بی توجهی به هشدارها سبب آتش سوزی پارك ملی گلستان شد

بی توجهی به هشدارها سبب آتش سوزی پارك ملی گلستان شد حیوان خانگی: گرگان - رییس كل دادگستری استان گلستان اظهار داشت: بی توجهی به هشدارها و سفارش های فراوان در خصوص ضرورت اجرای طرح های پیشگیرانه عامل اصلی آتش سوزی هفته گذشته در پارك ملی گلستان شد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا هادی هاشمیان روز یكشنبه در جلسه ستاد پیشگیری از وقوع جرم گلستان كه با حضور استاندار و دیگر مسئولان استان برگزار شد، اظهار نمود: خاكستر شدن صدها هكتار جنگل بكر و پرارزش نتیجه بی توجهی به هشدارها بود.
وی اظهار نمود: بارها نسبت به لزوم پیشگیری از بروز آتش سوزی در جنگل ها و زمین های كشاورزی گلستان اخطار دادیم اما توجهی به آن نشد.
وی بیان كرد: نامه ها و هشدارهای فراوانی به ادارات و دستگاه های مرتبط ارسال كردیم تا با پیشگیری از بروز خسارت و تلفات اخیر جلوگیری شود و اگر پیشگیری های لازم در این زمینه انجام می شد، شاهد آتش سوزی چند روز گذشته نبودیم.
رییس كل دادگستری گلستان با اشاره به اینكه یكی از طریق های كاهش خسارت این گونه آتش سوزی ها اطلاع رسانی بیشتر و دقیق است، اظهار داشت: لازم است اطلاع رسانی بیش از پیش به گوش شهروندان و بویژه حاشیه نشینان جنگل ها رسانده شود.
گفتنی است در جریان آتش سوزی ظهر دوشنبه گذشته پارك ملی گلستان مدیركل محیط زیست استان كه مدیریت متمركز پارك ملی گلستان را بر عهده دارد تا غروب همان روز از درز خبر و اطلاع رسانی حادثه جلوگیری كرده كه همین عامل، نیروهای مردمی و داوطلب را دیرتر از زمان معمول به یاری امدادگران آتش نشان رسانده است.
آتش سوزی پارك ملی گلستان علاوه بر خاكستر كردن گستره وسیعی از پارك ملی گلستان سبب سوختن تعداد زیادی از وحوش جنگلی بخصوص گونه های كمیاب جانوری شد.
پارك ملی گلستان قدیمی ترین پارك ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی كم نظیر برای حیات وحش است كه 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری همچون نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود 900 كیلومتر مربع گستره خود جای داده و بنابراین بعنوان ذخیره گاه زیست كره در میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است.
رییس كل دادگستری گلستان همینطور اظهار داشت: مردم و مسئولان در هفته درختكاری با تلاش فراوان چند صد درخت می كارند اما بی توجهی یك فرد صدها هكتار از جنگل را در مدتی كوتاه تبدیل به خاكستر می كند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به آمار بالای تصادف موتورسواران گلستان اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از اشكالات برخورد با موتورسواران متخلف جانبداری بی جهت برخی مسئولین از فرد خطاكار است.
هاشمیان بیان كرد: در بعضی شهرهای گلستان به محض توقف موتورسواران نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و مسئولان ادارات در تماس با مقام قضایی و پلیس خواهان پس دادن موتورها به صاحبان آن ها می شوند.
رییس كل دادگستری گلستان اضافه كرد: این مسئولین بدون توجه به تخلف های انجام شده می گویند وضع اقتصادی موتورسواران نامناسب است و نباید با آنها برخورد قهرآمیز كرد.
هاشمیان افزود: دفاع بی جهت مسئولان سبب افزایش حضور موتورسیكلت سواران متخلف در جاده های گلستان شده و احتمال بروز تلفات را بیشتر كرده است.
وی همینطور با یادآوری خشكسالی و لزوم جلوگیری از هدررفت آب اظهار داشت: در گلستان بیش از 16 هزار چاه غیرمجاز وجود دارد و قضات استان احكام فراوانی برای مسدود كردن آنها صادر كرده اند اما هزینه بالای مسدودسازی و پلمب كردن اجرای حكم را معطل كرده است.
در این نشست مدیر كل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان هم آمار بالای تصادف موتورسیكلت ها در استان را نگران كننده دانست و اظهار داشت: امسال آمار سوانح موتوری و خسارات و تلفات ناشی از آن در استان افزایش پیدا كرد.
مهدی میقانی تصریح كرد: بخش عمده مرگ و میرهای ناشی از سوانح موتوری گلستان جوانان زیر 30 سال هستند كه اگر با اجرای طرح های پیشگیرانه مانع آن نشویم، شرایط سختی را پیش رو خواهیم داشت.
مدیركل بهزیستی گلستان هم در این جلسه افزایش آمار تلفات جاده ای و مرگ بالای موتورسواران را از عوامل بیشتر شدن تعداد زنان سرپرست خانوار در استان دانست.
ابراهیم غفاری اظهار داشت: در زمان حاضر 60 درصد بیماران ضایعه نخاعی گلستان بیماران ناشی از سوانح جاده ای و به خصوص موتورسیكلت ها هستند كه مراقبت ونگهداری از آن ها هزینه های درمانی و اجتماعی زیادی برای جامعه خواهد داشت.
وی بیان كرد: پس از سرطان مرگ ناشی از سوانح موتوری دومین عامل به وجود آورده زنان سرپرست خانوار در گلستان است كه فرهنگ سازی جهت استفاده صحیح از این وسیله به كاهش مرگ و میرها و به تبع آن مهار صدمه های اجتماعی خواهد انجامید.
گلستان نزدیك به 1.9 میلیون نفر جمعیت در سطح 14 شهرستان دارد.
3091/2729


1397/04/18
15:14:57
5.0 / 5
2019
تگهای خبر: پارك , جانور , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی