در نماز جمعه این هفته؛

مردم شاهرود پشت شاهوار هستند

مردم شاهرود پشت شاهوار هستند به گزارش حیوان خانگی، مردم متدین شاهرود با حضور در نمازجمعه این هفته این شهر با حمل پلاکاردهایی بار دیگر مطالبه تجات شاهوار را از مسؤلان استانی و کشوری خواهان شدند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: نماز جمعه این هفته شهرستان شاهرود حال و هوای دیگری داشت از یک سو میز خدمت برپا است و کمتر از ۲۴ ساعت تا حماسه حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن مانده و از طرفی مردم زیر یک سقف جمع شدند تا بار دیگر یک مطالبه جدی را در استان سمنان به گوش مسؤلان برسانند و این حال و هوای دیگری را امروز رقم زده بود.
تعداد قابل توجهی از مردم پلاکاردهای نجات شاهوار را به دست دارند از جای جای این شهرستان خویش را به مصلای نماز جمعه مدرسه قلعه شاهرود رسانده اند از بسطام، مجن، رویان، شاهرود و حتی از اقشار مختلف بازاری، فعالان محیط زیست، کوهنورد، معلم، بازنشسته، دانشجو، کشاورزی و … گرد هم آمدند تا پشت شاهوار، این دارایی ارزشمندشان را گرم کنند.
حضور مردم متدین در صفوف نماز جمعه
از ساعتی پیش از نمازجمعه که میز خدمت مسؤلان شهرستان شاهرود به مناسبت دهه فجر برپا است، در این مکان حضور دارند و چند تایی شأن هم با مسؤلان به گفتگو می نشینند مسئولانی مانند فرماندار، رئیس منابع طبیعی و محیط زیست و … در این جمع حضور دارند.
کم کم بلندگو ترنم صدای مؤذن را به پهنه آسمان سرد این روزهای زمستان شاهرود می گستراند و مردم متدین و نمازگزار شاهرود کم کم گرد هم می آیند هر چند نفر یک مرتبه، فردی را میتوان دریافت که کاغذی در دست دارد و روی آن خواهان نجات شاهوار از تخریب است. شاهواری که نماد این خطه از ایران اسلامی است.
اینجا در هر خیابانی یک مغازه و شرکت و تولیدی و واحد خدماتی به نام شاهوار می بینی از لبنیاتی و قصابی تا مؤسسه خدماتی و دفتر مهندسی، اینجا شاهوار یک نماد پرارزش است چون که هزاران سال است آب دشت بسطام و شهرستان شاهرود را تأمین می کند تنها شهرستانی در استان سمنان که منابع آب رو زمینی مانند رودخانه دائمی ندارد و بنابراین اهمیت شاهوار و چشمه های آن برای مردم این خطه بسیار بالا است.
اهمیت شاهوار برای مردم
یکی از این مردم در گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، می گوید: حیات شاهرود و دشت بسطام به شاهوار بستگی دارد چون که آب این منطقه از آن ناحیه تأمین می شود شاهوار قله ای است که همیشه بر روی آن برف است و نماد بالندگی و رشد در دشت بسطام به حساب می آید.
علی محمدی با اشاره به اینکه شاهوار برای مردم مهم می باشد چون که هنوز پس از قرن ها مردم دشت بسطام وقتی کشاورزی می کنند نگاه شأن به شاهوار است چونکه بر این باورند که حیات شاهوار با حیات زراعت شأن عجین شده است، بیان نمود: تخریب شاهوار هم مسلماً بر روی زیست مردم و زراعت و اقتصاد و … تاثیر خواهد گذاشت.
وی با اشاره به اینکه مردم خواهان توقف کامل عملیات معدن کاری و احیای محیط زیست شاهوار هستند چون که تخریب ها آنجا بسیار گسترده است، اضافه کرد: مطالبه جدی مردم شاهرود تعطیلی دائم معدن بوکسیت و همینطور پیشگیری از بازگشایی آن به صورت کامل و تا ابد است چونکه حیات و ممات منطقه را متأثر می سازد.
اهمیت منابع آبی
یک صاحب نظر در مسائل شاهوار با اشاره به اینکه هزاران سال است که شاهوار بزرگترین و مهم ترین منبع تأمین آب شهرستان شاهرود و حتی بخش هایی از استان گلستان به حساب می آید، اظهار داشت: تمام تولیدات کشاورزی و زندگی در دشت بسطام به شاهوار بستگی دارد.
مرتضی حسنی با اشاره به اینکه بزرگترین بحران امروز شهرستان شاهرود و استان سمنان آب است اما به سادگی برخی مسؤلان سال ها است که چشم شأن را بر روی تخریب شاهوار این منبع آب ساز بسته اند، تصریح کرد: متأسفانه سالهای سال تخریب شاهوار باوجود اعتراض مردم، خیلی از داشته های شهرستان را تخریب کرد و ورود مسؤلان هر چند قدری دیر، اما توانست با همراهی مردم عجین و جلوی تداوم تخریب ها را بگیرد بنابراین امروز مردم نگران هستند که باردیگر چنین رخدادهایی را شاهد باشیم.
وی که اهل کوهنوردی است، می گوید: برخی بحث اشتغال و تولید را بیان می کنند اولاً کدام اشتغال برای مردم شهرستان بوجود آمده است؟ بالاخره انسان باید در مقابل چیزی که می دهد چیزی هم سنگ بگیرد یا خیر؟ از طرفی از بین بردن یک منفعت طولانی مدت برای دست یابی به یک منبع کوتاه مدت نه تنها عقلانی نیست بلکه از اساس مخالف توسعه هم به حساب می آید.
تخریب محیط زیست
در بین مردم صحبت های بسیاری است پیش از نماز گروهی گرد هم آمده و صحبت هایی را مطرح می سازند این افراد به مسائلی مانند آب اشاره دارند. اسنادی وجود دارد که نشان داده است یک استخر ماهی که بابت تلف شدن ماهی های شکایت کرده، با لوله از چشمه های بالادست شاهوار آب را برای خود تأمین کرده و جهاد کشاورزی هم این لوله ها را در اختیار وی قرار داده است مدرک و سند جالبی که متأسفانه نشان و گواه آلودگی آب پس از معدن کاری است.
از سوی دیگر مبحث انفجارها و همینطور تخریب چشمه ها و منابع آب شاهوار در کنار دپوی باطله ها هم بیان می شود که متأسفانه تخریب منابع آبی را به دنبال دارد و آب، این مایه اساسی و حیات بخش را برای بشر، تحت تاثیر قرار می دهد.
دیگر نگرانی مردم در کنار آب و وحوش و … گرادیان هوا است در واقع شاهوار همان نقش جایخی یخچال های قدیمی را دارد که با سرد بودنش، نمی گذارد میوه ها خراب شوند اما کافی است عملکرد جایخی این نوع یخچال ها گرفتار خلل شود، چه بلایی بر سر میوه هایی که در طبقات پایین دست یخچال وجود دارد رخ خواهد داد؟
پشتیبانی از شاهوار برای همه مردم است
دیگر کسی که پشتیبان شاهوار است به خبرنگار مهر، می گوید: ما امروز گردهم آمدیم آن هم در نماز جمعه تا بگوییم که اولاً یک مطالبه جدی از مسؤلان داریم ثانیاً این مورد لوکس و تجملی و محیط زیستی صرفا نیست که یک گروه زیست محیطی آنرا فریاد بزند، خیر، این مطالبه آحاد مردمی است که تشنه آب هستند.
محمد رضا عامری افزود: مسؤلان در همین نماز جمعه چندی پیش گفتند که شاهرود ۱۵۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب دارد اما شاهوار با میلیونها متر مکعب آب، تخریب های گسترده ای شده، بنابراین آب مبحث یک گروه محیط زیستی و دو جوان و سه کوهنورد نیست مبحث مرگ و زندگی برای مردم شهرستان شاهرود و شرق استان سمنان است.
کم کم صفوف نماز شکل می گیرند و مکبر و مجری برنامه پشت جایگاه قرار می گیرد مردم نشسته اند و با اولین کلام، پلاکاردها را در دست می گیرند سخنرانی امام جمعه شاهرود هم شروع می شود و یکی از بزرگترین اشاره های حجت الاسلام امینی امام جمعه شاهرود، مبحث انقلاب اسلامی و تحقق اراده مردم در مقابل ظلم است.
تقدیر از کوشندگان مطالبه گری مردم
بین دو نماز اما یک دفعه مجری سخنی بر زبان می راند که توجهات را به خود جلب می نماید، مجری اعلام می کند که ستاد مردمی نجات شاهوار پس از پیگیری های گوناگونی که در جمع آوری صدها صفحه مدارک تخریب منابع آبی و محیط زیست و … داشته، امروز مقرر است از امام جمعه شاهرود و نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی تقدیر کند.
مجری اعلام می کند که عده ای به نمایندگی از گروههای مردمی مطالبه گر در زمینه شاهوار به صحنه بیایند و سپس از امام جمعه و نماینده شاهرود و میامی می خواهد تا برای دریافت لوح تقدیر و کتابی به مثابه هدیه ای پرارزش و دربردارنده داشته ها و زیبایی های زیست محیطی شاهوار به جلوی جمعیت بیایند.
در متن لوح که مجری اشاراتی به آن دارد بیان شده که به علت حمایت آگاهانه و دلسوزانه از مردم و مطالبه آنان و پیگیری امور در رابطه با شاهوار از شما قدردانی می شود. امام جمعه و نماینده مجلسی که نشان دادند پشت مردم و مطالبه اساسی شان هستند تا جایی که حتی برای جلسه ای در ارتباط با کار معدن بوکسیت در پایتخت حضور پیدا نکردند تا بگویند که اصلاً شاهوار و داشته های آن قابل مذاکره هم نیست! و به هیچ چیز جز خواست و اراده مردم تن نخواهند داد.


منبع:

1401/11/22
13:40:13
5.0 / 5
277
تگهای خبر: آب , آلودگی , خدمات , رودخانه
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی