در سال جاری؛

اولین گوساله های گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه متولد شد

اولین گوساله های گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه متولد شد به گزارش حیوان خانگی، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از تولد همزمان دو گوساله گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه اطلاع داد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، سید عادل مولا بامداد سه شنبه در جمع خبرنگاران از تولد دو گوساله گوزن زرد ایرانی در سال ۱۴۰۲ در پارک ملی کرخه اطلاع داد و اظهار داشت: این اولین گوساله های گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه در سال ۱۴۰۲ به دنیا آمد.
وی افزود: برنامه محافظت از گوزن ها با تدابیر و شدت بیشتری در فصل زایش به صورت شبانه روزی در زیستگاه های طبیعی این گونه در حال انجام می باشد.
مولا اضافه کرد: پس از حادثه بیماری میاز که در سال ۱۳۹۳ سبب تلف شدن تعداد زیادی از گوزن های پارک ملی کرخه شد، این اداره کل با بر نامه های پایشی و رصد شبانه روزی زیستگاه را برای احیای مجدد این گونه آماده کرده و برنامه های خاص حفاظتی و کنترل بیماری در این پارک صورت می گیرد.
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: هدف این اداره کل علاوه بر تکثیر در محیط های کنترلی، تکثیر به صورت آزاد در محیط های طبیعی بوده و بدین منظور در سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۲۰ رأس گوزن زرد ایرانی در جنگل های پارک ملی دز رها سازی شده و مقرر است همین تعداد امسال هم رهاسازی شود.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، گوزن زرد ایرانی که با نام علمی «Dama mesopotamica» شناخته می شود، زیرگونه ای از گوزن زرد اروپایی است که هم اکنون از گونه های در معرض خطر است و در لیست سرخ اتحادیه بین المللی محافظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد.
گوزن زرد، بدنی زرد مایل به قرمز با خال های سفید دارد؛ و زیستگاه اصلی این گونه جنگل های دز و کرخه در استان خوزستان است و در طول سالهای اخیر مناطقی هم در استانهای مختلف برای تکثیر این گونه در نظر گرفته شد؛ که جزیره اشک ارومیه، دشت ناز ساری، جمله مناطقی هستند.

1402/02/12
10:56:39
5.0 / 5
302
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی