سمنان مانند دیگر نقاط کشورمان قرار گرفته است. محیط زیست شهری سرمایه ای است که افراد هوشمند و دارای درک زیستی بالا به آن توجه کرده و بهای آنرا می دانند و با عنایت به اهمیت مبحث می بایست در برنامه سازی شهری توجه خاصی به آن کرد.
تأمین زیرساخت ها
مشکلات در بستر محیط زیست شهری، کمبود تأمین زیرساخت های لازم برای توسعه معابر شهری و مدیریت اصولی پسماند و زباله است که در بسیاری نقاط استان سمنان شاهد آن هستیم برای مثال این استان دارای ۲۰ شهرداری است اما طرح مدیریت پسماند به جز مواردی محدود در سمنان تقریبا در تمامی شأن اجرا نمی گردد.
از سوی دیگر توزیع تبعیض آمیز هزینه سرانه محیط زیستی و عدم توزیع متناسب سرانه فضای سبز در سطح شهر هم به مشکلات افزوده است. همچنان که آلودگی صوتی مخصوصاً وسایل نقلیه غیر ضروری با اگزوزهای غیر استاندار و تردد در زمان های غیر متعارف از شبانه روز سبب می شود تا محیط زیست شهری دستخوش صدمه شود.
از دیگر صدمه ها و مشکلات محیط زیست شهری باید به ورود فاضلاب منازل و مجتمع های مسکونی به داخل جوی های آب کنار خیابان ها و رهاسازی فاضلاب شهری، کمبود آموزش روش های صرفه جویی در مصرف آب برای کم کردن میزان فاضلاب تولیدی اشاره نمود. در رابطه با راهکار ها باید گفت مدیریت توزیع و اعمال هزینه های سرانه متناسب محیط زیست در سطح شهر یکی از مهم ترین مسائلی است که می بایست مدیران شهری استان سمنان به آن توجه داشته باشند.
تقویت آگاهی عمومی
تقویت آگاهی ها، مهارت های و ترویج فرهنگ محیط زیستی شهری در شهروندان استان سمنان در کنار تولید و پخش فیلمهای مستند آموزشی از حقیقت های محیط زیست شهری از دیگر مسائلی است که در بستر ارتقای محیط زیست شهری باید به آن توجه داشت.
ساماندهی و طراحی سطل های زباله بگونه ای که افراد در وسط خیابان به آسانی نتوانند به درون آن وارد شوند در کنار کنترل وسایل نقلیه غیر ضروری و ایجاد پیست مخصوص برای آنها از دیگر موضوع هایی است که در زمینه محیط زیست شهری دارای اهمیت است.
اطلاع رسانی از موفقیت های محیط زیست شهری و دستاوردهای تکنولوژیک و هوشمند سازی محیط زیست شهری در سایر نقاط جهان در کنار استمداد از سازمان های مردم نهاد در محیط زیست شهری و استفاده از مجموع کارشناسان و مدیران جامعه شناسی، روانشناسی، محیط زیستی و مدیریت در تهیه برنامه محیط زیست شهری یکی از مهم ترین کار ویژه های مسؤلان شهرستانی و مدیریت شهری است.
برای ارج نهادن و هم فهمی فعالیت مردان پیک زیست و پیک بهداشت (مأمور به پاک) هر روز یکی از مدیران ادارات شهر در کنار این فداکاران قرار بگیرند تا به اهمیت کار این قشر پی ببرند. قشری که رسالت مهمی در زندگی امروز شهری ما دارند هر چند این رسالت به چشم نمی آید.
*کارشناس اقتصاد، برنامه ریزی و منابع


منبع:

1401/06/28
11:29:16
5.0 / 5
93
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی