معاون محیط زیست اصفهان در گزارش حیوان خانگی؛

فلامینگوها در گاوخونی فرود آمدند

فلامینگوها در گاوخونی فرود آمدند حیوان خانگی: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست اصفهان از فرود فلامینگوها در تالاب بین المللی گاوخونی در فروردین امسال خبرداد.حسین اکبری در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ی آخرین وضعیت تالاب بین المللی گاوخونی، گفت: اسفند ماه سال ۱۴۰۱، دو بار رهاسازی موقت به سمت تالاب انجام شده که در مجموع حدود هفت میلیون مترمکعب آب وارد گاوخونی شد.
وی با اعلان اینکه متأسفانه حالا خروجی سد رودَشتَین به سمت پایین دست رودخانه بسته است، اشاره کرد: طی چند روز اخیر که آب برای کشاورزی شرق اصفهان رهاسازی شده، این سد بسته شده با وجود این که قرار بود جریان نسبی آب به سمت پایین دست و تالاب جریان داشته باشد، این اتفاق نیافتاد و سد کامل بسته است.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با اشاره به این که رودشتین آخرین سد سازه ای در رودخانه زاینده رود و در فاصله ۸۵ کیلومتری از تالاب گاوخونی است که آب را به داخل کانال های کشاورزی هدایت می کند، افزود: به رغم این که هم اکنون آب برای کشاورزی شرق اصفهان در رودخانه جاری است و رودخانه شور دهاقان دبی خوبی دارد و به رودخانه زاینده رود می پیوندد متأسفانه سد رودشتین بطور کامل بسته است و آبی که به سمت تالاب جاری بوده چون پشتوانه ای ندارد به سرعت کم و کمتر می شود.
۲۵۰ لیتر بر ثانیه آب به سمت گاوخونی در جریان است
اکبری اضافه کرد: برمبنای بازدیدی که ۱۴ فروردین ماه از تالاب بین المللی گاوخونی داشتیم ورودی آب به بند شاخ کنار از یک مترمکعب بر ثانیه در ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۱ بدلیل بسته شدن سد رودشتین حالا به حدود ۲۵۰ لیتر بر ثانیه رسیده است.
وی با اشاره به این که در پی ۲ بار رهاسازی آب به سمت گاوخونی در اسفند ماه سال قبل و بارش های بهمن حدود هفت درصد از پهنه ۴۷ هزار هکتاری این تالاب مرطوب شده است، اظهار داشت: باید توجه داشت که دبی آب در بند شاخ کنار در ۱۰ کیلومتری تالاب گاوخونی هم اینک ۲۵۰ لیتر بر ثانیه بوده و آب دیگری وارد گاوخونی نمی شود که در نتیجه با گرم تر شدن هوا رطوبت هفت درصدی پهنه تالاب نیز حالا کمتر شده است.
آماری از تعداد فلامینگوها در گاوخونی در دست نیست
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با اعلان اینکه رایزنی ها برای تامین حقابه گاوخونی در سطح ملی و استانی ادامه دارد، به فرود پرندگان مهاجر به پهنه تالاب در بهار امسال اشاره نمود و اظهار داشت: فلامینگوها از اواخر اسفندماه سال قبل به تالاب گاوخونی آمدند اما با توجه به این که در عمق تالاب هستند و برای پایش میدانی دسترسی به عمق تالاب وجود ندارد و تعداد آنها باتوجه به مه و غبار در تالاب، در دید دوربین مشخص نبوده، هم اکنون آماری از شمار فلامینگوها در دست نیست اما تلاش می نماییم با تصویر برداری هوایی در سرشماری آینده، برآورد جمعیتی از حضور این پرندگان داشته باشیم.
اکبری با اشاره به این که در سرشماری پاییز و زمستان سال قبل شاهد تنوع گونه ای خوبی از پرندگان مهاجر در رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی بودیم، اضافه کرد: با وجود این که در بسیاری مواقع رودخانه خشک بوده اما در پی رهاسازی آبی که برای کشاورزی صورت گرفت و زهاب و پسابی که در پایین دست وجود داشت پرندگان آبزی نیز مشاهده شدند.
وی افزود: باید توجه داشت که تعداد، تراکم و تنوع گونه ای پرندگان در حوضه زاینده رود نسبت به زمانی که وضعیت آبی تالاب و رودخانه مناسب بود بمراتب کمتر است اما با این وجود، چون تالاب یک موقعیت فوق العاده در مرکز کشور بوده، امسال تنوع جمعیت قابل توجهی از انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی را داشتیم که اوایل پاییز، در طول پاییز و اوایل زمستان در بازه های مختلف وارد رودخانه و تالاب شدند.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با اشاره به این که پرندگان مهاجر از اواخر اسفند تا اوایل فروردین به زیستگاه اولیه خود در عرض های شمالی و سیبری بازمی گردند، گفت: هم اکنون برخی پرندگان همچون حواصیل خاکستری، سنقرها، انواع اردک ها مانند خوتکا، اِگرِت و کشیم، آبچلیک ها و تعدادی فلامینگو در تالاب هنوز حضور دارند.
اکبری با اعلان اینکه حالا تعداد و تنوع پرندگان مهاجر در تالاب و رودخانه نسبت به زمستان و پاییز سال قبل کمتر است، اشاره کرد: برخی از پرندگان مهاجرت کردند و از طرف دیگر آب رودخانه از سد رودشتین به روی تالاب بسته است و هوا رو به گرمی است. پرندگان در وضعیت موجود اسکان موقت دارند و به زودی جابه جا می شود.
آبی برای جوجه آوری فلامینگوها وجود ندارد
وی با اشاره به این که حالا فصل جوجه آوری پرندگان است، اظهار داشت: بصورت موردی جوجه آوری در نیزارهای پایین دست رودخانه زاینده رود، حد فاصل سد رودشتین تا تالاب و از ورزنه تا گاوخونی مشاهده شده اما بطور مشخص زمانیکه آب جاری نباشد بخش زیادی از جوجه آوری پرندگان از دست می رود.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان اشاره کرد: اگر وضعیت جریان آب به سمت تالاب خوب باشد حتما جوجه آوری فلامینگوها را خواهیم داشت اما امسال باتوجه به گرم شدن هوا فلامینگوها در وضعیت فعلی اگر در داخل گاوخونی تخم گذاری کنند موفقیتی برای زادآوری ندارند چون آبی برای بزرگ کردن جوجه ها نیست؛ البته تلاش می نماییم با همکاری و حمایت های بین بخشی که صورت می گیرد حقابه ای برای تالاب داشته باشیم تا شرایط و امکان جوجه آوری پرندگان مهاجر در گاوخونی را شاهد باشیم.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، کم آبی و خشکی رودخانه زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی بعد از گذشت ۲۳ سال، سال هاست که این حوضه آبریز واقع در یکصد کیلومتری شرق اصفهان را گرفتار بحران های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی کرده است. تالاب بین المللی گاوخونی، عروس تالاب های ایران یکی از پُراهمیت ترین تالاب های کشور است که در تیر ۱۳۵۲ در کنوانسیون رامسر ثبت جهانی شد.
گاوخونی با وسعت ۴۷ هزار هکتار در نقطه پایانی زاینده رود در جنوب شرقی استان اصفهان و ۲۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد.
روند خشکی تالاب گاوخونی از سال ۱۳۷۸ شروع آغاز شد و در ۲ دهه اخیر بدلیل نبود آب، خیلی از زیستمندان این تالاب همچون ماهی ها، خزندگان و انواع پرندگان بومی آن از بین رفته اند.
کارشناسان همیشه در باره تبعات خطرناک خشکی تالاب گاوخونی هشدار داده اند برای اینکه اگر این تالاب به طور کامل خشک شود به کانون خطرناک ریزگردهای سمی تبدیل خواهد شد که تا شعاع یک هزار کیلومتری و ۱۰ استان کشور را درگیر خواهدنمود.
حقابه قانونی محیط زیست، زاینده رود و تالاب گاوخونی ۳۱۳ میلیون مترمکعب آب در سال است که سهم گاوخونی ۱۷۶ میلیون مترمکعب در سالهای خشکی زاینده رود تعیین شده و تامین این میزان حقابه می تواند کارکرد اکولوژیک آنرا حفظ کند. این در حالیست که تا ۲ دهه پیش، تالاب گاوخونی سالانه با حدود یک تا دو میلیارد مترمکعب آب زاینده رود سیراب می شد.


منبع:

1402/01/16
17:56:39
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی