گزارش حیوان خانگی؛

گندمان تالابی که نجات یافت

گندمان تالابی که نجات یافت حیوان خانگی: تالاب گندمان، تالابی در مجاورت شهر گندمان و در استان چهارمحال و بختیاری است. این تالاب از طرف نزدیک به محورهای مواصلاتی استان بوده و از طرف دیگر در نزدیکی منطقه حفاظت شده تنگه صیاد است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، حفظ تالاب ها در کشور به عنوان یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان و دوزیستان نادر و در معرض خطر سبب حفظ تنوع زیستی در کشور خواهد خواهد شد. یکی از تالاب هایی که در سالهای اخیر به همت سازمان حفاطت از محیط زیست جانی تازه به خود گرفته است؛ تالاب گندمان است. تالاب گندمان، تالابی در مجاورت شهر گندمان و در استان چهارمحال و بختیاری است. این تالاب از طرف نزدیک به محورهای مواصلاتی استان بوده و از طرفی در نزدیکی منطقه حفاظت شده تنگه صیاد است. منطقه ای که زیستگاه قوچ و بز کوهی و دیگر نمونه های در معرض خطر است. مجموعه اقداماتی که در ده سال قبل برای حفظ و احیای این تالاب صورت گرفت به حفظ موجودات در معرض خطر تالاب کمک شایانی کرد؛ از طرفی این اقدامات سبب شد تا موجودات دیگری نیز که تعدادی از آنان تنها متعلق به تالاب ها هستند به تدریج پایشان به این تالاب باز شود. حفظ حق آبه تالاب، کنترل و مدیریت کشاورزان ساکن در اطراف حریم تالاب و نظارت دائمی محیط بانان منطقه از عواملی است که در تمام این سال ها برای حفظ و بهبود وضع تالاب مورد پیگیری قرار|گرفت. یکی دیگر از این اقدامات راه اندازی بند خاکی در قسمت شرقی تالاب در سال ۹۲ بود. به کمک این بند خاکی، آب باران در فصول پاییز و زمستان در تالاب ذخیره شده و تبخیر و هدر رفت آب تا حد زیادی کم شود. هدایت آب مازاد زمینهای کشاورزی اطراف نیز همچون آثار راه اندازی بند خاکی است.
گونه هایی نظیر عقاب دریایی دم سفید، غاز پیشانی سفید کوچک، اردک سرحنایی، شاهین دودی تا چند سال قبل نه در سطح تالاب که در استان هم دیده نشده بودند روح الله عسگری محیط بان و کارشناس پرندگان آبزی و کنار آبزی مستقر در تالاب گندمان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه راه اندازی بند خاکی سبب شد که تالاب بستر زیستی مناسبی پیدا کند؛ اظهار داشت: این اقدام سبب شد تا ما به تدریج گونه های مختلفی را که در زمان های قبل شاهد آن نبودیم؛ در سطح تالاب و حتی در سطح استان مشاهده نماییم. وی با اشاره به اینکه تعدادی از اینگونه ها برای نخستین بار در تالاب مشاهده شده اند؛ اظهار داشت: حضور اینگونه ها به هیچ عنوان قبل از این سابقه نداشته است؛ گونه هایی نظیر عقاب دریایی دم سفید، غاز پیشانی سفید کوچک، اردک سرحنایی، شاهین دودی تا چند سال قبل نه در سطح تالاب که در استان هم دیده نشده بودند. پوشش گیاهی مناسب تالاب گندمان را شاید بتوان مهم ترین عاملی دانست که این حیوانات و پرندگان نادر، این تالاب را به عنوان زیستگاه خود برگزیده اند. همراه این مساله، بستر زیستی و عمق مناسب آب در تالاب نیز باعث شده است تالاب گندمان یک محل مناسب برای زمستان گذرانی و تابستان گذرانی گونه های مختلف پرندگان آبزی و کنار آبزی باشد. افزایش پرندگان زادآور تالاب به ۲۵ گونه عسگری که خود یکی از طراحان و مجریان احیای تالاب گندمان است؛ درباب اثر احیا بر زیست تالاب اظهار داشت: گونه های زادآور اطراف تالاب، قبل از آنکه بند خاکی است راه اندازی شود دوتا سه گونه بود که در سطح تالاب شناسایی شد. اما پس از راه اندازی بند خاکی شاهد زادآوری بیش از ۲۵ نوع پرنده در سطح تالاب گندمان هستیم و همین طور حدود ۹۰ تا ۱۰۰ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی هستیم که به عنوان مهاجر زمستان گذرانی تابستان گذرانی می کنند. با اینحال بخش هایی از تالاب گندمان عمق آب کمتری دارد و اطراف تالاب هم زیر کشت محصولات کشاورزی است. محیط بانان و کارشناسان محیط زیست وجود قسمت های زیستی مختلف را اطراف تالاب ضروری می دانند. قسمت هایی از تالاب خشک شده از جزئی از بستر خود تالاب است. کارشناسان محیط زیست معتقدند آب گرفتگی تالاب را نباید بیش از اندازه طبیعی گسترش داد؛ تالاب نباید تنها مناطق غرقابی داشته و باید فضای مرغزاری هم داشته باشد. وقتی یک اکوسیستم به لحاظ عملی مؤثر است که تنوع اکوسیستمی و تنوع اقلیمی مختلف داشته باشد. احیای و مرمت تالاب ها نیازمند همکاری دستگاه های مسئول با سازمان صیانت از محیط زیست است. در حقیقت برای احیای تالاب، علاوه بر تعامل با کشاورزان و دامداران منطقه، کارخانه ها و مجتمع های تولیدی هم باید تا مسافت مشخصی دور از تالاب باشند. عدم آلودگی آب ورودی به تلاب و آلودگی هوا در کنار خودداری از ایجاد آلودگی های صوتی، عدم تخریب زیستگاه با ساخت بنا و جاده های غیرکارشناسی، توجه به حق آبه و جلوگیری از شکارچیان بدون مجوز همچون اموری هستند که از طرف سازمان صیانت از محیط زیست با همکاری دیگر نهادها درحال پیگیری است تا تالاب گندمان همچنان نگین زیبای استان چهارمحال و بختیاری بوده و میزبان پرندگان آبزی و کنار آبزی بیشتری باشد.


منبع:

1401/08/10
09:23:18
5.0 / 5
230
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی