مشاهده رد پای پلنگ ایرانی در ارتفاعات نسر

مشاهده رد پای پلنگ ایرانی در ارتفاعات نسر حیوان خانگی: خراسان رضوی رییس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه از گزارش حضور یک قلاده پلنگ در ارتفاعات منطقه حفاظت شده ژرف شهرستان تربت حیدریه آگاهی داد.داوود نورمحمدی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه بعد از اعلام مشاهده رد پای یک قلاده پلنگ توسط یکی از اهالی محیط بانان به منطقه اعزام شدند، اشاره کرد: با بررسی های انجام شده توسط محیط بانان و پایش منطقه ردپای اینگونه جانوری مشاهده و حضورش مورد تائید قرار گرفت اما خود پلنگ دیده نشده است.

وی اشاره کرد: پلنگ که یک گونه چتر است چون در هر روز کیلومترها حرکت می کند؛ بنا بر این به سختی می توان آنرا مشاهده نمود و این باعث شده آمار دقیقی از تعدادشان در منطقه نداشته باشیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه با اعلان اینکه گزارش مشاهده رد پای اینگونه جانوری در منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع ژرف بوده و به هیچ عنوان در منطقه مسکونی نبوده است، عنوان کرد: این که برخی رسانه ها از مشاهده یوزپلنگ در منطقه مسکونی گزارش داده اند، تکذیب می شود.

وی از پلنگ به عنوان یک از نادرترین و کمیاب ترین گونه های در معرض خطر نام برد و بیان کرد: پلنگ ایرانی اکنون در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی صیانت از طبیعت (red list) طبقه بندی شده و جزو گونه های در معرض خطر بشمار می رود.

نورمحمدی اشاره کرد: وجود این نوع گونه های جانوری بسیار به اکوسیستم هر منطقه کمک می نماید و جمعیت خیلی از گونه های مهاجم مانند گراز و... را می تواند تعدیل کند.

وی افزود: منطقه شکار ممنوع ژرف به مساحت ۵۸ هزار هکتار از توابع بخش جلگه رخ این شهرستان تا محدوده مرزی شهرستان های تربت حیدریه، زاوه و فریمان را شامل می شود و به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری کم نظیر است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه عنوان کرد: ۲۲ درصد منطقه شکارممنوع ژرف در شهرستان تربت حیدریه و تنها پاسگاه محیط بانی منطقه با نام سریشا نیز در غرب منطقه و شمال شرق شهرستان تربت حیدریه قرار دارد که محیط بانان بصورت شبانه روزگشت زنی هایی را دارند.

وی از حیوانانی مانند پلنگ، قوچ، کل، میش، بز، گراز، گرگ، آهو و انواع پرندگان به عنوان مهم ترین گونه های جانوری منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع ژرف نام برد.

نورمحمدی عنوان کرد: خوشبختانه با آموزش های زیست محیطی که تا حالا داده شده، شاهد همکاری بسیار عالی مردم منطقه با اداره حفاظت محیط زیست هستیم؛ نه فقط تا حالا خیلی از گزارش ها را آنها به ما داده اند بلکه خودشان هم از محیط زیست حفاظت می کنند.

وی بیان کرد: برای زمان مواجهه با گونه های وحشی حیات وحش فرهنگ سازی و برنامه های آموزشی مختلفی در قالب یک ساعت با محیط بان و آموزش چهره به چهره با روستاییان حاشیه مناطق حفاظت شده صورت گرفته تا در زمان مواجه با اینگونه باارزش اقدام مناسبی داشته باشند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه از هم وطنان خواست در صورت مشاهده هرگونه حیوان وحشی در روستاها و شهرستان تربت حیدریه و یا تخلفات شکار و صید با شماره تلفن ۱۵۴۰ و یا نزدیکترین پاسگاه محیط بانی تماس حاصل نمایند.

منبع:

1401/11/10
09:23:36
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آموزش , پرندگان , پلنگ , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی