هشدار كارشناسان حیات وحش:

۵ گونه باقی مانده از کرگدن ها را زنده نگه دارید

۵ گونه باقی مانده از کرگدن ها را زنده نگه دارید به گزارش حیوان خانگی، هر ساله در تاریخ ۲۲ سپتامبر ˮروز جهانی کرگدنˮ گرامی داشته می شود.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، روز جهانی کرگدن هر ساله به منظور افزایش آگاهی و یادآوری این نکته مهم که این حیوانات باارزش و مفید برای طبیعت و تنوع زیستی، در معرض خطر انقراض هستند، گرامی داشته می شود.
روز جهانی کرگدن نخستین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی تعیین شد و هدف اصلی از گرامیداشت این روز هم نجات این حیوان از خطر نابودی و انقراض است.
بر مبنای آمارهای رسمی در سال ۱۹۷۰ میلادی حدود ۷۰ هزار راس کرگدن در کره زمین وجود داشته با این وجود امروزه تعداد آنها به ۲۷ هزار راس کاسته شده است.
حالا فقط پنج گونه کرگدن در جهان باقی مانده است. دلیل اصلی انقراض کرگدن ها هم اکنون افزایش بیماری ها و مشکلات جسمی مانند مبتلا شدن به سرطان، تب و غیره و کمبود مراقبت های بهداشتی از آنها عنوان شده است.
برهمین اساس شعار سال جاری روز جهانی کرگدن تحت عنوان "پنج گونه باقی مانده از کرگدن ها را زنده نگه دارید" مطرح شده و هدف آن هم محافظت از کرگدن های باقی مانده است چونکه در سالهای اخیر خطراتی که زندگی آنها را تهدید می کند، افزوده شده است.
بعد از سال ۱۹۷۱ میلادی به علت شکار مداوم، کاهش قابل توجهی در گونه های کرگدن مشاهده شد. همینطور تخریب زیستگاه این حیوان هم باعث کاهش قابل توجه زاد و ولد و در نتیجه کم شدن تعداد آنها شده است.
به گزارش gyaniadda، گونه های کرگدن امروزه بومی آفریقای سیاه، جنوب آسیا و جنوب شرق آسیا هستند و در چمنزارها و جنگل های مناطق گرمسیری زندگی می کنند. کرگدن ها همیشه در نزدیکی آب هستند چونکه نیاز دارند که هر روز آب بخورند و از غلتیدن در گِل هم لذت می برند. این جانوران فقط گیاه می خورند. کرگدن ها حس شنوایی و بویایی خوبی دارند ولی دیدشان ضعیف است.
منبع:

1401/07/01
14:46:20
5.0 / 5
83
تگهای خبر: آب , بهداشت , جانور , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی